10 października 2014

Maj jest czasem pierwszych, wiosennych urlopów, ale w tym roku warto z wypoczynku wrócić nieco wcześniej. Bardzo ciekawie zapowiadają się bowiem Targi Autostrada-Polska, które odbędą się od 14 do 16 maja w Kielcach. Jak zwykle czeka nas sporo premier, a wśród nich szczególnie interesująco wygląda zapowiedź firmy KH-KIPPER. Producent przywozi do Kielc dwa urządzenia, które mogą zrewolucjonizować branżę budowlaną.

Nowa zabudowa wywrotki – lepszy standard transportu

Pierwsza zapowiedź dotyczy nowej, trójstronnej zabudowy wywrotki oznaczonej numerem W3H.
Wywrotka ma burtę hydrauliczną o nowatorskiej konstrukcji umieszczoną z lewej strony. Została zbudowana na podwoziach MAN-a 8x6, Iveco 6x4 oraz Scanii 6x4. Produkt na pewno zainteresuje firmy budowlane i transportowe, szczególnie trudniące się przewozem materiałów sypkich: żwiru i piasku oraz drobnych kruszyw. Wywrotka o takiej konstrukcji świetnie sprawdzi się też w przewozie materiałów na paletach i niewielkich maszyn budowlanych – np. walców. Tego typu zabudowa jest szczególnie poszukiwana w branży, ponieważ zapewnia dużą uniwersalność, a to przekłada się na obniżenie kosztów pracy. Producent zapewnia, że w zależności od potrzeb można szybko zmienić przeznaczenie wywrotki i w ten sposób ograniczyć wydatki transportowe. Duży plus.

KH-KIPPER projektując nową zabudowę zwracała uwagę przede wszystkim na obniżenie jej wagi. Ma to kluczowe znaczenie przy określaniu późniejszej ładowności wywrotki – dzięki lekkości konstrukcji auto może po prostu przewieźć więcej materiału. Kolejna szansa na oszczędności. Największe zaskoczenie czeka nas jednak w kwestii funkcjonalności zabudowy. Przede wszystkim zwraca uwagę sposób otwierania lewej burty – kąt otwarcia wynosi aż 180 stopni, dzięki czemu operator wózka widłowego ma duży komfort przy ściąganiu materiału z wywrotki.  Jednocześnie koła samochodu służą za odbój. Skrzynia jest bardzo szeroka – ma 2410 mm, co pozwala załadować dwie standardowe palety obok siebie. Burta opuszczona pod kątem 90 stopni umożliwia natomiast załadunek prosto z rampy oraz wysypanie materiału obok samochodu, bez ryzyka zasypania elementów auta. W tym rozwiązaniu burta stanowi naturalną ochronę np. baku, czy pokrywy akumulatora. Znakomity, sprawdzony pomysł.

Burta jest oczywiście wyposażona w hydrauliczne siłowniki, którymi kierowca steruje z poziomu kabiny. Ma do dyspozycji wygodny joystick przy siedzeniu, dzięki czemu nie musi wysiadać z auta. To rozwiązanie doceni każdy kierowca, któremu zdarza się pracować na podmokłym terenie. Jeśli chodzi o prawą burtę, to jest ona otwierana przy pomocy centralnego zamka umieszczonego na burcie przedniej. Burta tylna natomiast otwiera się w pełni automatycznie w momencie podnoszenia skrzyni – bardzo wygodne rozwiązanie.

Jak już wspomnieliśmy, celem firmy KH-KIPPER było maksymalnie obniżenie wagi zabudowy. Efekt jest bardzo dobry, a udało się go osiągnąć dzięki wyposażeniu w mniejszą liczbę wzmocnień, ale paradoksalnie przełożyło się to na większą sztywność całej konstrukcji. Tajemnica tkwi w zastosowaniu nowoczesnych stali trudnościeralnych, dzięki czemu nie było potrzeby montowania bocznego użebrowania w postaci szpant. Są one za ciężkie i wydłużają czas produkcji.

W zależności od wyboru podwozia, producent wyposaża swoją skrzynię w dodatkową tylną szuflę zsypową SNEEP na równi z podłogą. Jest to stosowane na podwoziach MAN-a i Scanii. Takie rozwiązanie pozwala zrezygnować z tradycyjnie demontowanego SNEEP-a, a w efekcie skończyć z problemem zalegania lepkiego materiału oraz zminimalizować czas związany z oczyszczeniem szufli zsypowej.


Producent daje również możliwość ciekawego doposażenia swojej zabudowy. Mamy do wyboru:
•sterowanie radiowe
•aluminiowy, otwierany hydraulicznie dach
•hydrauliczną prawą burtę
•prawą burtę uchylną zamiast stałej
•żuraw hydrauliczny
•tylną burtę w formie klapo-drzwi
•nastawki zwiększające objętość skrzyni

Propozycja KH-KIPPER budzi bardzo pozytywne emocje. Jesteśmy ciekawi prezentacji na żywo podczas kieleckich targów.

Urządzenia hakowe KH-KIPPER – większa ładowność, łatwiejsza obsługa

Drugą premierą, jaką firma KH-KIPPER zamierza nam zaprezentować podczas Targów Autostrada-Polska, jest nowe urządzenie hakowe oznaczone jako ZH-12. Zostało ono zbudowane na podwoziu DAF-a FL i uzupełnia gamę tych maszyn w ofercie producenta. Nowe urządzenia hakowe są wyposażone w hydrauliczną blokadę kontenera. Operator steruje maszyną z poziomu kabiny, co bardzo przekłada się na komfort jego pracy. Uwagę zwraca długość gabarytowa wynosząca 3900 mm.

Urządzenie ZH-12 zostało skonstruowane w oparciu o wysokiej jakości stal o dużej wytrzymałości plastycznej.
Podwyższone parametry zachowują także dźwignia hakowa i sam hak. Ma to duże znaczenie w sytuacji, gdy producentowi bardzo zależało na obniżeniu masy zestawu. Udało się to osiągnąć bez strat w solidności konstrukcji.

Tradycyjnie w przypadku urządzeń marki KH-KIPPER możemy podkreślać dbałość o bezpieczeństwo pracy operatora. W maszynach ZH-12 zastosowano hak z grawitacyjnym zabezpieczeniem eliptycznym. Bardzo ważną kwestią jest sposób przesuwania ładunku – w przypadku nowych urządzeń hakowych przebiega on łagodnie po rolkach, a poprawne zblokowanie kontenera jest sygnalizowane przez lampkę kontrolną. Siłowniki są wyposażone w zawory zabezpieczające przed niekontrolowanym opadnięciem ładunku – ma to ogromne znaczenie w sytuacji, gdy zerwane zostałyby przewody hydrauliczne. Ciekawą funkcją jest także możliwość zmiany tempa pracy urządzenia – operator wiedząc, że przenosi pusty lub częściowo załadowany kontener, może przełączyć maszynę w tryb szybki. To przekłada się na większą efektywność i oszczędności. Dodajmy, że nowe urządzenia hakowe mają ładowność do 12 ton, a w opcji można też wybrać wersje 6 lub 8 ton.

Firma KH-KIPPER podczas kieleckiej imprezy zaprezentuje jeszcze  wywrotkę tylnozsypową W1U na podwoziu Mercedes-Benz Arocs 8x6 - tutaj ciekawostką jest konstrukcja zapobiegająca pozostawianiu materiału wewnątrz skrzyni – oraz wywrotkę tylnozsypową W1C na podwoziu Volvo 10x4 przeznaczoną do transportu węgla.

Ten rok będzie dla producenta bardzo intensywny. Praktycznie prosto z Kielc KH-KIPPER przenosi się do Rosji, gdzie będzie prezentować swoje nowości na targach w Nowokuźniecku i Moskwie. Firma pokaże się też w niemieckim Hanowerze.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                 e-maszbud.pl

 

Nowości od KH-KIPPER. Większa ładowność - niższa waga.
Wywrotki W3H, W1U, W1C oraz urządzenie hakowe ZH-12

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

e-maszbud.pl to e-gazeta o maszynach i sprzęcie budowlanym: nowości, wiadomości, prezentacje, wydarzenia

MENU