13 października 2014

Doosan nie zwalnia tempa i kontynuuje swoją misję połączenia maksymalnej efektywności z niską emisją spalin. W kuluarach mówi się o tym, że podobny kompromis jest niemożliwy do osiągnięcia, a starania wielu firm mają tak naprawdę tylko poprawić ich notowania. Trudno się z tym zgodzić obserwując coraz śmielsze poczynania firmy Doosan. Koparki gąsienicowe DX NEW zdają się być po prostu stworzone do ciężkiej pracy ze znakiem zielonej jakości.

 

Seria DX NEW – stworzone do wszystkich zastosowań

 

Doosan przygotowując serię koparek gąsienicowych DX pomyślał podszedł do tematu komplementarnie, by nie napisać monopolistycznie. Rzadko się bowiem zdarza, aby cała seria maszyn budowlanych była zbudowana w tak prokonsumencki sposób. Mamy tu aż 6 koparek, które różnią się oczywiście masą i osiągami. Co jednak ważne, skok pomiędzy nimi jest bardzo płynny, a to pozwala przedsiębiorcom wybrać urządzenie dopasowane dokładnie do ich potrzeb. Niektóre maszyny mogą wręcz wykonywać skrajnie różne zadania, co jeszcze zwiększa poziom uniwersalności całej serii. Wielkie brawa i duży punkt dla Doosana. Od razu wyjaśnijmy również, co kryje się pod hasłem NEW. Otóż Doosan w ten sposób chce oznaczyć swoje najbardziej ekologiczne maszyny, które spełniają najbardziej obecnie rygorystyczne normy emisji spalin.

 

Chcemy przedstawić serię DX NEW możliwie rzetelnie, dlatego w tym artykule skupimy się na pierwszych trzech maszynach. Te koparki gąsienicowe odznaczają się bardzo dużą uniwersalnością, choć zgodnie ze specyfikacją musimy je zaliczyć do grona co najwyżej średnich maszyn. Słowo „średnie” jednak nam nie pasuje. Dlaczego? Przekonacie się w dalszej części tekstu.

 

Doosan DX300LC-3 NEW – duże możliwości, niewielki wpływ na środowisko

 

Najmniejsza z serii koparka gąsienicowa DX300LC-3 zdecydowanie nie musi się wstydzić swoich możliwości. 30-tonowa maszyna idealnie sprawdzi się w bardzo szerokim zakresie prac, od budowy dróg, przez górnictwo po największe place budowy. Pod karoserią maszyny znajdziemy silnik marki Doosan DL 08k, który rozwija bardzo solidną moc 201 KM przy 1800 obrotów na minutę. I właśnie motor jest zdecydowanie największym atutem koparki. Jednostki Doosan znane są w branży z dużej oszczędności i nastawienia na spełnianie bardzo rygorystycznych norm emisji spalin. Ma to duże znaczenie, bo od współczesnych maszyn wymaga się bycia „eko”. Surowe przepisy w krótkim czasie zepchną na margines urządzenia, które nie spełniają normy Stage III – silniki Doosan montowane w serii DX NEW są jeszcze lepsze (norma Stage IIIB).

 

DX300LC-3 osiąga maksymalną wydajność pompy głównej na poziomie 2x248 l/m. Maksymalna prędkość wynosi nieco ponad 5 km/h. Jeśli chodzi o pojemność łyżki, to może ona wynieść od 0,8 do 1,75 m3. Maszyna ma 3200 mm szerokości i 3385 mm wysokości. Całkowita długość koparki wynosi 10540 mm. Dość kompaktowe rozmiary pozwalają osiągnąć promień obrotu ogona na poziomie 3015 mm. Siła kopania łyżki wynosi 185,3 kN, natomiast siła ramienia 129,4 kN. Maksymalny wysięg przy kopaniu ustalono na poziomie 10725 mm, maksymalna głębokość kopania wynosi 7305 mm, a maksymalna wysokość kopania aż 10330 mm.

 

Koparka gąsienicowa DX300LC-3 NEW jest bardzo cichą maszyną, co z pewnością docenią operatorzy. Poziom hałasu wewnątrz kabiny wynosi jedynie 71 dB, a na zewnątrz maksymalnie 104 dB.

 

Doosan DX340LC-3 – nie tylko większa

 

DX340LC-3 jest kolejną w szeregu koparką gąsienicową tej serii, która uzupełnia zastosowania mniejszej siostry, jednocześnie aspirując do pracy w dużo cięższym przemyśle. Naturalnym środowiskiem tej koparki są spore place budowy oraz kopalnie. Sprzęt bardzo dobrze poradzi sobie także przy budowie autostrad.

 

Koparka osiąga masę w przedziale od 35 do 36 ton, co pozycjonuje ją na półce średnich maszyn tego typu. Całość napędza dobrze znany, bardzo ekonomiczny i ekologiczny silnik Doosan DL08k, ale z mocą podniesioną do 266 KM przy 1800 obrotów. Maksymalna wydajność pompy głównej wynosi 2x360 l/min. Silnik jest zaopatrzony w 6 cylindrów i niezbyt wysilony, dzięki czemu spełnia bardzo ostrą normę Stage IIIB. Prędkość maksymalna koparki wynosi 5,7 km/h.

 

Pojemność łyżki została ustalona na poziomie od 1,2 do 2 m3. Zwracamy uwagę na dużą siłę kopania, która w przypadku łyżki wynosi 239 kN, a ramienia 175,5 kN. Maksymalny wysięg przy kopaniu osiąga 11170 mm, maksymalna głębokość kopania 7535 mm. Parametr wysokości kopania wynosi 10345 mm. Uniwersalność maszyny podkreślają także dość kompaktowe rozmiary, pozwalające jej pracować nawet na dość małej powierzchni. Szczególnie warto podkreślić niewielki promień obrotu ogona, wynoszący 3510 mm.

 

Doosan DX380LC-3 – największa wśród średnich

 

Rewelacyjny stosunek możliwości do rozmiarów – tak w skrócie można podsumować środkową propozycję marki Doosan z szeregu DX NEW. Ta ok. 40-tonowa koparka gąsienicowa została stworzona z myślą o pracy przede wszystkim przy ciężkim wydobyciu, w kopalniach, żwirowniach i przy bagrowaniu rzek. Sprzyja temu kilka istotnych parametrów – duża siła kopania łyżki (między 240 a 254 kN) i siła kopania ramienia (216/228 kN). Bardzo dobrze prezentuje się maksymalna głębokość kopania na poziomie 7460 mm oraz maksymalny wysięg przy kopaniu (11170 mm) i maksymalna wysokość kopania (10390 mm).

 

Koparkę DX380LC-3 napędza opisywany już silnik Doosan DL08K, który w przypadku tej maszyny rozwija moc 271 KM przy 1800 obrotów na minutę. Maksymalna wydajność pompy wynosi 2x360 l/min, koparka rozwija prędkość 3,1 km/h. Maksymalna siła pociągowa została ustalona na poziomie 36900 kG. Łyżka w tym modelu osiąga pojemność od 1,2 do 2 m3. Promień obrotu ogona wynosi 3500 mm, co przy szerokości na poziomie 3000 mm i długości 11280 mm jest bardzo dobrym wynikiem.

 

Nowe koparki gąsienicowe Doosan serii DX NEW prezentują bardzo wysoki poziom wykonania, jak zwykle oferują dużą efektywność pracy i niezwykle komfortowe warunki w kabinie. Pytanie, do kogo adresowana jest seria? Naszym zdaniem pomarańczowe maszyny wybiorą ci klienci, którzy lubią myśleć o przyszłości o być o krok przed konkurencją. Jest praktycznie pewne, że wkrótce normy emisji spalin dotyczące maszyn jeszcze się zaostrzą. Posiadacze maszyn Doosan będą na to gotowi.

 

 

                                                                                                                                          e-maszbud.pl

 

 

Koparki gąsienicowe Doosan DX NEW – tradycyjnie przyjazne środowisku.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

e-maszbud.pl to e-gazeta o maszynach i sprzęcie budowlanym: nowości, wiadomości, prezentacje, wydarzenia

MENU