21 sierpnia 2015

2,5 roku prac projektowych i realizacji, setki godzin spędzonych na testach, wsłuchiwanie się w opinie klientów, obserwacja wymagań branży. Nie ma wątpliwości, że Komatsu bardzo przyłożyło się do swojej najnowszej propozycji. Jest nią koparka wyburzeniowa PC490LC-10, która już gościła na łamach e-maszbud.pl. Tym razem mamy okazję poznać jej wariację, czyli model HRD. Jeszcze wydajniejszy, ale równie wytrzymały i bezkompromisowy jakościowo. 

 

Komatsu idzie na całość z jakością 

 

Japoński producent jest legendą pod względem dostarczania maszyn do wybitnie trudnych zastosowań. Nawet doskonałą opinię trzeba jednak sukcesywnie potwierdzać, dlatego nowa koparka wyburzeniowa PC490LC-10 została zaprojektowana z najwyższą starannością. Efekt jest świetny. Mamy do czynienia z maszyną z półki Premium, która bez problemu poradzi sobie z pracą dosłownie wszędzie. Ma ku temu kilka atutów. 

 

Pierwszym z nich jest znakomity silnik o mocy 362KM, którą osiąga już przy 1900 obrotów. Oczywiście Komatsu nie zapomniało o wymaganiach względem ochrony środowiska, dlatego nowa jednostka spełnia już europejską normę emisji spalin Stage IIIB i amerykańską Tier 4. Ten potężny motor napędza maszynę o wadze ponad 65 ton, czyli prawdziwego potwora. Chylimy czoła, że mimo to udało się jeszcze zapewnić jednostce względną ekologiczność. 

 

Komatsu w tym celu sięgnęło po znane sobie rozwiązania, mianowicie turbosprężarkę ze zmienną geometrią łopatek, która dodatkowo gwarantuje o 5% niższe zużycie paliwa, a także olbrzymi zawór EGR oraz oczywiście aktywny lub pasywny filtr DPF. Każde z tych rozwiązań jest już sprawdzone w boju, a japoński producent wprost dowodzi, że można tworzyć maszyny przyjazne środowisku bez narażania ich na większą liczbę awarii.

 

Koparka wyburzeniowa Komatsu PC490LC-10 – do naprawdę dużych zadań 

 

Maksymalna wysokość robocza maszyny wynosi aż 28 metrów, co czyni ją jedną z największych koparek w tej klasie. Oczywiście tak długi wysięgnik wymagał zastosowania odpowiedniej klasy urządzeń hydraulicznych. W efekcie maszyna posiada największą na rynku zdolność podnoszenia materiału przy wysięgu czołowym 16,5 metrów – aż 3,35 tony. Dla wysięgu pionowego jest to z kolei 5 ton przy wysokości 17,5 metra. 

 

Wyburzanie budynków jest procesem bardzo precyzyjnym, dlatego Komatsu zadbało o dostarczenie operatorowi narzędzi do komfortowego sterowania maszyną. Mamy możliwość zaprogramowania ustawień koparki dla 15 różnych osprzętów przypisanych imiennie do operatora. Znacznie podnosi to wydajność i pozwala na pracę w maksymalnym zakresie efektywności. Wszystkie informacje oczywiście odczytujemy na monitorze w kabinie. 


Wygoda, bezpieczeństwo, pełna ochrona 

 

Operator ma do swojej dyspozycji bardzo dobrze rozplanowaną i wygodną kabinę, która powstała zgodnie z ideą SpaceCab. Miejsca jest mnóstwo, a zastosowanie podciśnieniowego systemu zamykania chroni przed pyłem i hałasem. Doświetlenie wnętrza zapewnia okno dachowe wykonane ze specjalnego szkła odpornego na uszkodzenia. Kabina została zbudowana w standardzie ROPS i FOPS, zapewnia więc pełne bezpieczeństwo. Standardowo Komatsu dokłada też klimatyzację. 

 

Znakomitym rozwiązaniem jest system EMMS, który dokładnie odczytuje stan wszystkich układów maszyny i w odpowiednim momencie informuje operatora o jakichkolwiek nieprawidłowościach. Pozwala to w porę zareagować, wezwać serwis i uniknąć zbędnych kosztów.

 

Oczywiście w każdej maszynie japońskiego producenta musi być już obecny system bezprzewodowej łączności Komtrax, który pozwala na bieżąco i bardzo precyzyjnie kontrolować stan poszczególnych podzespołów, odczytywać ewentualne awarie zgłaszane przez układ diagnostyczny czy mierzyć wydajność i efektywność pracy. Komtrax jest również świetnym zabezpieczeniem przed kradzieżą czy bezprawnym użyciem maszyny. 

Producent objął swoją koparkę działaniem programu Komatsu Care, który gwarantuje właścicielowi pełen serwis maszyny przy użyciu wyłącznie oryginalnych części, w dodatku w bardzo atrakcyjnej cenie. Filtr DPF jest objęty aż 5-letnią gwarancją (lub 9000 przepracowanych godzin). 

 

Koparka wyburzeniowa Komatsu PC490LC-10 HRD miała swoją premierę podczas kwietniowych targów INTERMAT w Paryżu i okazała się prawdziwą sensacją. Praktycznie przez cały czas kłębiły się wokół niej tłumy zwiedzających. Nic dziwnego – jej efektowny wygląd przyciąga wzrok. To, co najlepsze, kryje się jednak pod stalową powłoką. 


e-maszbud.pl

Koparka wyburzeniowa Komatsu PC490LC-10 HRD – jeszcze więcej mocy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

e-maszbud.pl to e-gazeta o maszynach i sprzęcie budowlanym: nowości, wiadomości, prezentacje, wydarzenia

MENU