30 czerwca 2015

Caterpillar zaprezentował właśnie swoją nową maszynę. To koparka kołowa do prac przeładunkowych Cat MH3037, która jest wyjątkowa przynajmniej z kilku powodów. Na razie zdradzimy tylko, że maszyna jest bardzo przyjazna operatorowi. Tradycyjnie u Caterpillara możemy też liczyć na olbrzymią wydajność i niezawodność. Szykuje się nam nowy lider w klasie tego typu maszyn o masie powyżej 25 ton.

 

Duża wydajność i ekologiczny rozsądek

 

Koparka kołowa do prac przeładunkowych Cat MH3037 jest maszyną stworzoną do działania w przemyśle, podczas recyklingu złomy, prac w tartaku oraz przy drogach wodnych. Od razu przejdźmy do jej najbardziej charakterystycznej umiejętności. Caterpillar opatentował nową konstrukcję kabiny, która umożliwia wsiadanie i wysiadanie z poziomu podłoża. Kabina obniża się w kierunku przodu koparki lub na bok – jest to rozwiązanie bardzo wygodne dla operatora i mechanika, biorąc pod uwagę spore rozmiary maszyny. 

 

Cat MH3037 ma masę eksploatacyjną na poziomie 39,5 tony. Do jej sprawnego napędzania zatrudniono silnik Cat C7.1 ACERT, który rozwija moc 225 KM. Jednostka jest bardzo ekologiczna i spełnia obie normy emisji spalin, zarówno Stage IV jak i Tier 4 Final. Caterpillar tradycyjnie zdecydował się zastosować układ paliwowy z mechanicznie uruchamianymi i elektronicznie sterowanymi pompowtryskiwaczami. To rozwiązanie zapewnia optymalny rozkład mocy i rozsądne zużycie paliwa.

 

Solidna konstrukcja i hydraulika

 

Caterpillar mocno podkreśla, że projektując i wykonując maszynę nie szedł na żadne jakościowe ustępstwa. Stąd też główne elementy konstrukcyjne zostały stworzone w oparciu o spawy ciągłe z gęstym fazowaniem oraz ostrymi skosami, co umożliwiło ograniczenie naprężeń. Dodatkowo górne i boczne płyty wysięgników o ramion są jednoczęściowe. Rama górna doskonale rozkłada obciążenia przenoszone przez przedni układ zawieszenia osprzętu i przeciwwagę, dolna z kolei, dzięki konstrukcji stożkowej, redukuje naprężenia. A jest co redukować i kontrolować - wysięgnik w tym modelu ma długość 5,8 metra lub 7,2 metra, co zależy od rodzaju wykonywanego zadania.

 

MH3037 korzysta z układu hydraulicznego narzędzia z zamkniętym przepływem. Znajdziemy tu jedną pompę, wykrywanie obciążenia oraz elektrohydrauliczne sterowanie pilotem. Pompa idealnie reaguje na aktualne zapotrzebowanie na moc, precyzyjnie reguluje ciśnienie oleju i zapewnia bardzo wydajną pracę. Dodatkowym rozwiązaniem zastosowanym przez Caterpillara jest regeneracja przepływu oleju przy opuszczaniu wysięgnika, co pozwala zmniejszyć ilość oleju przekazywanego przez pompę. Funkcjami hydraulicznymi sterują dwa główne zawory – górny obsługuje wysięgnik, ramię, narzędzia robocze, układ podnoszenia kabiny i obwody chłodzące, a dolny układ jezdny, kierowania i podpory. 

 

Doskonałe właściwości jezdne koparce zapewnia mechanizm różnicowy o ograniczonym poślizgu, który został zamontowany na obu osiach. Operator ma dzięki temu możliwość utrzymywania napędu na wszystkie koła w dowolnych, nawet bardzo trudnych warunkach terenowych. Dwubiegowa skrzynia pozwala natomiast na jazdę z wysoką i niską prędkością, posiada też funkcję pełzania.

 

Doskonały patent z opuszczaną kabiną


Wspomniane już przez nas hydrauliczne opuszczanie i podnoszenie kabiny nie tylko ułatwia wsiadanie do maszyny. Dla operatora duże znaczenie ma także możliwość utrzymania linii wzroku na wysokości nawet 5,5 metra, co jest rekordem w tej klasie koparek. Układ działa bardzo szybko – podniesienie kabiny do maksymalnej wysokości trwa 8 sekund, a obniżenie 10 sekund. 

Kabina jest bardzo bezpieczna i świetnie wyposażona, znajdziemy w niej m.in. standardową kamerę tylną, kolorowy monitor, masę schowków. Konstrukcja jest dobrze zabezpieczona przed pyłem i drganiami. Do sterowania operator używa joysticków, które w tego typu maszynie są praktyczniejsze niż kierownica.

 

Caterpillar mocno postawił na prostotę serwisowania maszyny, czego przejawem są m.in. panele serwisowe umieszczone na górze koparki i wsparte na siłownikach pneumatycznych panele. Oczywiście Cat MH3037 została objęta działaniem systemu Cat Connect, dzięki któremu właściciel koparki oraz jej serwisant mają stały podgląd na parametry pracy maszyny i ewentualne alarmy zgłaszane przez układ diagnostyczny. Dla zwiększenia operatywności Cat oferuje swoim klientom całą masę osprzętu dodatkowego, którego wymiana jest bardzo prosta i szybka dzięki wydajnemu układowi ciśnieniowemu. 

 

Zaprezentowana przez Caterpillara koparka niczym nie zaskakuje – może poza świetnym pomysłem z opuszczaniem i podnoszeniem kabiny. To akurat komplement, ponieważ producent dawno już przyzwyczaił nas do utrzymywania wysokiego poziomu jakości w każdej ze swoich maszyn. Tak jest i tym razem. 

 

e-maszbud.pl

Koparka kołowa do prac przeładunkowych Cat MH3037 – wydajność z myślą o komforcie pracy 

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

e-maszbud.pl to e-gazeta o maszynach i sprzęcie budowlanym: nowości, wiadomości, prezentacje, wydarzenia

MENU