13 października 2014

Bez wątpienia możemy napisać, że była to jedna z najciekawszych premier końca lata. Na niedawnych targach sprzętu budowlanego Steinexpo w Homberg/Nieder-Ofleiden, firma Liebherr zaprezentowała mocną pozycję w swoim portfolio. Koparka R 9150 została stworzona z myślą o pracy w kopalniach i szeroko pojętym górnictwie, ale jest sprzętem na tyle uniwersalnym, że zainteresowała przedstawicieli całej branży budowlanej. Pora, aby jej recenzja pojawiła się na łamach e-maszbud.pl.

 

Liebherr R 9150 – synonim mocy

 

Koparka górnicza Liebherra jest jedną z czołowych maszyn tego typu w klasie do 100 ton. Producent zapewnia wręcz, że to obecnie najlepsza koparka w branży o tak szerokich zastosowaniach. R 9150 nie jest jednak rynkową nowością. Po raz pierwszy została zaprezentowana już w 2012 roku podczas targów w Las Vegas. To powinno zdradzać plany Liebherra. R 9150 została zaprojektowana z myślą o pracy w najcięższych warunkach, a takie zdecydowanie mają miejsce w amerykańskich, ogromnych kopalniach.

 

Potęgę tej maszyny widać już w specyfikacji technicznej. Koparkę napędza ogromny silnik diesla V12, który znamy już z R 9100. Jednostka ma moc aż 757 KM. Takie osiągi są jednak konieczne biorąc pod uwagę rozmiary i możliwości maszyny. Koparka ma wagę operacyjną na poziomie 128 ton. Sam silnik został zaprojektowany z myślą o pracy w bardzo trudnych warunkach atmosferycznych i środowiskowych. Szczególnie dobrze znosi wysoką temperaturę i skoki ciśnienia. Jednostka spełnia również amerykańską i europejską normę emisji spalin Tier 2.

 

Liebherr R 9150 może się pochwalić największą w swojej klasie pojemnością łyżki. Zmieści się w niej aż 8,3 m3 materiału! Dodajmy, że Liebherr zastosował tu swój nowatorski system budowy łyżki i całego układu nabierania materiału – GET polega głównie na zmienionej konstrukcji zębów łyżki oraz zdecydowanym ułatwieniu jej obsługi (np. wymiany) bez użycia dodatkowych narzędzi. W efekcie łyżka znakomicie zatapia się w gruncie lub w materiale skalnym i bez problemu wyrywa załadunek. Oczywiście nie byłoby to możliwe bez wzmocnienia układu hydraulicznego. Ten montowany w R 9150 jest wyjątkowo wydajny. Liebherr postawił na elektroniczną kontrolę ciśnienia oleju, które dla potrzeb ogromnej mocy zostało odpowiednio zwiększone. Aby zachować bezpieczeństwo pracy inżynierowie francuskiego producenta zdecydowali się na zaprojektowanie nowego, dużo skuteczniejszego systemu chłodzenia, opartego na wiatrakach o niskim poborze mocy.


Koparka komfortowa i łatwa w obsłudze

 

Liebherr znany jest z tego, że maksymalnie upraszcza serwis swoich maszyn. Nie inaczej jest w przypadku koparki R 9150. Układ kluczowych podzespołów (wymagających najczęstszej ingerencji mechanika lub operatora), czyli m.in. zbiornika oleju hydraulicznego, zbiornika oleju i filtrów. Obsługa silnika i podzespołów możliwa jest z jednej strony. To wszystko zapewnia błyskawiczny i bezproblemowy serwis maszyny, a w konsekwencji pozwala ograniczać koszty związane np. z przestojem.

 

Na bardzo duże uznanie zasługuje nowa kabina. W R 9150 jest niezwykle przestronna, co na pewno spodoba się większości operatorów. Liebherr seryjnie montuje w niej duże, panoramiczne drzwi. W stosunku do poprzednika znacznie poprawiła się widoczność we wszystkich kierunkach. Kabina oczywiście spełnia normy bezpieczeństwa i gwarantuje dużą odporność na zgniatanie. W środku znajdziemy nowy system monitorowania pracy maszyny, regulowane siedzisko z niezależnym zawieszeniem pneumatycznym oraz bardzo intuicyjny i łatwy w obsłudze elektro-hydrauliczny układ sterowania. Praca operatora jest bardzo komfortowa. Kabina jest świetnie zabezpieczona przed hałasem, pyłem i wibracjami. Nie można narzekać na poziom wyposażenia – operator ma do dyspozycji klimatyzację, schowki i przede wszystkim wygodny joystick zintegrowany z podłokietnikiem.

 

Pod względem bezpieczeństwa koparka R 9150 jest czołową pozycją na rynku. Maszyna została wyposażona w drabinę przesuwną i wygodny wybieg, co zapewnia łatwy dostęp do części serwisowej. Ważnym elementem wyposażenia są wzmocnione szyby, a szczególnie przednia, co znacząco podnosi bezpieczeństwo pracy operatora. Opcjonalnie dostępna jest także specjalna osłona przednia, która chroni operatora przed skutkami uderzenia w czołową część koparki.


Liebherr dla niższych kosztów eksploatacji

 

Powszechnie wiadomo, że żadna współczesna maszyna budowlana nie uniknie konfrontacji z ekologią. Liebherr ma tego świadomość, dlatego sięgnął po sprawdzony w tej kategorii silnik. Jednostka jest co prawda potężna, ale naprawdę potrafi być oszczędna – co ucieszy i ekologów i właścicieli szukających obniżenia kosztów. Ze wsparciem przychodzi system Eco-Mode. Operator z poziomu kabiny może uruchomić układ, który zadba, aby nieobciążona maszyna zużywała jak najmniej paliwa i emitowała możliwie najmniejszą ilość spalin. W momencie, gdy nie jest wymagana pełna moc (np. podczas jazdy bez obciążenia), tryb Eco-Mode obniży obroty silnika. Sprytne i skuteczne.

 

Ekologia i ekonomia nie są jednak związane jedynie z zużyciem paliwa i emisją spalin. To także okres eksploatacji maszyny. A ten w przypadku konstrukcji Liebherr jest zwykle bardzo długi. Producent od lat stawia na wysoką jakość swoich urządzeń, a koparka R 9150 może być idealnym potwierdzeniem tej polityki. Maszyna została zbudowana z najwyższej klasy komponentów, ma znakomity silnik i automatyczny system rozprowadzania oleju w układzie hydraulicznym. To bez wątpienia konstrukcja na lata – nawet biorąc pod uwagę warunki, w jakich zwykle ma pracować.

 

Liebherr oferuje swoim klientom bardzo ciekawy i rozbudowany system wsparcia i obsługi już po sprzedaży maszyny. W przypadku R 9150 najbardziej będzie nas interesować program górniczy Liebherr Mining Exchange Components. Firma oferuje właścicielowi sprawną naprawę lub wymianę podzespołów w dobrej cenie i z gwarancją jakości. W tej branży nie ma bowiem miejsca na długie przestoje.


Liebher R 9150 podbiła już rynek amerykański, teraz pora na europejski. Sądząc po zainteresowaniu, jakim cieszyła się maszyna podczas niedawnej wystawy w Niemczech, producent może być spokojny o swój sukces. Nie ma się czemu dziwić – to naprawdę znakomita i przemyślana koparka.

 

                                                                                                                                          e-maszbud.pl

 

 

Koparka Liebherr R 9150 – ciężka praca to jej żywioł.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

e-maszbud.pl to e-gazeta o maszynach i sprzęcie budowlanym: nowości, wiadomości, prezentacje, wydarzenia

MENU