12 października 2014

 

50 lat doświadczeń, prestiżowe tytuły najlepszych maszyn roku, nagrody branżowe i uznanie klientów na całym świecie. Firma Merlo solidnie zapracowała na miano jednego z najbardziej innowacyjnych producentów maszyn budowlanych. Potwierdza to nowa linia kompaktowych podnośników teleskopowych serii P. My już wiemy, komu te maszyny szczególnie się spodobają. Wniebowzięci będą operatorzy.

Podnośniki teleskopowe Merlo serii P – wzorcowa kabina

Seria P reprezentowana jest przez maszyny oznaczone numerami 25.6. 28.8 i 32.6. Różnią się długością wysięgnika, do czego za chwilę wrócimy. Wszystkie modele są bardzo kompaktowe. Standardowa wysokość kabiny wynosi 1,92 m (wersja P 25,6) oraz 2,15 m (wersje P 28,8 oraz P 32,6). Merlo przygotowało jednak także wersje z obniżoną kabiną, tzw. Low Profile. Tutaj możemy już mówić o prawdziwej, kompaktowej rewolucji i rewelacji. W wersji P 25,6L kabina została obniżona do 1,77 m! To zdecydowanie najlepszy wynik w klasie. Wersje P 28,8L i P 32,6L mają wysokość kabiny na poziomie 2 m.

Kompaktowe rozmiary nie przeszkadzają jednak w stworzeniu bardzo wygodnego miejsca do pracy dla operatora. W serii podnośników kompaktowych Merlo zastosowało największą kabinę w klasie tego typu maszyn 995 mm w środku kabiny. Operator ma do dyspozycji znakomity, świetnie wyprofilowany fotel. Zajmowanie miejsca w kabinie jest niezwykle proste, dzięki szerokim drzwiom i niskiemu progowi. Cała konstrukcja zapewnia maksymalne bezpieczeństwo i posiada certyfikaty odporności na zgniatanie i wytrzymałości FOPS i ROPS. Całkowita powierzchnia szyb wynosi aż 4,3 m2, co znacznie poprawia widoczność we wszystkich kierunkach. W kabinie jest ponadto bardzo cicho. Operator ma także do dyspozycji wydajną klimatyzację, która podnosi jego komfort pracy w upalny dzień.

Jazda - czysta przyjemność. Sterowanie – wyjątkowa dokładność.

Kluczowe dla określenia przyjazności podnośnika teleskopowego są jego parametry jezdne. W przypadku maszyn Merlo operator nie ma na co narzekać. Sterowanie odbywa się przy pomocy ergonomicznej kierownicy, a wysięgnikiem operujemy przy pomocy bardzo wygodnego joysticka. Co ważne, operator nie jest przytłoczony liczbą wskaźników i cyfrowych nowinek. Ma wgląd w najważniejsze parametry pracy maszyny.

Merlo samodzielnie zaprojektowało i zamontowało układ jezdny swoich podnośników. Znajdziemy więc tu osie pomyślane jako integralna część produktu. Zapewnia to znakomite właściwości zawieszenia i bardzo dobry promień skrętu. W wersji P 25,6 znajdziemy też przekładnie planetarne, dzięki którym udało się obniżyć środek ciężkości. W P 28.8 i P 32.6 Merlo umieściło oś z portalem, dzięki czemu udało się podnieść zawieszenie o 385 mm. To, w połączeniu ze stałym napędem na cztery koła, poprawia możliwości terenowe podnośników. Operator ma także możliwość wyboru jednego z trzech trybów skrętu: skręt synchroniczny, skręt kół przednich i skręt wszystkich kół. To od kierowcy zależy, którego trybu aktualnie potrzebuje, aby maksymalnie zwiększyć wydajność swojej pracy. Poziom bezpieczeństwa dodatkowo podnosi zastosowanie zintegrowanego, wspomaganego układu hamowania, który działa na wszystkie cztery koła.

Wysięgnik – niezawodny, praktyczny i bezpieczny

Jak wspomnieliśmy na początku artykułu, w serii P Merlo stosuje wysięgniki o wysokości. W wersjach P 25,6 i P 32,6 znajdziemy dwusekcyjne ramię, którego maksymalna wysokość podnoszenia wynosi 6,4 metra.

Rewelacyjnie prezentuje się natomiast trzysekcyjny wysięgnik w modelu P 28,8. Tutaj towar może zostać podniesiony na wysokość aż 8,2 metra. To jeden z najlepszych wyników w klasie. W tym modelu Merlo zastosowało mechanizm umożliwiający wysunięcie ramienia złożony z dźwignika dla pierwszej sekcji i lin dla drugiej. Ramię jest bardzo lekkie, dzięki czemu maszyna może podnosić większe ładunki i optymalizować pracę. Podnośniki kompaktowe Merlo mają udźwig do 3200 kg.

Firma znana jest z tego, że produkuje sprzęt bardzo wysokiej jakości. Nie mamy oczywiście żadnych zastrzeżeń do rozwiązań hydraulicznych i mechanicznych – są na najwyższym poziomie. Podoba nam się zastosowanie systemu przeciw wywróceniowego – dzięki automatycznej blokadzie niebezpiecznych ruchów zwiększa się poziom komfortu i pewności pracy operatora. Maszyny mogą również jechać z maksymalną prędkością aż 40 km/h.

Producent w modelach P 28,8 i P 32,6 zastosował także przekładnię hydrostatyczną sterowaną elektronicznie. Jest ona łatwa w użytkowaniu, bardzo praktyczna i intuicyjnie obsługiwana przez operatora.

Ekonomia i ekologia – u Merlo idą w parze

Merlo w serii podnośników teleskopowych zastosowało silnik umieszczany z boku. Dzięki temu patentowi udało się znakomicie rozplanować środek ciężkości maszyny i zagwarantować świetne właściwości jezdne.

Merlo może się także pochwalić świetnymi wynikami w kwestii zużycia paliwa. Jednostka montowana w podnośnikach teleskopowych serii P zużywa jedynie 7,7 litra oleju napędowego na godzinę pracy. To wynik o kilka litrów lepszy niż w przypadku podnośników konkurencji. Mniejsze zużycie paliwa automatycznie przekłada się też na niższą emisję szkodliwych spalin. Dodajmy jeszcze, że serwis maszyn jest ułatwiony, ponieważ Merlo zadbało o swobodny dostęp do najważniejszych podzespołów.

Teleskopowe podnośniki kompaktowe Merlo serii P są znakomitym przykładem na to, jak skupiając się na najsilniejszej stronie swojej działalności, można stworzyć znakomitą maszynę, niemal bez wad. W przypadku tych podnośników naszą szczególną uwagę przykuł model P 28,8L z obniżoną kabiną, bardzo wydajnym, trzysekcyjnym wysięgnikiem i uciągiem na poziomie 5 ton. Te parametry wystarczą w zdecydowanej większości zastosowań. Włoski producent 50 lat swojego istnienia świętuje w bardzo hucznym stylu.

 

                                                                                                                                      e-maszbud.pl

Kompaktowe podnośniki teleskopowe Merlo – zaskakująca dbałość o komfort operatora. Merlo P 25.6, P 28.8, P 32.6.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

e-maszbud.pl to e-gazeta o maszynach i sprzęcie budowlanym: nowości, wiadomości, prezentacje, wydarzenia

MENU