28 stycznia 2016

W listopadowym numerze E-maszbud.pl przeczytaliście artykuł na temat nowej jednostki diesla, jaka zagościła w sporej gamie ładowarek marki Bobcat. Tym razem mamy okazję przekonać się, jak ta filozofia sprawdza się w praktyce. Producent przedstawił nam kompaktową ładowarkę gąsienicową Bobcat T740, którą napędza bardzo ekologiczna, ale pozbawiona filtra DPF jednostka wysokoprężna. Zapraszamy do przyjrzenia się bliżej temu mariażowi.

 

Tak robi to Bobcat

 

75-konny silnik diesla marki Bobcat spełnia najnowszą przewidzianą dla maszyn budowlanych normę emisji spalin Tier 4 (obowiązującą na terenie USA). Zwykle taki wynik wiąże się z koniecznością zastosowania filtra cząstek stałych. Jednym producentom udaje się to dobrze (jak np. Komatsu), innym nieco gorzej. Bobcat nie zamierzał eksperymentować i w zamian postawił na zwiększenie wydajności standardowego układu oczyszczanie spalin.

 

Co ciekawe, silnik nie tylko nie korzysta z filtra DPF, ale także układu redukcji katalitycznej SCR. Operator nie musi również pamiętać o uzupełnianiu płynu DEF, ponieważ go po prostu nie ma. Co otrzymujemy w zamian? Niezwykle efektywny system katalityczny DOC, który zamienia spaliny w cząsteczki wody i dwutlenek węgla. Bobcat T740 jest zatem najbardziej ekologiczną maszyną w tym segmencie oferowaną obecnie na rynku bez filtra DPF.

 

Ponadprzeciętna wydajność

 

Bobcat T740 jest ładowarką przeznaczoną do ciężkich prac i idealnie sprawdzi się nawet na wymagających placach budowy. Układ hydrauliczny charakteryzuje się zdecydowanie większym przepływem płynu i wyższym ciśnieniem, co w oczywisty sposób przekłada się na wydajność maszyny. Bobcat słynie również z tego, że dostarcza swoim klientom ogromną gamę akcesoriów. W przypadku tej ładowarki mamy do wyboru aż 60 przeróżnych narzędzi.

 

Ładowarka o wadze blisko 4,7 tony prezentuje świetne parametry robocze. Wysokość podnoszenia sięga 3,4 metra, a ładowność aż 1,5 tony. Opcjonalnie mamy możliwość zamówienia wersji ze zmodyfikowanym układem hydraulicznym, który oferuje jeszcze większy przepływ i ciśnienie.

 

Prosta obsługa – z tego słynie Bobcat

 

Klienci na całym świecie uwielbiają maszyny tej marki nie tylko za uniwersalność i niezawodność, ale także za gwarancję prostej obsługi. W przypadku T740 nie jest inaczej. Producent zadbał o to, aby wszystkie punkty kontrolne i wymagające konserwacji były łatwo dostępne. Szybkozłącze pomocnicze zostało zamontowane bezpośrednio na płycie czołowej ramienia.

 

Warto wspomnieć o bardzo wydajnym układzie chłodzenia, który w dodatku łatwo można utrzymać w czystości. W przypadku tak nowoczesnego i ekologicznego silnika jest to wręcz konieczne dla zapewnienia jednostce długoletniej eksploatacji.

 

Świetna widoczność i komfortowa kabina

 

Wszystkie maszyny Bobcat serii M korzystają z tego samego projektu, który umożliwił uzyskanie rewelacyjnej wręcz widoczności do przodu i we wszystkich pozostałych kierunkach. Pola widzenia nie przysłania ani ramię, ani inne elementy wyposażenia maszyny. Dodatkowo ładowarka ma największe w swojej klasie drzwi wejściowe, które ułatwiają zajmowanie miejsca w kabinie i umożliwiają dokładną obserwację tego, co dzieje się z boku maszyny (w tym działanie akcesoriów). Trzeba też zwrócić uwagę na niezwykle duże okna oraz okno dachowe, które poprawiają widoczność i zwiększają bezpieczeństwo pracy.

 

Kabina została świetnie zabezpieczona przed wnikaniem do niej pyłu oraz przed hałasem. Poza tym mamy tu klasykę w wykonaniu marki Bobcat – ergonomia jest na najwyższym poziomie, przed operatorem znajduje się tylko to, co jest mu potrzebne do pracy. Opcjonalnie można zamówić wersję sterowaną joystickiem SJC. 

 

Bobcat ponownie pokazuje, że w branży maszyn budowlanych można wymyślić jeszcze coś nowego, ale także przydatnego i zwiększającego efektywność pracy. Producent konsekwentnie rezygnuje z problematycznego filtra DPF, czym na pewno zjedna sobie kolejnych klientów, ale dzięki bardzo wydajnemu układowi oczyszczania spalin nie narobi wrogów po stronie ekologów.

 

e-maszbud.pl

Kompaktowa ładowarka Bobcat T740 - eco, choć bez DPF

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

e-maszbud.pl to e-gazeta o maszynach i sprzęcie budowlanym: nowości, wiadomości, prezentacje, wydarzenia

MENU