12 października 2014

Kiedyś wydawało się to mrzonką, a dziś samochody hybrydowe stają się powoli normą, również na naszych ulicach. Czy można tę ideę przenieść do branży maszyn budowlanych? Próbę podjęła firma Wacker Neuson, która prezentuje swoją koparkę kompaktową 803 z systemem Dual Power. Wygląda świetnie, a jak pracuje?

 

Wacker Neuson 803 – uniwersalność jest w cenie

 

Zacznijmy od bliższego przyjrzenia się samej koparce. Jej kompaktowe rozmiary predysponują ją przede wszystkim do pracy w ciasnych pomieszczeniach. Naturalnym środowiskiem Wacker Neuson 803 są wszelkiej maści wyburzenia w środku budynków. Masa transportowa maszyny wynosi niecałą tonę, a minimalny ciężar roboczy 1088 kg. Głębokość kopania ustalono na poziomie nieco ponad 1730 mm, co jest bardzo dobrym wynikiem w tej grupie koparek kompaktowych. Jednocześnie wysokość wysypu przekracza 2000 mm, a promień urabiania 3000 mm.

 

Powyżej wymienione parametry pozwalają koparce Wacker Neuson na pracę w bardzo różnych warunkach i przy ogromnej liczbie zleceń. Uniwersalności sprzyja także dostępny osprzęt – 803 w ciągu kilku chwil może stać się np. bardzo wydajnym młotem wyburzeniowym. To wszystko przy zachowaniu możliwości obrotu o 360 stopni. Operatorzy będą zachwyceni.

 

Napędem koparki zajmuje się trójcylindrowy silnik wysokoprężny Yanmar o mocy 9,6 kW i pojemności 850 cm3. Koparka porusza się z maksymalną prędkością 1,8 kmh przy 58% zdolności pokonywania wzniesień. Szerokość gąsienicy wynosi 180 mm, a prześwit koparki ma 130 mm.

 

Wacker Neuson stworzył zatem bardzo ciekawy produkt, który biorąc pod uwagę wysoką jakość wykonania powinien spotkać się ze sporym zainteresowanie klientów. Pytanie jednak, czym ma się wyróżniać? Pora przejść do wiśni na tym mechanicznym torcie.

 

Dual power marki Wacker Neuson

 

Wyszliśmy od samochodów hybrydowych, ale pamiętajmy, że rozwiązanie stosowane w koparce kompaktowej 803 jest czym zupełnie innym. Choć idea ta sama. Zastąpienie, w razie potrzeby, klasycznego napędu spalinowego, czystą energią elektryczną. W przypadku samochodów ma to znaczenie przede wszystkim ekonomiczne. Jeśli mowa o koparkach, to zdecydowanie chodzi o uniwersalność i ekologię.

 

Bardzo rozbudowane i niesamowicie wyśrubowane normy emisji spalin robią swoje. Producenci maszyn powoli dochodzą do ściany i muszą szukać kolejnych rozwiązań, aby zdobywać rynek. Dual Power stosowane w koparce kompaktowej 803 jest naprawdę ogromnym krokiem do przodu. Innowacja zapewnia dodatkowy napęd bez żadnej emisji spalin! Jest to rewelacyjne rozwiązanie dla firm, których koparki pracują w zamkniętych pomieszczeniach, przy wyburzeniach lub w miejscach, gdzie trzeba ograniczać poziom hałasu. Koparka wyposażona w Dual Power oprócz standardowego silnika wysokoprężnego, posiada dodatkowy moduł elektrohydrualiczny HPU8.

 

Brzmi skomplikowanie, ale w praktyce jest bardzo łatwe w obsłudze. W podwoziu umieszczone zostało złącze, do którego operator wpina przewody hydrauliczne. Od razu warto zaznaczyć, że to rozwiązanie absolutnie nie ogranicza ruchów koparki. Za wytwarzanie energii odpowiedzialny jest właśnie moduł, będący w praktyce agregatem prądotwórczym. Dostarcza on przy pomocy węży hydraulicznych odpowiednią dawkę mocy, dzięki której koparka pracuje bez żadnych strat w wydajności. To rozwiązanie sprawdzi się przede wszystkim w sytuacjach, gdy koparka pracuje statycznie, np. w opcji młota.

 

Bardzo podoba nam się pełna kompatybilność tego rozwiązania z koparką Wacker Neuson 803. Moduł absolutnie nie ogranicza mobilności maszyny, można go przyłączyć za pośrednictwem specjalnego lemiesza i transportować w dowolne miejsce bez konieczności angażowania innych pojazdów. 12-metrowe węże hydrauliczne również zapewniają sporą swobodę operatorowi.

 

Zastosowanie dwóch rodzajów napędu może być przyszłością całej branży maszyn budowlanych. Wymagania i klientów i ekologów stale rosną, dlatego z tej drogi raczej nie ma odwrotu. Wacker Neuson ze swoim systemem Dual Power jest już o kilka kroków z przodu.

 

                                                                                                                                          e-maszbud.pl

 

Koparka kompaktowa Wacker Neuson 803 Dual Power – praca w każdych warunkach.


REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

e-maszbud.pl to e-gazeta o maszynach i sprzęcie budowlanym: nowości, wiadomości, prezentacje, wydarzenia

MENU