12 października 2014

Kolejny producent sprzętu budowlanego nie wyłamał się z wyścigu o ekologiczną i ekonomiczną budowę maszyn. Czy klienci mają z tego powodu narzekać? Absolutnie nie. Szczególnie, gdy mają do czynienia z ładowarką kołową JCB 4CX Eco – ten sprzęt w wielu miejscach na nowo wyznacza definicję maszyny przyjaznej środowisku i właścicielowi. Sprawdźmy, jak JCB realizuje główny trend we współczesnej branży.

 

JCB 4CX – koparka dla wymagających

 

JCB twierdzi, że modele serii CX są najbardziej wydajnymi spośród wszystkich, które do tej pory udało się firmie stworzyć. Coś w tym rzeczywiście jest. Ponieważ jednak normy emisji spalin i ochrony środowiska nie pozwalają producentom po prostu zbudować potężnych maszyn o ogromnych silnikach, trzeba sięgać po inne rozwiązania. Wygląda na to, że JCB znalazło właściwą drogę.

 

Firma pod karoserią ładowarek kołowych serii 4CX montuje silniki diesla własnej produkcji. Jednostka osiąga moc 109 koni mechanicznych i spełnia wszelkie najnowsze normy emisji spalin Tier IV. Motor jest oczywiście wyposażony w filtr DPF, do którego JCB zapewnia bardzo łatwy dostęp. To podnosi komfort serwisowania maszyny. Jednostka współpracuje z dobrze znaną skrzynią biegów JCB z system Powershift zwiększającym moment obrotowy przy niskich prędkościach. Układ jezdny jest oczywiście oparty na napędzie na 4 koła.

 

JCB podkreśla, że od 2004 roku stworzyło już 200 000 takich silników i ciągle podnosi ich jakość. To oczywiście będzie można ocenić po latach pracy, jednak już teraz należy bić brawo za uwzględnienie potrzeb serwisowych. JCB oferuje opcjonalny system łączności bezprzewodowej, dzięki któremu zarządca floty lub pracownik serwisu natychmiast wie, że któryś z parametrów pracy maszyny został przekroczony. Operator za pośrednictwem wyświetlacza otrzymuje również informacje o wszelkich usterkach. Do tego producent zadbał o bardzo dobry dostęp do najważniejszych podzespołów maszyny, co wyraźnie skraca czas trwania naprawy.

 

Królestwo wydajnego operatora

 

W środowisku operatorów ładowarek bardzo często można usłyszeć opinie o konkretnych maszynach z naciskiem na jakość ich kabin. JCB zawsze znajduje się na liście ulubionych producentów. W serii 4CX poziom został utrzymany, a nawet podniesiony. Operator ma do dyspozycji naprawdę znakomity fotel z opcją podgrzewania, a sama kabina może być także klimatyzowana. Środek został dobrze zabezpieczony przed hałasem i pyłem, kabina oczywiście spełnia także wymagania dotyczące bezpieczeństwa i odporności na zgniecenie. Operator zajmuje miejsce wchodząc do środka przez bardzo wygodne, szerokie drzwi. Dużym atutem tej konstrukcji jest świetna widoczność w każdym kierunku oraz intuicyjna obsługa wszystkich elementów sterowania.

 

Bardzo przydatną sprawą dla każdego operatora okaże się możliwość wyboru jednego z trzech trybów pracy maszyny. Zależą one od warunków, w jakich trzeba pracować. Operator wybiera, jak duży wpływ na maszynę chce mieć. Jeśli zadanie polega na przewiezieniu lekkiego ładunku po równym terenie, można zdać się w pełni na elektronikę i w ten sposób oszczędzać również paliwo. W sytuacjach wymagających większej wydajności kierowca przełącza tryb i obserwuje, jak idealnie sprzężone elementy układu jezdnego i hydraulicznego dzielnie stawiają czoła wyzwaniu.

Każdy operator doceni także ciekawy system SRS, który stabilizuje ładunek podczas jazdy i pozwala na pewniejsze prowadzenie załadowanej maszyny.

 

Funkcje ECO w serii JCB 4CX

 

To bez wątpienia powód, dla którego szczególnie warto zainteresować się ładowarkami JCB tej serii. W dużym skrócie i w ramach wprowadzenia możemy przyznać, że nie ma obecnie na rynku wielu równie oszczędnych i przyjaznych środowisku maszyn tej klasy. A to już coś znaczy.

JCB bardzo długo pracowało nad stworzeniem całego systemu rozwiązań, które zauważalnie zmniejszają apetyt ładowarki na paliwo. Firma nie skupiła się wyłącznie na silniku, ale zwróciła także uwagę na inne elementy istotnie obciążające układ. Tak powstał cały zestaw funkcji z Eco w nazwie.

 

Przyjrzyjmy się im bliżej:


EcoDig –  JCB zastosowało układ 3 pomp hydraulicznych, dzięki czemu silnik nie jest zmuszony do utrzymywania wysokich obrotów podczas kopania. Jest to pierwsze tego typu rozwiązanie w przemyśle maszyn budowlanych. JCB podaje, że dzięki EcoDig oszczędzamy do 15% paliwa.


EcoRoad – w przypadku tego systemu JCB skupiło się na obniżeniu konsumpcji paliwa podczas jazdy z ładunkiem. Tu niezbędne były zmiany w działaniu łyżki. Producent ją zamortyzował, dzięki czemu mamy możliwość zabrania większej ilości ładunku jednocześnie skracając czas i częstotliwość przejazdów. Dzięki temu udaje się zmniejszyć zużycie paliwa nawet o 25%. Bardzo ważnym elementem EcoRoad było zupełnie inne umiejscowienie pedału hamulca. Obecnie w serii 4CX jest on położony w takim miejscu, jak w klasycznym samochodzie. Skok pedału jest również bardziej wyraźny, a cały układ jest jeszcze wspomagany. Dzięki temu zwolnienie hamulca jest całkowite i nie występują niepotrzebne opory podczas jazdy.


EcoLoad – trzeci element systemu, tym razem związany z funkcją ładowania. EcoLoad polega głównie na tym, że w trakcie ładowania odłączane są elementy hydrauliczne odpowiedzialne za układ napędowy. Dzięki temu cała moc jest przekazywana właśnie na hydraulikę ładującą. Dodatkowo JCB zastosowało mechanizm różnicowy z ograniczeniem poślizgu, co znacznie poprawiło zachowanie maszyny w bardzo trudnych warunkach pracy.

Ponieważ jednak „eco” to nie tylko ekologia, ale także ekonomia pracy, JCB wprowadziło w serii 4CX bardzo przydatną funkcję połączonego obwodu młota i obwodu dwukierunkowego. W ten sposób producent zadbał o bardzo dużą kompatybilność osprzętu. Powinniśmy również pamiętać, że wszystkie ładowarki kołowe tej serii mają niezależne zasilanie hydrauliczne dla ręcznych narzędzi. To znakomicie podnosi uniwersalność maszyny i tempo pracy. Nie ma już bowiem żadnych przeszkód, aby koparka i urządzenie ręczne pracowały jednocześnie, w bezpiecznej odległości (9 metrów) od siebie.

 

Producenci sprzęty budowlanego często informują nas o modernizacji jakiejś serii swoich maszyn lub wprowadzeniu zupełnie nowego modelu. Mamy wówczas problem, bo niestety część tych poprawek ma charakter wyłącznie kosmetyczny, a niektóre rozwiązania okazują się być mniej przydatne, niż to wygląda w  specyfikacji. Na szczęście tym razem możemy firmę JCB tylko pochwalić. Odnowiona seria 4CX jest bardzo udana i na pewno spotka się z dużym zainteresowaniem klientów. Nie tylko tych nastawionych na oszczędności, ale na pewno wszystkich, dla których liczy się maksymalna wydajność.

 

                                                                                                                                          e-maszbud.pl

 

Koparko - ładowarka JCB 4CX Eco – wydajniej, ale również oszczędniej.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

e-maszbud.pl to e-gazeta o maszynach i sprzęcie budowlanym: nowości, wiadomości, prezentacje, wydarzenia

MENU