20 maja 2015

Tym razem na łamach e-maszbud.pl piszemy nie o nowości, ale o modelu, który już od jakiegoś czasu jest obecny na europejskim rynku. Ładowarka kołowa Komatsu WA70-7 ma wszystkie cechy, aby stać się sprzedażowym hitem, także w Polsce. Warto przyjrzeć się jej z bliska, bo maszyna będzie też prezentowana podczas zbliżających się targów Intermasz w Poznaniu.

 

Do różnych zastosowań

 

Ładowarka kołowa Komatsu WA70-7 jest maszyną przeznaczoną do użytku na niewielkich placach budów. Sprzyjają temu jej bardzo kompaktowe wymiary – wysokość tego modelu nie przekracza 2,5 metra, co znacznie ułatwia nie tylko manewrowanie, ale także transport na przyczepie. Mimo tego udało się wygospodarować całkiem sporo miejsca w dość szerokiej kabinie. Do niej za chwilę wrócimy.

Ładowarkę napędza silnik Komatsu o mocy 49,5 KM przy 2350 obr/min. Masa eksploatacyjna maszyny wynosi od nieco ponad 5 do 5,38 ton. Łyżka ma natomiast pojemność od 0,75 do 1,25 m3. Ładowarka nie należy więc do herosów pod względem specyfikacji, ale w działaniu pokazuje, że można na niej polegać w różnych sytuacjach.

Maszyna jest bardzo wszechstronna – spokojnie poradzi sobie w funkcji zwykłej ładowarki budowlanej, ale może także wspierać ekipy drogowców. Dzięki kompaktowej budowie świetnie nadaje się do pracy w ciasnych centrach miast. W tym przypadku ma jeszcze jeden argument – jest nim bardzo ekologiczny silnik.

 

Ekologia to dziś podstawa

 

Blisko 50-konna jednostka Komatsu ecot3 spełnia normę emisji spalin EU Stage IIIA i EPA Tier III. To normy dopuszczające ją do pracy w praktycznie każdym środowisku, także w bardzo restrykcyjnie podchodzących do kwestii ekologii stolicach Europy Zachodniej.

Silnik teoretycznie ma małą moc, ale do napędzania tego modelu w zupełności wystarczający. Komatsu zadbało o odpowiednie dobranie przełożeń, a spory moment obrotowy pozwala maszynie radzić sobie nawet w nierównym terenie. Przy okazji jest to jeden z najbardziej ekonomicznych silników na rynku Komfort jazdy znacznie podnosi też świetnie działająca przekładania hydrostatyczna przekazująca moc na 4 koła.

 

Komatsu znane jest z przykładania dużej wagi do kwestii użytkowych swoich maszyn. WA70-7 zapewnia operatorowi dużą łatwość manewrowania i przesuwania równoległego wideł podczas ich użytkowania. Maszyna jest przy tym bardzo stabilna, co udało się osiągnąć dzięki nisko położonemu środkowi ciężkości.

Ładowarka osiąga najlepszy w swojej klasie parametr udźwigu, osie napędowe zostały wyposażone w mechanizm różnicowy o ograniczonym poślizgu, maszyna posiada także oczywiście szybkozłącze hydrauliczne do szybkiej wymiany osprzętu.

 

Ładowarka kołowa Komatsu WA70-7 – przyjazna operatorowi

 

Niewielkie rozmiary maszyny trudno dostrzec zasiadając na fotelu operatora. Miejsca w kabinie jest bardzo dużo, a dobrze rozplanowane wskaźniki i narzędzia sterownicze wprowadzają poczucie ładu. WA70-7 posiada największą w klasie kabinę, która może być opcjonalnie wyposażona w wydajną klimatyzację. Kabina należy też do bardzo cichych i świetnie zabezpieczonych przed pyłem.

 

Komatsu tradycyjnie stawia na bezpieczeństwo pracy, dlatego kabina modelu WA70-7  spełnia najwyższe normy. Nad spokojem operatora czuwa cały zestaw elektronicznych zabezpieczeń, takich jak światło i alarm cofania. Dla zwiększenia komfortu tylna szyba jest także podgrzewana. Imponuje również świetna widoczność  zapewniona przez duże przeszklenia.

Ładowarkę bardzo łatwo się serwisuje. Kabina jest odchylana, silnik umieszczono wzdłużnie, a pokrywę silnika możemy otworzyć naprawdę szeroko. Standardowo udało się zapewnić łatwy dostęp do chłodnicy, a wygodę serwisowania podnoszą też boczne pokrywy.

 

W maszynie Komatsu nie mogło oczywiście zabraknąć rewelacyjnego systemu Komtrax. Jest to układ bezprzewodowej łączności z ładowarką, dzięki któremu możemy stale monitorować jej położenie, parametry pracy i natychmiast reagować na zgłaszane przez diagnostykę alarmy. Wszystko to jest dostępne z poziomu komputera z dostępem do Internetu, dosłownie w dowolnym miejscu na świecie.

 

Ładowarka kołowa Komatsu WA70-7 będzie jednym z gości zbliżających się targów Intermasz w Poznaniu. Producent chce mocniej wypromować maszynę na polskim rynku, co nie powinno być trudne biorąc pod uwagę jej świetne parametry robocze.

 

e-maszbud.pl

Ładowarka kołowa Komatsu WA70-7 – wszechstronna maszyna z ekologicznym sercem

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

e-maszbud.pl to e-gazeta o maszynach i sprzęcie budowlanym: nowości, wiadomości, prezentacje, wydarzenia

MENU