23 lipca 2016

Układy hydrauliczne współczesnych maszyn budowlanych są do siebie bardzo podobne. Pracujące w nich podzespoły są jednak stale udoskonalane i wzbogacane o elementy wpływające na zwiększenie efektywności hydrauliki. Podpowiadamy, jakie podzespoły znajdziemy w standardowym układzie hydraulicznym i jakie funkcje mają one do spełnienia.

 

Co znajduje się w układzie hydraulicznym maszyny budowlanej?

 

Układy hydrauliczne maszyn budowlanych są budowane w oparciu o kilka podstawowych elementów, bez których hydraulika nie mogłaby funkcjonować. Są to:

 

  • pompa hydrauliczna

  • rozdzielacz

  • zbiornik oleju hydraulicznego

  • odbiorniki: silniki hydrauliczne, siłowniki hydrauliczne

  • chłodnica oleju

  • elementy sterowania

  • filtry hydrauliczne

  • elementy łączące, przewody, akumulatory hydrauliczne

  • olej hydrauliczny;

 

Elementy te różnią się między sobą, w zależności od maszyny, pod względem wydajności i mechanizmów działania, jednak ich lista jest podobna. Sprawdźmy, za co odpowiadają poszczególne podzespoły.

 

Pompa hydrauliczna – serce układu hydraulicznego

 

Każdy układ hydrauliczny jest dostosowany do typu pompy hydraulicznej. Jej zadaniem jest zamiana energii mechanicznej w energię ciśnienia cieczy. Pompa wytwarza kontrolowany strumień oleju z odpowiednio regulowanym ciśnieniem, dzięki czemu możliwa jest praca układu.

 

Pozostałe elementy układu

 

Przepływ i ciśnienie oleju hydraulicznego muszą być kontrolowane, za co odpowiadają już zawory, rozdzielacze, i układ sterowania. Wytworzona energia ciśnienia oleju jest następnie transportowana do odbiorników, czyli najczęściej silników i siłowników hydraulicznych, co umożliwia poruszanie poszczególnymi funkcjami.

 

Za połączenie wszystkich podzespołów w układzie hydraulicznym odpowiada natomiast sieć przewodów i pozostałych podzespołów armatury hydraulicznej, za pośrednictwem których olej hydrauliczny, oczyszczany przez filtry i chłodzony w chłodnicy, trafia ostatecznie do zbiornika oleju.

 

Poza tym w układzie hydraulicznym znajdziemy elementy wspomagające jego pracę, jak układ napędowy, elektroniczny i pneumatyczny.

 

Układy hydrauliczne są stale udoskonalane przez producentów i ostatecznie wpływają na efektywność pracy maszyn budowlanych. Wymagają przy tym regularnego serwisowania. Tylko to gwarantuje ich bezawaryjną pracę przez lata.

 

e-maszbud.pl

 

Elementy układu hydraulicznego maszyny budowlanej i ich funkcje

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

e-maszbud.pl to e-gazeta o maszynach i sprzęcie budowlanym: nowości, wiadomości, prezentacje, wydarzenia

MENU