21 marca 2017

Producenci maszyn budowlanych przyzwyczaili nas, że wśród kluczowych cech sprzętu, poza wydajnością i niskim zużyciem paliwa, wymienia się także niewielki wpływ na środowisko. Ekologiczność maszyn stała się bardzo ważnym kryterium przetargowym, szczególnie w Europie Zachodniej, dlatego przedsiębiorcy są zmuszeni do zakupu pojazdów spełniających rygorystyczne normy emisji spalin.

 

Jednocześnie wielu producentów robi wszystko, aby w ślad za tym nie szła podwyższona awaryjność czy uciążliwość eksploatacji. Dobrym przykładem jest firma Case, która właśnie zaprezentowała koparko-ładowarki serii T napędzane silnikami Tier 4 Final.

 

Ekologia z szacunkiem dla portfela właściciela

 

Wielu przedsiębiorców dostaje gęsiej skórki na widok oznaczenia Tier 4 przy opisie silnika napędzającego maszynę. Powód jest oczywisty: DPF. Choć filtry cząstek stałych są coraz lepiej dopracowane i przy prawidłowej eksploatacji niekoniecznie sprawiają dużo problemów, to nadal wymagają obsługi ze strony operatora – a z tym bywa różnie.

 

Tym bardziej cieszy, że Case w serii T zrezygnowało z tego rozwiązania. Zamiast filtra DPF nowe silniki korzystają z technologii SCR, czyli selektywnej redukcji katalitycznej. Jest to rozwiązanie bardzo skuteczne, ale wymaga precyzyjnego opracowania i dostosowania do wymagań konkretnej jednostki napędowej. Brytyjskim inżynierom się udało. Silniki pozbawione filtra DPF, wyposażone wyłącznie w SCR, spełniły surową normę emisji spalin Tier 4 Final.

 

Rezygnacja z filtra DPF to nie tylko oszczędność dla przedsiębiorcy, ale także znacznie łatwiejsza obsługa serwisowa maszyny. Automatycznie przybyło miejsca w komorze silnika, dzięki czemu mechanik czy nawet operator mają komfortowy dostęp do punktów serwisowych jednostki. To również przekłada się na ograniczenie wydatków – jak to określa Case: Total Costs of Ownership, czyli całkowitych kosztów posiadania maszyny.

 

Dodatkową korzyścią z pozbycia się filtra cząstek stałych była możliwość przeniesienia rury wydechowej na prawą stronę maszyny, co przełożyło się na znaczną poprawę widoczności z fotela operatora.

 

Nowe koparko-ładowarki Case serii T

 

Case już w 2016 roku zaprezentowało model 580ST, który przede wszystkim zaskoczył branżę nowatorską konstrukcją tylnego ramienia kopania. To samo rozwiązanie jest dostępne (jako opcja) w dwóch nowych maszynach serii: 590ST i 695ST. Są to większe modele, przeznaczone do wydajnej pracy w najtrudniejszych warunkach. Przedsiębiorca kupujący maszyny może wybrać, która konstrukcja ramienia bardziej mu odpowiada. Warto pochwalić Case za to, że nie narzuca klientom jednej opcji.

 

Nowa konstrukcja polega na tym, że geometria ramienia jest ustawiona w jednej linii, dzięki czemu wyraźnie poprawiły się takie parametry, jak siła odspajania od podłoża oraz zasięg ramienia. Jednocześnie operator ma znacznie lepszą widoczność do tyłu, co zwiększa bezpieczeństwo i komfort pracy. Elementy ruchome ramienia nie mają kontaktu z podłożem, dzięki czemu zminimalizowane zostało ryzyko ich przypadkowego uszkodzenia.

 

Zęby typu „smart”

 

Wszystko wokół nas staje się „smart” - dlaczego więc nie wykorzystać tego pojęcia w budowie maszyn? Case w nowych koparko-ładowarkach oferuje system szybkiej wymiany zębów zarówno na przedniej, jak i tylnej łyżce, określany mianem Smart-fit. Nowe zęby znacznie lepiej penetrują podłoże, co ułatwia odspajanie materiału, a tym samym zwiększa efektywność pracy przy jednoczesnym skróceniu czasu jej trwania. Producent obiecuje, że wymiana zębów zajmuje maksymalnie kilka minut.

 

Bardzo dużym udogodnieniem jest także nowy system montażu tylnej łyżki. Dzięki niemu przedsiębiorcy nie są już skazani na korzystanie wyłącznie z oryginalnych łyżek Case, ponieważ maszyny mogą współpracować z elementami innych firm. To dobra informacja dla właścicieli, którzy dysponują już zestawami łyżek i niekoniecznie mają ochotę, by kupować nowe akcesoria.

 

Nowe koparko-ładowarki Case serii T są maszynami nie tylko ekologicznymi, ale także przemyślanymi i tanimi w eksploatacji. Czego chcieć więcej?

 

 

e-maszbud.pl

 

Koparko-ładowarki Case serii T z nowymi silnikami Tier 4 Final 

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

e-maszbud.pl to e-gazeta o maszynach i sprzęcie budowlanym: nowości, wiadomości, prezentacje, wydarzenia

MENU