10 października 2014

 

Dobrze wiecie, jak to jest – trzeba szybko zrobić zlecenie w obrębie pasa drogowego, zająć część chodnika, albo nawet ulicy. Jest nerwowo, bo dokucza ciasnota. Życie operatora koparki rzadko jest przewidywalne. Na szczęście z pomocą przychodzą producenci sprzętu budowlanego, którzy od lat próbują rozwiązać problem pracy na ograniczonej przestrzeni. Odpowiedź znalazła firma Mecalac. Prezentujemy jej najnowszy sprzęt – koparkę 714 MWe.

Mało miejsca? Jest Mecalac!

Ograniczone pole manewru jest największą zmorą operatorów koparki. Szczególnie daje się to we znaki w miastach, gdzie ciężko przecież całkowicie zamknąć ruch. Większość koparek o dużej mocy i wysokiej masie niestety ma również spore rozmiary. Inżynierowie firmy Mecalac postanowili zmierzyć się z tym problemem i sprawdzić, jak kompaktowa może być koparka, która jednocześnie ma zachować swoje okazałe możliwości. Udało się.
Mecalac 714MWe jest koparką kołową o masie 14 ton. Jej parametry robocze robią wrażenie i mieszczą się w normach charakterystycznych dla największych graczy w tej klasie. Przede wszystkim musimy jednak zwrócić uwagę na wyjątkowo kompaktowe rozmiary koparki.


Wrażenie robi szczególnie bardzo mały promień zachodzenia tyłu. Przy tej wartości koparka Mecalac 714 MWe może pracować na jednym pasie jezdni – to gigantyczne ułatwienie i oszczędność pieniędzy, nie ma bowiem potrzeby wstrzymywania ruchu. Każdy operator zwróci również uwagę na niewielką średnicę obrotu maszyny. Dzięki temu parametrowi, oraz specjalnej konstrukcji wysięgnika, praca koparki jest możliwa na bardzo ciasnej przestrzeni – np. w starej miejskiej zabudowie.

Koparka jest przy tym niezwykle mobilna. Niewielkie rozmiary pozwalają na osiągnięcie dość wysokiej prędkości – do 35 km/h. Opcjonalnie maszynę można wyposażyć w cztery koła skrętne montowane na dwóch niezależnych osiach. Dzięki temu koparka staje się bardzo zwrotna, co również przydaje się na ograniczonej powierzchni. Jednocześnie 714 MWe ma możliwość jazdy ukosem, dzięki czemu minimalizujemy konieczność wykonywania nawrotów – to wpływa na trwałość konstrukcji.
Niewielkie rozmiary i duża mobilność na szczęście nie wpłynęły znacząco na ograniczenie możliwości koparki. Wciąż jest to sprzęt do poważnych zadań.

Moc w niewielkiej obudowie

Mecalac 714 Mwe jest wyposażona w mocną, 122 konną jednostkę wysokoprężną. Silnik zapewnia bardzo dobre osiągi i gwarantuje operatorowi dostateczny zapas mocy. Jest przy tym oszczędny i ekologiczny – spełnia rygorystyczne normy ochrony środowiska. Koparka waży14 lub nieco ponad 15 ton – zależy to od wersji. Te parametry praktycznie w niczym nie ustępują dużo większym konstrukcjom tej klasy. A pamiętajmy o kompaktowych rozmiarach i dużej mobilności opisywanej koparki.

Maszyna jest świetną odpowiedzią na potrzeby firm, które nie mogą sobie pozwolić na swobodne zajmowanie przestrzeni, choć jednocześnie charakter zlecenia nie daje możliwości zastosowania małych ładowarek i koparek.

714 MWe bardzo dobrze radzi sobie zarówno podczas prac drogowych, jak i ziemnych. Ciekawa konstrukcja ramienia oraz opatentowane przez Mecalac zespolenie działania siłowników, pozwala także na sprawne podnoszenie ciężkich przedmiotów. Firmy z branży drogownictwa docenią możliwość precyzyjnego umieszczania palet z kostką brukową lub krawężnikami – to oszczędza ręcznej pracy.

Bardzo ciekawym patentem firmy Mecalac jest mechaniczne szybkozłącze z hydraulicznym odryglowaniem. Pozwala to na błyskawiczną zmianę przeznaczenia koparki, co przekłada się na oszczędność czasu i mniejszy chaos na placu budowy. Jednocześnie mocowanie osprzętu jest bardzo bezpieczne.

Główny wysięgnik podnoszony jest za pomocą dwóch asymetrycznych siłowników. To gwarantuje bezpieczeństwo pracy i sporą precyzję podczas operowania ramieniem. Moment podnoszenia jest w dodatku stały w całym zakresie pracy.

Kabina – królestwo operatora

Nawet najlepszej klasy sprzęt nie będzie przydatny bez skupionego na swojej pracy operatora. Ten, który przesiądzie się na Mecalac 714 MWe, od razu zwróci uwagę na istotne elementy podnoszące komfort pracy.
Kabina jest bardzo przestronna i świetnie zabezpieczona przed hałasem oraz pyłem. Stanowisko pracy przypomina supernowoczesne centrum dowodzenia. Operator siada na wygodnym, dobrze wyprofilowanym fotelu. Po obu stronach ma do dyspozycji manetki, a przed sobą ergonomiczną kierownicę.
Do kabiny prowadzą składane schodki. Miejsce w koparce zajmujemy wchodząc z boku przez przesuwno – uchylne drzwi – jest to kolejny patent Mecalac. Taki sposób wsiadania do pojazdu ma również związek z przeznaczeniem koparki – operator nie będzie miał problemu z zajęciem miejsca nawet w bardzo ciasnych rewirach.

Producent bardzo przyłożył się do skonstruowania kabiny. Można śmiało przyznać, że wszystko jest tu na swoim miejscu. Centralne miejsce zajmuje operator, który może bardzo indywidualnie zaprogramować niemal wszystkie elementy. Do dyspozycji ma chłodzony schowek na napoje, świetnie wyprofilowany fotel, dopasowane pedały i intuicyjny panel sterowania. Zwracamy też uwagę na bardzo dobrą widoczność z perspektywy operatora. Wszystko po to, aby jak sam twierdzi producent, kierowca mógł się tylko skupić na swojej pracy.

Trzeba przyznać, że Mecalac 714 MWe doskonale odpowiada na współczesne potrzeby firm budowlanych i drogowych. Nasze miasta są tak ciasne, że operowanie tradycyjnym sprzętem jest może nie niemożliwe, ale na pewno bardzo uciążliwe. A to naturalnie przekłada się na stratę czasu i pieniędzy.
 
                                                                                                                                    e-maszbud.pl

 

Koparka Mecalac 714 MWe – odpowiedź na ograniczoną przestrzeń.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

e-maszbud.pl to e-gazeta o maszynach i sprzęcie budowlanym: nowości, wiadomości, prezentacje, wydarzenia

MENU