12 października 2014

Europejski rynek jest bardzo wymagający dla producentów sprzętu budowlanego. Nie chodzi wyłącznie o wysokie normy niezawodności i jakości maszyn, ale także o ich uniwersalność. Charakterystyczne warunki na placach budów sprawiają, że przedsiębiorcy szukają przede wszystkim sprzętu mogącego wykonywać bardzo szeroki zakres prac. Doskonale rozumie to firma Komatsu, która prezentuje swoje koparki kołowe serii PW. Przyjrzyjmy się im.

Komatsu PW 200-7 – potężna moc dostępna w każdych warunkach

180-konny silnik, pojemność łyżki wynosząca 1,58 m3, masa eksploatacyjna na poziomie od 19 do 22 ton. To cechy charakterystyczne ogromnej koparki kołowej spod znaku Komatsu. Maszyna została zaprojektowana specjalnie z myślą o europejskim rynku, gdzie stawia się na możliwie najszerszą uniwersalność. Zapewnia to znakomity, opatentowany system HydrauMind, który w każdej chwili może podnieść osiągi koparki w zależności od konkretnego zadania.

Komatsu PW 200-7 została stworzona do sterowania bardzo szeroką gamą osprzętu. Pozwala na to zaawansowany i efektywny układ hydrauliczny, który posiada regulowane natężenie przepływu oleju. Operator ma możliwość zaprogramowania parametrów hydraulicznych, co przekłada się na błyskawiczne dopasowanie do każdego rodzaj osprzętu roboczego. Koparka (może być) jest także wyposażona w dodatkowe obwody hydrauliczne dla młota, chwytaka dwuszczękowego i kruszarki.

PW 200-7 ma bardzo duży prześwit, co pozwala jej na pracę w najcięższych warunkach terenowych. Sprawność napędu także jest regulowana – operator ma do wyboru aż cztery schematy pracy: szybki (prędkość do 35 km/h), wolny (do 9km.h), automatyczny (system sam dobiera prędkość jazdy (dopasując się do terenu) czytając warunki) i pełzający (do 1,5 km/h – wymagany przy bardzo ciężkiej pracy). Przekazaniem napędu zajmuje się 3-zakresowy napęd hydrostatyczny)  automat. Opcjonalnie mamy także możliwość zamówienia podwozia o szerokości 2,75 m.

Koparki kołowe Komatsu znane są z bardzo przyjaznych kabin. Królestwo operatora zapewnia mu wysoki poziom bezpieczeństwa dzięki zastosowaniu specjalnej (struktury kabiny wykonanej z profili zamkniętych) klatki wykonanej ze stalowych rur. Jest ona odporna na zgniatanie. W środku nie brakuje także elementów podnoszących komfort pracy. Komatsu montuje automatyczną klimatyzację, bardzo wygodny fotel i zestaw schowków. Nowa kabina jest także dodatkowo wyciszona i zabezpieczona przed pyleniem. Sterowanie maszyną odbywa się przy pomocy ergonomicznej kierownicy i dwóch joysticków. Każdy operator przyzna, że praca koparkami Komatsu jest precyzyjna i mało uciążliwa. W serii PW jest identycznie.

Komatsu bardzo dba także o poziom bezpieczeństwa. Dlatego w nowych kabinach zastosowano zwiększoną powierzchnię szyb, dzięki czemu udało się zmniejszyć tzw. martwe pola aż o 34%. Niebezpieczeństwo pożaru lub nagłego wzrostu temperatury zostało zażegnane poprzez zastosowanie specjalnej grodzi dzielącej silnik od pompy. Operator jest także zabezpieczony antypoślizgowymi nakładkami na stopnie i wygodną poręczą.

Komatsu PW 180-7 – uniwersalność to jej drugie imię

Koparka kołowa PW 180-7 jest przedstawicielem średniej wielkości maszyn w ofercie Komatsu. Producent nie ma jednak w zwyczaju ograniczania swoich najlepszych rozwiązań w żadnej z koparek, dlatego ten model również zawiera wszystkie cechy, dzięki którym sprzęt Komatsu zdobył tak ogromną popularność na świecie.

Koparkę napędza silnik Komatsu o mocy 156 KM. Pojemność łyżki ustalono na poziomie 1,13 m3, a masa eksploatacyjna wynosi od 16 do nieco ponad 18 ton. Producent w przypadku tej maszyny stosuje dokładnie te same rozwiązania, które znajdziemy w PW 200-7 – mamy zatem dodatkowe obwody do sterowania osprzętem, bardzo ułatwioną wymianę osprzętów przyrządów, wysoki prześwit i regulowane natężenie przepływu oleju. Maszyna może się poruszać z maksymalną prędkością 35 km/h, a operator ma możliwość wyboru jednego z czterech trybów pracy w zależności od aktualnych potrzeb.

Przy okazji opisu PW 180-7 warto wspomnieć o polityce Komatsu, które mocno inwestuje w rozwój technologii pozwalających na oszczędność paliwa i uzyskanie niskiej emisji spalin. Montowany w tej koparce silnik Komatsu ECOT3 spełnia najbardziej rygorystyczną normę emisji EPA TIER III i EU Stage IIIA. Firma szczególnie postawiła na zmniejszenie emisji tlenków azotu. Dzięki zastosowaniu kilku automatycznych opcji pracy (pełna moc, ekonomiczny, odspajania i podnoszenia) maszyna zużywa zdecydowanie mniej paliwa w trybie godzinowym, zachowując jednocześnie swoje rewelacyjne właściwości użytkowe. W przypadku konieczności chwilowego zwiększenia mocy, operator może skorzystać z opcji PowerMax. Z tą funkcją siła kopania na łyżce zostaje zwiększona aż do 12,5 tony, a siła kopania na ramieniu do 9,7 tony! W trybie podnoszenia maszyna automatycznie zwiększa udźwig o 7% poprzez zwiększenie ciśnienia w układzie hydraulicznym.

Seria koparek kołowych Komatsu PW prezentuje się imponująco. Nie mamy żadnych wątpliwości, że producent zapewnił swoim klientom optymalną ofertę maszyn, które sprawdzą się w praktycznie każdych warunkach.

 

                                                                                                                                          e-maszbud.pl

 

Koparki kolowe Komatsu PW 200-7 i PW 180-7

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

e-maszbud.pl to e-gazeta o maszynach i sprzęcie budowlanym: nowości, wiadomości, prezentacje, wydarzenia

MENU