21 marca 2017

Kupno używanej maszyny budowlanej to zawsze ryzyko. Poprzedni właściciel może przecież chcieć pozbyć się sprzętu z uwagi na jego skrajne wyeksploatowanie lub podwyższoną awaryjność. Dlatego do transakcji trzeba podchodzić z dużą dozą nieufności. Na szczęście są sposoby, aby rzetelnie ocenić kondycję maszyny. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przed zakupem używanej koparki gąsienicowej.

 

Najpierw oceń swoje potrzeby

 

Wydaje się, że to oczywistość, ale warto o tym przypomnieć. Koparkę gąsienicową powinno się kupować z myślą o realnych potrzebach przedsiębiorstwa. Nie ma sensu wybierać maszyny o zbyt dużej wydajności, ponieważ z reguły przekłada się to na wzrost jej masy i gabarytów, co uniemożliwi pracę w ciasnych przestrzeniach. Problemem może się także okazać transport maszyny.

 

Przedsiębiorca powinien więc ocenić, jakie prace wykonuje najczęściej i pod tym kątem wybrać sprzęt, który najlepiej sprawdzi się w danych zastosowaniach.

 

Na co zwrócić uwagę podczas oględzin?

 

Trudno sobie wyobrazić, aby ktokolwiek kupił używaną maszynę budowlaną na odległość i bez wcześniejszego zapoznania się z jej stanem. Oględziny to absolutna podstawa. W przypadku koparki gąsienicowej newralgicznym punktem jest podwozie. Należy sprawdzić łańcuchy, rolki, koła napinające i gwiazdy. Jeśli wszystko jest w porządku, przechodzimy do silnika. Dobrze będzie sprawdzić ciśnienie oleju, ocenić, czy jednostce nie brakuje mocy. Przez cały czas trzeba zwracać uwagę na nadmierne dymienie.

 

Bardzo dużo uwagi warto poświęcić ocenie układu hydraulicznego:

 

  • W tym przypadku sprawdzamy wydajność pompy na rozgrzanej maszynie – jeśli hydraulika szwankuje, to pompa będzie wyraźnie słabnąć – radzi Karol Stanaszek z firmy WIBAKO, specjalizującej się w remontach maszyn budowlanych oraz naprawie i sprzedaży części zamiennych.

 

Podczas oględzin sprawdzamy też stan zwolnic i silników jazdy – o awarii może świadczyć to, że maszyna nierówno jeździ, źle skręca, a z hydrauliki i zwolnic dobiegają niepokojące odgłosy.

 

Kolejnym krokiem jest sprawdzenie wieńca obrotu – w używanych maszynach często występują luzy i ukruszone zęby. Podczas jazdy próbnej należy zwrócić uwagę, czy maszyna prawidłowo reaguje na zadane funkcje, ocenić czas reakcji i ogólną płynność ruchów.

 

Komputer prawdę Ci powie

 

Współczesne maszyny budowlane w zdecydowanej większości posiadają zaawansowane systemy elektroniczne, które na bieżąco analizują stan sprzętu i informują o jakichkolwiek problemach. Warto to wykorzystać na etapie oględzin:

 

  • Należy sprawdzić, czy komputer nie wyświetla błędów i ocenić działanie poszczególnych trybów pracy. Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie podpięcie komputera do urządzenia diagnostycznego, dzięki czemu możliwe jest np. dokładne określenie liczby przepracowanych godzin – dodaje Karol Stanaszek.

 

Stan ramienia i dodatkowego wyposażenia

 

Analizując stan ramienia koparki trzeba sprawdzić, czy nie występują wycieki, w jakim stanie są uszczelnienia i tuleje w siłownikach. O znacznym wyeksploatowaniu maszyny świadczyć będą pęknięcia na ramieniu, ślady po spawaniu czy niefachowych przeróbkach.

 

Warto także rzucić okiem na dodatkowy osprzęt (o ile maszyna go posiada). Im więcej elementów przekazuje sprzedający, tym lepiej – szczególnie cenne są łyżki skarpowe, młoty i instalacje do nich.

 

Na koniec należy jeszcze sprawdzić stan kabiny i działanie dodatkowego wyposażenia, czyli klimatyzacji, centralnego smarowania i szybkozłącza do łyżki. Jeśli wszystko wydaje się być w porządku, można poważnie zainteresować się zakupem.

 

Fachowe oględziny tylko w serwisie

 

Wymienione czynności z powodzeniem można wykonać u sprzedawcy i nie jest do tego potrzebny fachowy sprzęt. Jednak pamiętajmy, że mówimy o zakupie wartym często kilkadziesiąt tysięcy złotych i więcej. Dlatego ostateczne oględziny warto zlecić wyspecjalizowanemu serwisowi, który na co dzień ma do czynienia z naprawami maszyn budowlanych i przede wszystkim dysponuje wysokiej klasy sprzętem. To praktycznie eliminuje ryzyko trafienia na przysłowiową „minę”.

 

 

 

e-maszbud.pl

Kupujemy używaną koparkę gąsienicową – na co należy zwrócić uwagę? Poradnik E-maszbud.pl!

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

e-maszbud.pl to e-gazeta o maszynach i sprzęcie budowlanym: nowości, wiadomości, prezentacje, wydarzenia

MENU