20 maja 2015

Maj będzie bardzo ważnym miesiącem dla branży maszyn budowlanych w Polsce. Odbędą się dwie potężne imprezy, a pierwszą z nich, poznański Intermasz, czeka prawdziwy wysyp nowości. Swoje stoisko przygotowuje firma HKL Baumaschinen Polska, która zaprezentuje nam nowe ładowarki firmy Kramer z serii 5. i 8. Tym razem na łamach e-maszbud.pl gości ładowarka kołowa Kramer 5095, która powinna być wielką gwiazdą Intermasz i tego sezonu.

 

Kramer z całą paletą nowości

 

Kramer od dłuższego czasu przygotowuje się do spektakularnego wprowadzenia na rynek nowych wersji swoich najpopularniejszych serii ładowarek kołowych – podstawowej 5. i zaawansowanej 8. W serii 5. znajduje się 7 nowych pozycji, których oznaczenie ma być bardzo łatwe do rozszyfrowania dla klientów. Drugi człon numeracji oznacza bowiem pojemność łyżki.

 

Motywacją do odświeżenia linii ładowarek są coraz ostrzejsze normy dotyczące emisji spalin. W nowych maszynach serii 5. Kramer umieszcza więc bardzo ekologiczne silniki Yanmar i Kohler. Ta druga jednostka spełnia już normę EU Stage IIIB i gwarantuje wykonawcom możliwość udziału w przetargach, w których wymaga się posiadania ekologicznych maszyn. Co ważne, inwestycja w bardziej zaawansowane systemy oczyszczania spalin nie spowodowała w żaden sposób obniżenia wydajności maszyn producenta, które nadal mają należeć do absolutnej rynkowej czołówki w zakresie produktywności.

 

Ładowarka kołowa Kramer 5095 – czołowy przedstawiciel nowej serii

 

Nasza bohaterka ma oczywiście łyżkę o pojemności 0,95 m3. Kramer w największej maszynie tej serii montuje silnik marki Kohler, który jest wyposażony we wtrysk typu common rail oraz katalizator DOC.  Nie ma tu żadnego zaskoczenia, ponieważ producent  konsekwentnie unika stosowania filtra DPF przy zachowaniu norm EU Stage IIIB. Bez filtra cząstek stałych silnik stosowany w 5095 jest dostatecznie ekologiczny, a na pewno także mniej problematyczny.

Nowy silnik Kohlera ma także przełożenie na obniżenie kosztów użytkowania ładowarki. Według danych producenta nowa 5095 zużywa o kilka procent mniej oleju napędowego, a dodatkowo jednostka osiąga o kilkanaście procent większą efektywność podczas pracy na niskich obrotach i aż o 17% wyższy moment obrotowy. 75-konny silnik może rozpędzić ładowarkę nawet do 30 km/h.

 

Ładowarkę kołową Kramer 5095 i pozostałe modele tego producenta cechuje sztywna rama i  wszystkie koła skrętne. Maszyna jest zatem niezwykle zwrotna (bardzo mały promień skrętu) i łatwa w prowadzeniu, nawet na bardzo ciasnym terenie.

Kolejną opcją jest długie ramię. Ta funkcja z pewnością zainteresuje firmy komunalne, którym tego typu rozwiązanie bardzo się przyda.

 

Hydraulika pod kontrolą

 

W wysokich modelach ładowarek serii 5. (i całej serii 8.) zagościło ciekawe rozwiązanie, a mianowicie automatyczna łyżka pływająca LST. Aktywuje się ona po przekroczeniu prędkości 15 km/h i dezaktywuje przy prędkości 13 km/h. Rozwiązanie to znacznie podnosi komfort i precyzję pracy, szczególnie na nierównym terenie.

W maszynie pojawił się też przycisk do automatycznej redukcji ciśnienia w układzie hydraulicznym trzeciego obiegu. W ten sposób mamy możliwość wyłączenia obiegu nawet przy pracującym silniku. Do tego dochodzi czwarty obieg, który steruje hydrauliką do kiprowania oraz złącze hydrauliczne LW z tyłu maszyny.

W ładowarce 5095 pojawiły się także szybkozłącza obsługujące osprzęt marek Volvo, Cat, Terex, Komatsu i Liebherr. Uzupełnieniem tego rozwiązania jest gniazdo 14-biegunowe do bardzo szybkiej zmiany osprzętu. Czyni to ładowarkę jeszcze bardziej uniwersalną.

 

Warto też wspomnieć o zmianach, jakie zaszły w kabinie operatora. Bez wątpienia jest to bardzo komfortowe stanowisko pracy. Producent przemodelował układ wskaźników, mamy nowy, ergonomiczny joystick i kierownicę. Wszystkie elementy sterownicze są łatwo dostępne i naprawdę dobrze rozlokowane.

Nową propozycję Kramera będziemy mogli poznać bliżej podczas targów Intermasz w Poznaniu, na stoisku firmy HKL Baumaschinen Polska, które odbędą się od 6 do 9 maja.

 

e-maszbud.pl


Ładowarka kołowa Kramer 5095 – debiut w świetnym stylu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

e-maszbud.pl to e-gazeta o maszynach i sprzęcie budowlanym: nowości, wiadomości, prezentacje, wydarzenia

MENU