12 października 2014

Koparko-ładowarka jest jedną z najbardziej uniwersalnych maszyn budowlanych. Jak wskazuje jej nazwa spełnia ona zarówno funkcję koparki, jak i ładowarki, dzięki czemu może ładować, kopać i przewozić na małe odległości materiały lub urobek. Dlatego znajduje zastosowanie m.in. do przygotowania terenów budowy ciągów dla pieszych, dróg dla rowerów, różnorakich prac porządkowych, wykonywania wykopów melioracyjnych czy licznych prac komunalnych. Maszyna ta znajduje również szerokie zastosowanie w gospodarstwach rolnych, ponieważ oparta jest na konstrukcji traktora o napędzie kołowym.

 

Koparko-ładowarka 9.50M marki DRESSTA (moc silnika 70 kW, masa eksploatacyjna 8,9 tony) jest najbardziej uniwersalną maszyną z produkowanych w Stalowej Woli. Przez pracowników producenta zwana jest pieszczotliwie „Stalową gwiazdą”. Jej produkcję uruchomiono w 2002 r., a punktem wyjścia był zakup licencji od powstałej w 1942 r. włoskiej firmy „Fiori”.

 

Ta uniwersalna maszyna posiada napędzane obie osie, układ stabilizacji jazdy, awaryjny układ skrętu, hydrostatyczny układ sterowania, blokadę mechanizmu różnicowego i jest bardzo zwrotna. Standardowo wyposażona jest w nowoczesną, w pełni automatyczną skrzynię biegów przełączalną pod obciążeniem (tzw. Full Power Shift) zarówno w zakresie kierunku jazdy, jak i poszczególnych biegów. Operator ma także możliwość wyboru półautomatycznego trybu pracy skrzyni biegów, w którym biegi zmieniane są przez niego samodzielnie, jednakże przy stałym monitorowaniu optymalnego doboru określonego biegu do prędkości jazdy.

 

Podstawową łyżką montowaną z przodu jest łyżka wieloczynnościowa Drotte'a z zębami i odchylanymi widłami paletowymi, tzw. „7 w 1”. Tak jak w konkurencyjnych maszynach konstrukcja układu ładowarkowego jest typu równoległego, który zapewnia dużą prostowodność, czyli stałe utrzymywanie tego samego kąta zamknięcia łyżki przy podnoszeniu ładunków, co ma szczególne znaczenie w przypadku pracy osprzętem widłowym. Odpowiednio dobrane wymiary elementów tego układu (wysięgniki, dźwignie i cylindry) zapewniają tej maszynie wysoką siłę wyrywającą (69 kN) i duży udźwig (od 42 do 50 kN).

 

Z kolei układ roboczy koparkowy zbudowany jest z ramienia, wysięgnika i dźwigni obrotu łyżki. Wysięgnik i ramię mają konstrukcję skrzynkową ze specjalnymi wzmocnieniami, co wydatnie zwiększa jego wytrzymałość. Wąski kształt wysięgnika znacząco powiększa pole widzenia na łyżkę i cały obszar roboczy. Osprzęt koparkowy - łyżki podsiębierne z zębami o pojemności od 0,08 do 0,27 m3, trapezoidalne oraz do skarpowania z przechyłem hydraulicznym -  zamocowany jest do koparko-ładowarki poprzez przesuwną i blokowaną czterema siłownikami ramę. Przesuwna rama umożliwia wykonywanie wykopów przy ścianach budynków oraz zwiększa kąt obrotu i zasięg ramienia koparki. Stabilność maszyny podczas kopania zapewniają hydraulicznie sterowane podpory.

 

Oprócz różnych rodzajów łyżek, montowanych zarówno po stronie ładowarkowej, jak i koparkowej, „Stalowa gwiazda” jest nośnikiem wielu dodatkowych osprzętów takich, jak: młot hydrauliczny, wiertnica, lemiesz do śniegu, workownica, zamiatarka, odśnieżarka wirnikowa czy nawet frezarka do asfaltu. Szybką i sprawną wymianę danego osprzętu roboczego umożliwiają odpowiednie szybkozłącza.

 

Dobrze przeszklona kabina zapewnia operatorowi doskonałą widoczność we wszystkich kierunkach, zaś regulowany, amortyzowany i obrotowy fotel (180°) z pasem bezpieczeństwa pozwala zająć mu wygodą pozycję. Kabina mocowana jest na gumowych amortyzatorach i posiada przyciemniane szyby (tylna – podnoszona, boczne – uchylne lub otwierane) oraz pakiet wyciszeniowy. Ponadto spełnia ona standardy ROPS/FOPS, co znakomicie podnosi bezpieczeństwo pracującego w niej człowieka. Regulowana kierownica zapewnia optymalne jej położenie, a wszystkie przyrządy sterujące maszyną i jej osprzętami są ergonomicznie rozmieszczone.

 

Maszyna po ponad 11 latach produkcji została dopracowana pod każdym względem i przez to gwarantuje nieskomplikowaną eksploatację. Jej główne komponenty składowe pochodzą od renomowanych dostawców takich, jak: FPT (Iveco) – silnik, Carraro – automatyczna skrzynia biegów i mosty, czy Rexroth i Danfoss – hydraulika. „Stalowa gwiazda” nie ustępuje konkurencji w zastosowanych rozwiązaniach konstrukcyjnych oraz parametrach pracy, a co najważniejsze dla każdego kupującego, posiada niebagatelny atut – przyjazną cenę. Ciekawostką jest to, że jej największym użytkownikiem do tej pory jest polska armia.

 

Marek A. Stańkowski
Autor albumu „Stalowe kolosy”

 

Stalowa gwiazda.
Koparko - ładowarka Dressta 9.50M

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

e-maszbud.pl to e-gazeta o maszynach i sprzęcie budowlanym: nowości, wiadomości, prezentacje, wydarzenia

MENU