12 października 2014

Na bardzo trudnym rynku maszyn budowlanych nie ma obecnie miejsca dla nowicjuszy. Klienci utrzymują wysoki poziom zaufania do sprawdzonych producentów. Korzysta na tym firma TEREX, która ma bardzo solidne, ponad pięćdziesięcioletnie doświadczenie w budowie maszyn.  Zaowocowało to stworzeniem koparko-ładowarki do zadań specjalnych. Trzeba uczciwie przyznać – nowa TLB 990 ma imponującą specyfikację i należy do grupy urządzeń przeznaczonych na najbardziej wymagające rynki. Dziewiąta generacja koparko-ładowarki marki TEREX zdobyła niedawno Złoty Medal MTP podczas targów Intermasz 2014. Sprawdźmy, co tak ujęło kapitułę.

 

Dziewiąta generacja zdecydowanie na piątkę

 

Budowę nowego modelu inżynierowie rozpoczęli od rozplanowania układu jezdnego. Oparty został na czterech skrętnych kołach, co świetnie sprawdza się w najtrudniejszych warunkach gruntowych. Operator zyskuje dzięki temu duży komfort prowadzenia podparty gwarancją wyjazdu z każdej sytuacji. Cechą charakterystyczną dla TLB 990 jest bardzo duża zwrotność – ma to ogromne znaczenie na coraz ciaśniejszych placach budowy, gdzie manewrowanie zaczyna przypominać konkurs precyzyjności. Nowy model osiąga średnicę skrętu na poziomie jedynie 7,3 metra – to rewelacyjny wynik.

 

Koparko-ładowarka jest oczywiście wyposażona w napęd na cztery koła i tryb jazdy bokiem. Co ważne, operator ma dużą swobodę w wyborze odpowiedniego napędu, do czego służą intuicyjne przełączniki wewnątrz kabiny. Skoro już jesteśmy w środku, przyjrzyjmy się warunkom pracy kierowcy. Jest świetnie. TEREX zadbał o wysoki komfort jazdy i znakomite parametry bezpieczeństwa. Operator ma bardzo dobrą widoczność, może także korzystać z wyjątkowo dużej powierzchni podłogi. Specjalnie zaprojektowana dla tego modelu kierownica jest dobrze wyprofilowana i w pełni regulowana. Standardowy fotel zapewnia odpowiednią amortyzację, ale dla wymagających klientów przygotowano jego wersję Premium – z zawieszeniem pneumatycznym i podgrzewanym siedziskiem. Kto powiedział, że w pracy nie można liczyć na luksusy?

 

Duży plus przyznajemy za ergonomię wnętrza. Wszystkie przyciski i elementy sterowania są rozmieszczone intuicyjnie, a prowadzenie koparko-ładowarki jest płynne i całkiem przyjemne. Nareszcie producenci zaczęli zwracać szczególną uwagę na dobre samopoczucie operatora – w końcu to od niego zależy efektywność pracy. Kierowca ma do dyspozycji przełączniki suwakowe obsługiwane kciukiem, dzięki czemu może sterować aż 7 funkcjami łyżki. Obsługa maszyny została maksymalnie zautomatyzowana, co przekłada się na tempo i jakość wykonywania zadań. Brawo.

 

Głębiej, szybciej, dokładniej

 

Najistotniejszymi cechami dużych koparko-ładowarek są oczywiście nośność i siła. Producent wziął to sobie do serca i zaproponował swoim klientom naprawdę imponujące możliwości. TLB 990 wyposażona w opcjonalną łyżkę czołową umożliwia załadunek samochodów o bardzo wysokich burtach – wysokość podnoszenia wynosi aż 3,67 metra. Udało się przy tym osiągnąć aż 1,2 m3 pojemności nasypowej. Szacunek budzi też głębokość kopania wynosząca ponad 5 metrów i 60 centymetrów oraz zasięg na poziomie gruntu o wartości blisko 7 metrów. TLB 990 idealnie sprawdzi się więc w pracach wykopowych. Sprzyja temu też nowy, zakrzywiony wysięgnik Deep Dig, w którym producent zastosował siłowniki o większej średnicy, skracające czas nabierania materiału i wydłużające  okres bezawaryjnej pracy.

 

TEREX podkreśla bardzo dużą siłę wyrywania, co osiągnięto dzięki zamontowaniu pojedynczego siłownika przedniej łyżki. To dodatkowo obniża koszty serwisu. Ciekawie prezentuje się także nowatorski system automatycznego poziomowania, dzięki któremu minimalizowane jest rozsypywanie załadunku. Dzięki temu znacząco rośnie tempo pracy.

 

TEREX znany jest z wysokiej jakości swoich produktów, ale skoro mówimy o flagowym modelu, musimy to dokładnie sprawdzić. Nie mamy żadnych zastrzeżeń do układu hydraulicznego. Zbudowany jest z bardzo solidnych pomp tłokowych lub zębatych oraz najwyższej klasy przewodów. Pompy pracują w tandemie, a operator ma możliwość ich aktywacji lub wyłączenia w dowolnym momencie. Oczywiście nad wszystkim czuwa także bardzo zaawansowana elektronika. Co ważne, do kluczowych podzespołów jest łatwy dostęp, dzięki czemu serwisowanie maszyny nie powinno nastręczać kłopotów i generować niepotrzebnych kosztów.

Solidnie prezentuje się całe podwozie koparko-ładowarki. Zostało dodatkowo wyposażone w nowe przeciwwagi z odlewu, które świetnie wpłynęły na stabilność maszyny. Uwag nie zgłaszamy również w kwestii sztywności podwozia – to zasługa silnie wzmocnionych podpór.

 

Moc w całym zakresie pracy

 

TLB 990 imponuje osiągami. Producent na serce maszyny wybrał turbodoładowany silnik Perkinsa o pojemności 4,4 cm3 z bezpośrednim wtryskiem paliwa i chłodzony cieczą. To nie tylko przekłada się na dużą moc, ale również wprowadza koparko-ładowarkę do grona urządzeń przyjaznych środowisku. Silnik spełnia bowiem rygorystyczną normę emisji spalin TIER III.

Maszyna może jechać z maksymalną prędkością około 40 kilometrów na godzinę zarówno do przodu, jak i na wstecznym biegu. To bardzo dobry wynik. Za hamowanie odpowiadają dwa lub cztery koła w zależności od potrzeb. Wysokie osiągi po raz kolejny przypominają nam, że mamy do czynienia z koparko-ładowarką do zadań specjalnych. TEREX świetnie radzi sobie w każdym terenie i dzięki temu staje się maszyną niezwykle uniwersalną – a takich właśnie szukają dziś firmy budowlane na całym świecie.

 

Oczywiście mamy możliwość solidnego doposażenia TLB 990. Producent zastosował tu szybkozłącze do każdego rodzaju osprzętu – łyżek, wideł, świdra, młota hydraulicznego, a nawet pługu. Wydajność pracy osiąga dzięki temu najwyższe parametry.

 

Dziewiąta odsłona flagowej koparko-ładowarki TEREX bardzo wysoko podniosła poprzeczkę konkurencji. To dobrze, w końcu korzysta na tym cała branża.

 

                                                                                                                                         e-maszbud.pl

 

Koparko-ładowarka TEREX TLB 990 – złoty medal zobowiązuje.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

e-maszbud.pl to e-gazeta o maszynach i sprzęcie budowlanym: nowości, wiadomości, prezentacje, wydarzenia

MENU