07 maja 2015

Sezon budowlany powoli się rozkręca, startują spore inwestycje na terenie całego kraju, także drogowe. Niektóre firmy w ogóle nie przerwały w tym roku pracy, bo sprzyjała pogoda. Warto jednak na chwilę zwolnić, aby dokładnie przyjrzeć się kondycji naszego sprzętu. Ruszamy z nowym cyklem porad dla właścicieli maszyn budowlanych, których partnerem została firma Bellator. W tym numerze e-maszbud.pl podpowiemy Wam, co należy wymienić w walcu przed rozpoczęciem sezonu. Zapraszamy. 

 

Podstawowy przegląd to… podstawa

 

Walce drogowe pod względami eksploatacyjnymi nie różnią się wiele od innych maszyn budowlanych. Także napędza je silnik, któremu to przed sezonem trzeba poświęcić trochę czasu. Garść oczywistości to wymiana oleju, filtrów (szczególnie paliwa po zimie) i dokładne przyjrzenie się, w jakiej kondycji jest osprzęt. 

 

- Jeśli oddajemy walec do profesjonalnego serwisu, który wykona dla nas przegląd maszyny, nie musimy się niczym martwić. Zwykle jest to prosta i krótkotrwała czynność – wymieniamy oleje, filtry w silniku i wibratorach, a na koniec oczywiście dokonujemy dokładnej inspekcji podzespołów – mówi nam Tomasz Lis, specjalista ds. serwisu w firmie Bellator. 

 

Na samej wymianie olejów i filtrów oczywiście nie możemy poprzestać, bo walce drogowe to dość zaawansowane maszyny, które wymagają od nas jeszcze przynajmniej kilku podstawowych czynności serwisowych przed nowym sezonem.

 

Dobrze sprawdźcie stan systemu zraszania

 

Z doświadczenia serwisów wynika, że najczęstszymi awariami dotykającymi walce drogowe są usterki systemu zraszania wodą. Często dochodzi do nich z winy samych operatorów, którzy po zakończeniu sezonu zapominają spuścić wodę ze zbiorników, ta zamarza i rozsadza delikatne elementy:
- Dlatego właśnie przed nowym sezonem radzę mocno przyjrzeć się dyszom, zraszaczom i pompkom – są to drobne elementy, które lubią się psuć, a bez nich walec jest praktycznie bezużyteczny. Zalecam wnikliwy przegląd systemu zraszania w sytuacji, gdy walec stał przez całą zimę – podkreśla Tomasz Lis z Bellator. 

Innymi częściami, które często wymagają interwencji serwisu są zgarniaki bębnów. Nie jest to element bardzo awaryjny, jednak w trakcie intensywnej eksploatacji właśnie zgarniaki mogą ulec zniszczeniu. Serwis powinien się więc przyjrzeć ich kondycji przygotowując nasz walec do pracy. 

 

e-maszbud.pl

Co wymienić w walcu przed rozpoczęciem sezonu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

e-maszbud.pl to e-gazeta o maszynach i sprzęcie budowlanym: nowości, wiadomości, prezentacje, wydarzenia

MENU