23 lutego 2016

Był rok 1989. Z linii produkcyjnej marki JCB zjechała pierwsza w historii firmy minikoparka, oznaczona wówczas symbolem 801 i o udźwigu 1,4 tony. W tym samym roku udało się wyprodukować tylko 450 egzemplarzy modelu. Minęły zaledwie 3 lata, a JCB już miało w swojej ofercie 4 minikoparki i wydajność produkcyjną na poziomie 1000 egzemplarzy. Dlaczego o tym piszemy? Ponieważ firma właśnie poinformowała, że z jej taśmy zjechała 100 000 minikoparka. Widać więc wyraźnie skalę rozwoju producenta.

 

Jubileuszowy model

 

Minikoparką numer 100 000 w historii JCB jest 10-tonowy model 100C-1. To 22 maszyna tej klasy w ofercie brytyjskiego producenta. Zjechała z taśmy produkcyjnej fabryki w Cheadle w Staffordshire, gdzie powstają wszystkie kompaktowe sprzęty JCB.

 

To bardzo ważne wydarzenie dla firmy, która ma świadomość, jak ważnym sektorem jest produkcja minikoparek. Szacuje się, że wartość rynku tych maszyn wynosi około 4 miliardy funtów. O kawałek tego tortu bije się ponad 20 czołowych producentów, którzy w sumie produkują blisko 200 000 minikoparek rocznie! Jest to obecnie największa gałąź produkcji maszyn budowlanych, obejmującej 700 000 maszyn różnego typu rocznie. JCB ma w tym swój duży udział.

 

Jak powiedział prezes grupy JCB, Graeme Macdonald, jego firma była prekursorem na rynku minikoparek, a dziś stała się jednym z głównych dostawców sprzętu tej klasy dla odbiorców na całym świecie. To wystarczający powód do świętowania. Na tym jednak JCB nie zamierza poprzestać.

 

JCB chce utrzymać pozycję lidera w produkcji minikoparek

 

Firma zapowiada dalsze inwestycje w sektor kompaktowych maszyn budowlanych. Wydatki na rozwój produkcji minikoparek w ostatnich latach przekroczyły kwotę 15 milionów funtów i mają zostać utrzymane na podobnym poziomie.

 

Obecnie JCB jest liderem rynku producentów minikoparek. W swoim portfolio firma posiada wiele bardzo popularnych modeli. Tylko w ostatnich dwóch latach zaproponowała swoim klientom kilka znaczących nowości z przedziału maszyn o tonażu od 1 do 10 ton. Były to modele: 65R-1, 67C-1, 85Z-1, 86C-1, 90Z-1 i 100C-1.

 

Warto jeszcze wspomnieć, że pierwsze minikoparki JCB powstawały w Rugeley w Staffordshire, jednak od 1999 roku działa spółka zajmująca się wyłącznie produkcją kompaktowych maszyn, czyli JCB Compact Product i to ona odpowiada za obecny sukces firmy w tym sektorze.

 

E-maszbud.pl oczywiście gratuluje marce JCB i czekamy na kolejne jubileusze!

 

e-maszbud.pl

JCB świętuje 100 000 wyprodukowanych minikoparek!

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

e-maszbud.pl to e-gazeta o maszynach i sprzęcie budowlanym: nowości, wiadomości, prezentacje, wydarzenia

MENU