13 października 2014

Współczesne maszyny budowlane są tak wydajne, jak tylko możemy sobie wyobrazić. Wyposażone w masę systemów poprawiających efektywność pracy i bezpieczeństwo operatorów, pozwalają maksymalnie skrócić czas realizacji zadania. Jest jednak pewien problem, którego wpływ nie zmienił się od wielu lat – to błędy popełniane przez człowieka. Nic dziwnego, że przedsiębiorcy na całym świecie marzą o takim systemie, który pozwoliłby im kontrolować zarówno pracę maszyny, jak i operatora. Marzenie postanowiła ziścić firma Caterpillar, która prezentuje rewolucyjny system Cat Product Link.

 

Cat Product Link – wiesz wszystko o swojej maszynie

 

Caterpillar od dłuższego czasu stawia na rozwiązania, które pozwalają w czasie rzeczywistym monitorować pracę maszyn tej marki. Czemu ma to służyć? Dyplomatyczna odpowiedź brzmi: poprawie efektywności. Pisząc wprost chodzi natomiast o ograniczanie strat spowodowanych przez np. nieuzasadniony przestój. Powody bywają różne – brak paliwa, awaria maszyny, a w skrajnych przypadkach nawet zwykłe lenistwo operatora. Tak, symulowanie pracy nadal jest zmorą na placach budowy. Cat Product Link rozwiązuje wszystkie te problemy poprzez ciągłą kontrolę nad pracą maszyny i człowieka.

 

Cat Product Link posiada szereg funkcji. Zainstalowanie systemu w maszynie pozwala na jej lokalizację, określenie czasu pracy i przestoju, kontrolę zużycia paliwa, monitorowanie przebiegu i planowanie przeglądów. Oczywiście wszystkie te czynności można wykonać z poziomu biura zarządcy floty, ale bez specjalnych narzędzi jest to dość kłopotliwe. Cat Product Link zbiera wszystkie informacje, które następnie są dostępne z poziomu portalu Vision Link. Wchodząc na stronę internetową mamy z każdego miejsca na świecie pełen podgląd parametrów pracy maszyny. To niezwykle wygodne, ale też efektywne.

 

Wyobraźmy sobie przedsiębiorstwo, które miesięcznie na paliwo do swoich maszyn wydaje 100 000 złotych. Te wydatki rosną, choć zakres pracy się nie zwiększa. Powstanie pytanie, gdzie uciekają te pieniądze. Posiadając system Cat Product Link zarządca może na bieżąco porównywać zużycie paliwa w konkretnej maszynie w zależności od obciążenia. Specjalny wykres daje mu wiedzę na temat tego, ile paliwa dziennie jest zużywane, jak często maszyna jest tankowana i w którym momencie pracy zużycie oleju napędowego jest najwyższe. Pozwala to np. inaczej rozplanować zadania lub zmienić technikę jazdy operatora. Oszczędności będą praktycznie natychmiastowe.

 

Podobnie sprawa wygląda z wydajnością pracy. Jeśli mamy podejrzenie, że maszyna nie jest wykorzystywana w pełnym zakresie swoich możliwości, możemy skorzystać z podglądu Cat Product Link i na podstawie zawartych tam danych określić, ile czasu np. operator spycharki poświęca na pracę, a ile na odpoczynek. Jeśli stosunek przestoju do pracy jest zbyt duży, wiemy, gdzie należy szukać uciekających pieniędzy.

 

Większa wydajność serwisowa

 

Jedną z najbardziej irytujących części budowlanej rzeczywistości jest moment, gdy maszyna musi przejść skomplikowany, czasochłonny i drogi serwis. Szczególnie, gdy powodem jest nieprzewidziana awaria. Na tym polu Caterpillar również znalazł potężne zastosowanie dla swojego systemu. Dzięki Cat Product Link zarządca ma natychmiastowy podgląd na aktualne zalecenia serwisowe – dokładnie wie, kiedy maszyna powinna przejść przegląd, jakie elementy będą musiały zostać wymienione, ile to zajmie czasu i ile będzie kosztowało.

 

Co jednak najważniejsze, z poziomu portalu Vision Link zarządca może natychmiast zamówić potrzebne części i umówić wizytę serwisanta. Ma gwarancję, że maszyna nie będzie zmuszona do ponadnormatywnego przestoju z powodu oczekiwania na niezbędną część. To gigantyczna oszczędność czasu i pieniędzy.

 

W momencie, gdy na podstawie informacji przekazywanych przez Cat Product Link zarządca stwierdzi, że parametry pracy maszyny są nagminnie przekraczane, może rzeczowo przedstawić te argumenty właścicielowi i operatorowi. Urządzenie nie będzie dzięki temu przeciążane, co również przełoży się na zwiększenie jego bezawaryjności. Z poziomu portalu można także wysłać natychmiastowe powiadomienie do innych osób zatrudnionych w firmie, w którym poinformujemy np. o stwierdzeniu nieplanowanego przestoju. To mobilizuje oraz dyscyplinuje przede wszystkim operatorów.

 

Czy Twoja maszyna pracuje tam, gdzie powinna?

 

Ważnym elementem Cat Product Link jest również funkcja lokalizacji. Bez względu na to, gdzie aktualnie się znajdujemy, może natychmiast określić położenie maszyny i stwierdzić, czy pracuje ona faktycznie tam, gdzie powinna. To przydatne narzędzie, ponieważ – nie oszukujmy się – pracownicy często nie do końca panują nad tym, w jaki sposób powinni wykonywać swoje zadania. Na podstawie danych przekazywanych przez system Caterpillara możemy od razu ocenić, czy maszyny, które mają ze sobą współpracować na placu budowy, faktycznie się uzupełniają. Prosty przykład – ładowarka i wywrotka. Jeśli stwierdzamy, że częstotliwość odbioru materiału zbieranego przez ładowarkę jest zbyt niska, możemy upomnieć kierowcę wywrotki, aby szybciej wracał na miejsce na załadunku. Nie ma kłótni i przerzucania się argumentami – wszystkie informacje są dokładnie zebrane i przedstawione przez Cat Product Link.

 

Funkcja lokalizacji chroni również urządzenie przed kradzieżą. Nawet, gdy już do niej dojdzie, możemy natychmiast ustalić położenie maszyny. Zwykle jednak potencjalni złodzieje nawet nie interesują się maszynami wyposażonymi w bezprzewodowe systemy kontroli.

 

Cat Product Link jest bez wątpienia znakomitym narzędziem, które w pełni zaspokaja potrzebę wiedzy o parametrach pracy maszyn. To kopalnia przydatnych informacji dla każdego zarządcy floty lub właściciela firmy. Co najważniejsze, te informacje nie służą wyłącznie tworzeniu ciekawych wykresów. Na ich podstawie można po prostu budować lepsze zarządzanie w firmie i zwiększyć stosunek zysku do poniesionej pracy.

 

                                                                                                                                          e-maszbud.pl

Cat Product Link – pełna kontrola dla większego zysku.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

e-maszbud.pl to e-gazeta o maszynach i sprzęcie budowlanym: nowości, wiadomości, prezentacje, wydarzenia

MENU