16 września 2015

Drogowcy pracują w pocie czoła, bo sezon w naszym kraju jest wyjątkowo krótki. Pośpiech oczywiście nie jest wskazany, skoro od nawierzchni wymagamy przede wszystkim trwałości. Błędy niestety się zdarzają. Jak je wyeliminować? Na co zwrócić szczególną uwagę podczas układania masy bitumicznej? Wraz z naszymi ekspertami z firmy Bellator przygotowaliśmy dla Was praktyczny poradnik. Oto 19 zasad, o których musicie zawsze pamiętać.

 

Podręcznik dla operatorów układarek i innych członków zespołu

 

 1. Zasada numer 1 – sprawdź dwa razy szerokość układanej nawierzchni, zarówno maksymalną, jak i minimalną. Na tej podstawie możesz odpowiednio wyposażyć rozściełacz.

 2. Zasada numer 2- współpracuj z innymi zespołami i zawsze uzgadniaj z nimi przebieg prac. Musisz mieć zapewnione stałe dostawy masy, aby uniknąć zbyt wczesnego wjechania pojazdów na ułożoną już nawierzchnię.

 3. Zasada numer 3 – organizacja ruchu pojazdów transportowych powinna przebiegać w taki sposób, aby dostarczanie masy było ciągłe i bez zbyt długich przestojów.

 4. Zasada numer 4 – należy tak zorganizować współpracę z wytwórnią masy, aby wytwarzanie materiału przebiegało zawsze zgodnie z planem.

 5. Zasada numer 5 – sprawdź działanie układarki, nawet w najdrobniejszych szczegółach, jak poziom paliwa, oleju, płynów i poszczególne funkcje elektryczne i hydrauliczne.

 6. Zasada numer 6 – plandekę z ciężarówki wiozącej masę zdejmujemy dopiero tuż przed jej wysypaniem do zbiornika rozściełacza.

 7. Zasada numer 7 – dbamy o stałą prędkość układania, aby niepotrzebnie nie przerywać pracy w sytuacji, gdy zabraknie masy.

 8. Zasada numer 8 – jeśli planowana jest dłuższa przerwa w dostawie materiału, a na zewnątrz panuje niska temperatura, wysypujemy całą masę, podnosimy stół i czyścimy go.

 9. Zasada numer 9 – regularnie sprawdzamy skład i temperaturę masy.

 10. Zasada numer 10 – regularnie sprawdzamy grubość układanej nawierzchni i powierzchnię, aby nie przydarzyły się nam błędy przy układaniu.

 11. Zasada numer 11 – zawsze sprawdzamy stan i działanie czujników, jeśli korzystamy z automatyki niwelacji.

 12. Zasada numer 12 – na ręczne układanie nawierzchni możemy się zdecydować jedynie w wyjątkowych sytuacjach, np. w miejscach niedostępnych dla rozściełacza.

 13. Zasada numer 13 – walec używany do końcowego zagęszczania należy zawsze dobierać do konkretnej masy, ułożonej powierzchni w m2, temperatury masy, warunków otoczenia i podłoża – pozwoli nam to uniknąć zniszczenia nawierzchni lub jej nieprawidłowego zagęszczenia.

 14. Zasada numer 14 – nawierzchnię udostępniamy dla ruchu dopiero wtedy, gdy temperatura masy spadnie poniżej 40 stopni Celsjusza. W ten sposób nie ryzykujemy jej deformacji.

 15. Zasada numer 15 – staramy się zapewnić równomierną prędkość układania na każdym etapie pracy.

 16. Zasada numer 16 – nie opróżniamy zbiornika masy bitumicznej jeśli nie jest to absolutnie konieczne.

 17. Zasada numer 17 – jeśli następuje przerwa robocza, zawsze wyjeżdżamy układarką z masy i wykonujemy spoinę poprzeczną.

 18. Zasada numer 18 – unikajmy regulowania ustawień stołu podczas układania masy.

 19. Zasada numer 19 – w przypadku występowania obramowania drogi, układamy warstwy masy w swobodnym ustawieniu pływającym i nie używamy automatyki niwelacji.

 

Każda z tych zasad jest oczywiście doskonale znana doświadczonym operatorom układarek, jednak warto o nich przypominać, bo wysokie tempo pracy czasami zachęca nas do chodzenia na skróty. To się niestety zwykle źle kończy.

 

e-maszbud.pl

Jak prawidłowo układać masę bitumiczną? 19 złotych zasad w poradniku e-maszbud.pl

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

e-maszbud.pl to e-gazeta o maszynach i sprzęcie budowlanym: nowości, wiadomości, prezentacje, wydarzenia

MENU