13 października 2014

Niewielkie rozmiary i bardzo duża zwrotność są bardzo poważnymi atutami małych ładowarek kołowych. W większości maszyn problemem pozostaje jednak ograniczona ładowność i zwykle dość mała siła zrywania. Jeden z producentów postanowił podjąć wyzwanie i udowodnić, że w inżynierii wciąż jest miejsce na przekraczanie granic. Ładowarka Wacker Neuson WL 36 może stać się liderem w swojej klasie pod względem najważniejszych parametrów roboczych. Zdecydowanie warto przyjrzeć jej się z bliska.

 

Wacker Neuson WL 36 – przemyślana konstrukcja

 

Słynne słowa wypowiedziane przez byłego premiera, że „nikt nas nie przekona, że białe jest białe, a czarne jest czarne” paradoksalnie idealnie pasują do całej linii ładowarek kołowych Wacker Neuson o pojemności łyżki poniżej 0,65 m3. Serię reprezentują modele: WL 20, WL 25, WL 30, WL 34, WL 36 i WL 37. Tego typu sprzęt ma bardzo szerokie zastosowanie i wcale nie służy jedynie do drobnych prac budowlanych – a tak mogłoby się wydawać oceniając jedynie wspomnianą pojemność łyżki.

 

Nas najbardziej interesuje model WL 36. Ciężar roboczy ładowarki wynosi 3630 kg. Maszyna ma bardzo dobrą siłę podnoszenia, określoną na poziomie 3706 daN. Ładowarkę napędza silnik marki Perkins o mocy około 48 KM. Mało wysilony, czterocylindrowy diesel może pochwalić się bardzo dobrymi osiągami (moc maksymalna już przy 2600 obrotów/min) i znacznie poprawia możliwości maszyny. Silnik jest przy tym oszczędny i ekologiczny – co jest już praktycznie standardem również w kategorii mniejszych maszyn budowlanych. Wacker Neuson zaufało marce Perkins i to była dobra decyzja. Silniki tego producenta pracują pod kabinami wielu maszyn i pojazdów użytkowych i cieszą się bardzo dobrą opinią operatorów. Maszyna posiada dwa stopnie prędkości i może rozpędzić się do 20 km/h.  

 

Bardzo dobrze prezentuje się zastosowany w WL 36 układ hydrauliczny. Ciśnienie robocze w układzie wynosi 210 bar, pompa osiąga wydajność 49 l/min. W efekcie udało się osiągnąć znakomitą siłę odspajania 3907 daN. Podoba nam się rozwiązanie wysięgnika – jego kinematyka została stworzona w układzie typu Z, co w połączeniu z mechanizmem równoległego prowadzenia łyżki zapewnia dużą siłę podnoszenia i zrywania. Ładowarka WL 36 naprawdę może pod tym względem zawstydzić konkurencję.

 

Wacker Neuson projektując WL 36 postawił na napęd hydrostatyczny wraz z przegubem wahliwym (kąt zgięcia na poziomie 12 stopni). Napęd na cztery koła gwarantuje ogromne podniesienie użyteczności maszyny bez względu na teren, w którym ma pracować. Dodajmy do tego 100% blokadę mechanizmu różnicowego, a otrzymujemy ładowarkę nie do zatrzymania.


Ładowarka dobrze wyposażona

 

Wacker Neuson słynie z bardzo dużej dbałości o właściwe wyposażenie swoich maszyn. Często zdarza się, że to, co w konkurencyjnych konstrukcjach jest wyposażeniem dodatkowym, u WN staje się standardem. W przypadku ładowarki WL 36 jest podobnie.

 

Na pokładzie maszyny znajdziemy mnóstwo przyrządów ułatwiających życie operatorowi i podnoszących efektywność pracy. Warto wymienić centralny hamulec roboczy i postojowy i wspomniany wcześniej hydrostatyczny napęd na cztery koła. Filtr powietrza zawiera zintegrowany wkład bezpieczeństwa, mamy również do dyspozycji odłącznik akumulatora (przydatny podczas prac serwisowych).

 

Na operatora czeka bardzo wygodny, ergonomiczny fotel i regulowana kierownica. Kabina jest wyposażona w wydajny system ogrzewania i wentylacji. Opcjonalnie można zamówić klimatyzację. Producentowi udało się znacznie obniżyć poziom hałasu, który w środku ładowarki wynosi jedynie 78 dB. Serwis maszyny został znacznie uproszczony dzięki zastosowaniu uchylanej kabiny – pozwala to na dostęp do silnika i osprzętu bez specjalistycznych narzędzi.

Sterowanie odbywa się przy pomocy hydraulicznie wspomaganego joysticka z przełącznikiem kierunku jazdy i zintegrowanym przyciskiem blokady mechanizmu różnicowego – to znacznie ułatwia załączanie napędu. Joystick ma jeszcze jedną przydatną funkcję – posiada 2 dodatkowe przyciski do sterowania trzecim obwodem hydraulicznym.

 

Ładowarka WL 36 została skonstruowana z myślą o szybkiej, bardzo komfortowej pracy. W tym celu Wacker Neuson postawił na stworzenie wydajnego systemu wymiany osprzętu. Jest on wspierany przez hydraulikę, a wymiana łyżki na np. widły transportowe trwa dosłownie kilka chwil. Operator może to zrobić precyzyjnie i praktycznie bez pomocy drugiej osoby.

 

Uniwersalność tej maszyny jest ogromna, co może być największym atutem oferty Wacker Neuson. Ładowarkę wybiorą zarówno właściciele firm ogólnobudowlanych, jak i składy budowlane, gdzie będzie służyć do pracy przy załadunku i wyładunku materiałów. Dzięki dodatkowemu osprzętowi WL 36 z powodzeniem poradzi sobie z wierceniem otworów pod słupki. Maszyna posiada świetną umiejętność, bardzo pożądaną w brukarstwie – może poruszać się z pełną paletą kostki brukowej, dzięki czemu sprawdzi się w roli układacza kostki. Trudno znaleźć równie uniwersalną ładowarkę na rynku.

 

Dodajmy, że Wacker Neuson oferuje niesamowicie bogaty zestaw dodatkowego osprzętu do swoich ładowarek. WL 36 można wyposażyć m.in. w posypywarkę, świder, zamiatarkę i spychak. To sprawia, że maszyna w ciągu chwili może całkowicie zmienić swoje zastosowanie i stać się najbardziej uniwersalnym narzędziem w parku maszynowym firmy.

 

Ładowarka Wacker Neuson WL 36 bez wątpienia jest jedną z najciekawszych propozycji w swojej klasie w ostatnich miesiącach. To bardzo zwrotna, wszechstronna maszyna o ogromnych możliwościach. Przyznajemy – białe nie zawsze musi być białe. Ta ładowarka zdecydowanie łamie stereotypy na temat małych maszyn.

 

                                                                                                                                           e-maszbud.pl

Ładowarka Wacker Neuson WL 36 – mistrz wszechstronności.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

e-maszbud.pl to e-gazeta o maszynach i sprzęcie budowlanym: nowości, wiadomości, prezentacje, wydarzenia

MENU