30 lipca 2017

Firma Caterpillar uzupełniła gamę swoich ładowarek kołowych o bardzo ciekawe modele kompaktowe CAT 906M i 908M, dostępne w ofercie wyłącznego dystrybutora marki CAT w Polsce – firmie Bergerat Monnoyeur. Obie maszyny mają niemal bliźniacze konstrukcje, a różnica między nimi tkwi przede wszystkim w masie (5600 kg vs 6365 kg) oraz oczywiście parametrach roboczych. Tym, co szczególnie wyróżnia ładowarki na rynku, jest rewelacyjna kabina, która zapewnia operatorowi najwyższy komfort pracy. Na tym lista korzyści się jednak nie kończy.

 

Wygoda i intuicyjna obsługa

 

Kompaktowe ładowarki kołowe serii M otrzymały zupełnie nową kabinę, która od początku była projektowana z jedną myślą: ma zapewniać jak najwyższy komfort pracy. To widać w praktycznie każdym detalu. Operator ma do swojej dyspozycji przednią konsolę z dostępem do wszystkich najważniejszych informacji o maszynie. Przed nim znajduje się też przełącznik trybu ECO, po którego uruchomieniu zostaje automatycznie obniżona prędkość obrotowa silnika, a to przekłada się na niższe zużycie paliwa.

 

Na prawej konsoli centralne miejsce zajmuje wielofunkcyjny joystick wyposażony w zintegrowane przełączniki jazdy, blokadę mechanizmu różnicowego i włączniki przepływu ciągłego wraz z proporcjonalną, trzecią funkcją hydrauliki dodatkowej. Operator może również korzystać z dotykowej klawiatury i mieć swobodny dostęp do wszystkich ustawień maszyny, w tym funkcji powrotu do pozycji kopania czy sterowania prędkością obrotową silnika.

 

Kluczowe informacje (m.in. prędkość jazdy czy temperatura oleju hydraulicznego) są przekazywane za pośrednictwem czytelnych wskaźników LCD. Ponadto w kabinie znajduje się wskaźnik filtra cząstek stałych, obejścia filtra hydraulicznego, ruchu swobodnego łyżki i funkcji jazdy manewrowej.

 

Nie można narzekać na poziom komfortu. Operator zajmuje miejsce na wygodnym fotelu, który opcjonalnie może być podgrzewany i pneumatycznie zawieszony. Na liście opcji znajduje się też układ klimatyzacji z funkcją szybkiego odszraniania i usuwania wilgoci. Wejście do kabiny ułatwiają poręcze i stopnie oraz duża platforma. Ponadto inżynierom Caterpillara udało się znacznie ograniczyć poziom hałasu.

 

Pierwszym, na co zwraca się uwagę po wejściu do kabiny, jest świetna widoczność. To zasługa panoramicznej szyby przedniej i zoptymalizowanego układu zawieszenia osprzętu typu „Z” - dzięki temu ramię nie ogranicza widoczności, a to bezpośrednio przekłada się na zwiększenie bezpieczeństwa.

 

Poprawiony układ zawieszenia osprzętu

 

W modelach CAT 906M i 908M pojawił się zoptymalizowany układ typu „Z”, który zapewnia bardzo dobre parametry robocze zarówno w funkcji kopania, jak i nośnika osprzętu. W układzie pojawiła się funkcja podnoszenia równoległego, która w połączeniu z dużą siłą przechylania w całym zakresie roboczym, umożliwia bezpieczne i precyzyjne przenoszenia ładunków.

 

Ponadto, o czym już wspomnieliśmy, przeprojektowany układ zawieszenia w znacznie mniejszym stopniu ogranicza widoczność. Operator może bez problemu obserwować krawędź tnącą łyżki oraz końcówki wideł, co sprzyja bezpieczeństwu.

 

CAT 906M i 908M – pełna kontrola nad hydrauliką

 

W obu ładowarkach pojawił się nowy elektrohydrauliczny układ sterowania, dzięki któremu operator może dowolnie dopasować charakterystykę pracy układu do swoich preferencji i konkretnych zastosowań. Joystick wykazuje się świetną precyzją i łatwością obsługi. Ciekawostką jest funkcja modulowanego sterowania osprzętem, która oferuje trzy ustawienia – to znakomicie sprawdza się podczas załadunku pojazdów. Dodatkowo funkcja gwarantuje płynniejszą pracę podczas pełnego obciążenia wideł lub podczas wykonywania zadania na ograniczonej przestrzeni.

 

Wygodę operatora zwiększa elektroniczna funkcja powrotu do pozycji kopania, która znacznie skraca cały cykl roboczy. Do trzeciej funkcji układu hydraulicznego może zostać przypisany tryb przepływu ciągłego, który przydaje się podczas pracy z hydrauliczno-mechanicznym osprzętem roboczym.

 

Warto również wspomnieć o układzie kontroli jazdy, który zmniejsza drgania podczas podróży i zapewnia ciągłą styczność kół z podłożem – dzięki temu znacznie ogranicza się utratę materiału z łyżki.

 

Napęd i przekładnia

 

Obie ładowarki są napędzane silnikiem CAT C3.3B o mocy 75KM. Jednostka jest oczywiście turbodoładowana i spełnia normę emisji spalin Tier 4 Final/Stage IIIB. Silnik został wyposażony w układ aktywnej regeneracji bez udziału operatora.

 

Cały układ napędowy jest bardzo łatwy w serwisowaniu. Wspomnijmy chociażby o wydłużonym okresie międzyobsługowym filtra cząstek stałych, który wynosi aż 3000 godzin. Maszyna sama przypomni też o konieczności usunięcia popiołu – operator nie musi o tym pamiętać.

 

Kilka słów warto poświęcić przekładni hydrostatycznej. Operator ma możliwość sterowania jej charakterystyką, aby dopasować zmianę przełożeń i prędkości jazdy do konkretnego zadania. Wpływa to na zwiększenie wydajności pracy. Przekładnia posiada funkcję sterowania siłą napędową przenoszoną na koła oraz funkcję sterowania biegami pełzającymi – ta druga bardzo przydaje się podczas pracy z osprzętem drogowym.

 

Ponadto maszyny są wyposażone w elektroniczny układ sterowania silnikiem, który umożliwia utrzymywanie stałych obrotów niezależnie od prędkości jazdy. Trzy zakresy prędkości pozwalają precyzyjnie dopasować odpowiednią prędkość do warunków jazdy oraz charakteru wykonywanego zadania.

 

Ładowarki kołowe CAT 906M i 908M można wyposażyć w szeroką gamę osprzętu roboczego, zarówno do złącza ze sworzniem poziomym, jak i ze sterowaniem burtowym. To dodatkowo zwiększa uniwersalność maszyn.

 

Obie ładowarki robią bardzo dobre wrażenie. Widać, że Caterpillar postawił na wygodę pracy i rozwiązania, które mają przede wszystkim wspierać operatora. To dobry kierunek, ponieważ bez względu na to, z jak nowoczesną maszyną mamy do czynienia, nadal to człowiek nią steruje i jego komfort jest najważniejszy.

 

e-maszbud.pl

 

 

Ładowarki kołowe CAT 906M i 908M – marzenie operatora

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

e-maszbud.pl to e-gazeta o maszynach i sprzęcie budowlanym: nowości, wiadomości, prezentacje, wydarzenia

MENU