24 marca 2015

Znakomicie przyjęte przez klientów koparki gąsienicowe Doosan serii LC powoli wchodzą w fazę modernizacji. Producent niedawno poinformował o wprowadzeniu istotnych zmian w 25-tonowej maszynie. Koparka gąsienicowa Doosan DX255LC-5 zyskała nowy, bardziej ekologiczny silnik oraz udoskonalony system SPC.

 

Nowy silnik, tradycyjnie wysokie możliwości


Nowy, 184-konny silnik spełnia najnowszą, amerykańską normę emisji spalin Tier 4 oraz europejską Stage IV. Umożliwia to bardzo zaawansowany układ oczyszczania, oparty na recyrkulacji spalin i efektywnym wykorzystaniu momentu obrotowego, który jest w tej jednostce potężny. Jednocześnie podczas prac nad udoskonaleniem silnika udało się znacznie ograniczyć zużycie paliwa i poprawić współczynnik efektywności operacyjnej. Pisząc wprost – do wysokowydajnej pracy trzeba zużyć mniej energii.

Koparka gąsienicowa Doosan DX255LC-5 oferuje maksymalny zasięg kopania na poziomie ponad 10 metrów, a głębokość wynoszącą 6,81 metra. To jedne z lepszych wartości w tej klasie maszyn. Przypomnijmy, że wszystkie koparki serii LC o wadze powyżej 20 ton posiadają solidnie wzmocnioną konstrukcję wysięgnika oraz wysokiej klasy tuleje EM, które obniżają poziom hałasu podczas pracy.

 

System SPC – dba o optymalny zakres roboczy

 

System SPC jest już dobrze znanym elementem maszyn marki Doosan, a w zmodernizowanej wersji koparki DX255LC-5 osiąga jeszcze wyższą funkcjonalność. Jest to zaawansowany układ wspomagający oszczędzanie paliwa. Smart Power Control kontroluje moc silnika i pompy hydraulicznej, aby w odpowiednich momentach ją ograniczać. Oczywiście moc jest w dalszym ciągu dostępna, wystarczy że system wyczuje zwiększone zapotrzebowanie, aby natychmiast ją uwolnić. Układ SPC pracuje we wszystkich czterech trybach pracy maszyny.

Uzupełnieniem układu SPC jest elektroniczna redukcja obrotów silnika podczas długiej pracy bez obciążenia. Dzięki temu Doosan zanotował wyraźny spadek zużycia paliwa, sięgający nawet 7%. Innymi narzędziami służącymi ekonomii są dzienny licznik kilometrów z funkcją sprawdzania zużycia w danym dniu oraz wyłącznik silnika, aktywujący się w przypadku długiej bezczynności.

 

Nowości w Doosan DX255LC-5

 

Na liście modernizacji zastosowanych w koparce znajdziemy sporo ciekawostek, ale wszystkie mają jedną funkcję – poprawę wydajności maszyny i umocnienie jej pozycji w swojej klasie. Z pewnością warto podkreślić nowy, 7-calowy wyświetlacz, który jest już standardem w większości nowoczesnych maszyn.

Na obniżenie kosztów obsługi wpłynie zastosowanie automatycznych napinaczy pasków oraz poprawa dostępu do punktów serwisowych. Awaryjny wyłącznik silnika został umieszczony w bardziej ergonomicznym miejscu. Producent zdecydował się też na montaż większego alternatora, który usprawnia pracę instalacji elektrycznej, mocno obciążonej zaawansowaną elektroniką. Operator ma do swojej dyspozycji nową szybę przednią, która znacznie zwiększa pole widzenia i poprawia komfort pracy.

Maszynę można opcjonalnie wyposażyć w pedał do jazdy na wprost, dwukierunkowy pedał hydrauliczny, wstępny podgrzewacz oleju napędowego, dodatkowe lampy robocze czy zwężone gąsienice. Lista opcji jest dużo dłuższa i to dobrze, że Doosan nie instaluje ich wszystkich w standardzie, ponieważ znacznie podniosłoby to cenę maszyny.

 

Maszyna pod stałą kontrolą

 

Koparka DX255LC-5 została oczywiście objęta działaniem systemu Doosan Telematics, który wykorzystuje łączność bezprzewodową do zdalnego kontrolowania pracy i wydajności maszyny. Zarządca floty lub właściciel firmy ma bieżący wgląd w raporty dotyczące m.in.. spalania i liczby przepracowanych godzin, może też w dowolnym momencie zlokalizować koparkę. W standardzie producent oferuje 3-letnią subskrypcję konta do internetowego zarządzania maszyną. System może być także wykorzystywany w porozumieniu z lokalnymi dealerami Doosana, którzy mogą dostarczać części zamienne lub reagować na wszelkie alarmy zgłoszone przez układ diagnostyczny.

 

Zmiany, jakie zaszły w koparce nie wprowadzają rewolucji. To dobrze. Doosan DX255LC-5 jest na tyle dobrą konstrukcją, że żadne fundamentalne modernizacje nie są jej obecnie potrzebne. Producent postawił raczej na dopasowanie jej możliwości do aktualnych trendów ekologicznych i ekonomicznych. Klienci i tak oczekują głównie jakości, a ta w pomarańczowych maszynach zawsze jest oferowana w standardzie.

 

e-maszbud.pl

Koparka gąsienicowa Doosan DX255LC-5 z nowym silnikiem i kilkoma zmianami

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

e-maszbud.pl to e-gazeta o maszynach i sprzęcie budowlanym: nowości, wiadomości, prezentacje, wydarzenia

MENU