28 stycznia 2016

Końcówka roku to zwykle czas, gdy producenci maszyn budowlanych powoli planują swoje premiery. Nie inaczej jest w przypadku Liebherra. Firma właśnie poinformowała, że w pierwszym kwartale 2016 roku do produkcji wejdzie nowa generacja potężnych ładowarek kołowych serii XPower. Maszyny, mimo ogromnych możliwości i wielkiej wydajności, będą charakteryzować się niskim zużyciem paliwa i znacznym ograniczeniem emisji szkodliwych spalin. Tajemnica tkwi w nowym silniku.

 

Liebherr XPower – ładowarki przyjazne środowisku i kieszeniom klientów

 

Nowa generacja ładowarek Liebherr XPower to zupełnie inne spojrzenie na kwestię pogodzenia oczekiwanej przez klientów wydajności z wymogami stawianymi przez przepisy chroniące środowisko. Wszystkie maszyny tej serii zyskają silniki spełniające najnowsze normy emisji spalin EU Stage IV i Tier 4f.

 

Gamę ładowarek z nowym napędem będą stanowić maszyny od L550 do L586. Moc silnika w zależności od modelu wynosić będzie od 191 do aż 354KM. Austriacki producent w ramach standardowego wyposażenia przewidział kombinację napęd hydrostatycznego i mechanicznego. Ma to zapewnić maszynom doskonałą wydajność podczas trybu podnoszenia materiału oraz jazdy na krótkich dystansach (wówczas działa napęd hydrostatyczny) oraz podczas jazdy po trudnym terenie i pokonywania dłuższych dystansów (tu idealnie sprawdza się napęd mechaniczny).

 

Drugą, bardzo ważną zaletą połączenia obu typów napędów jest znaczne ograniczenie zużycia paliwa w stosunku do standardowych wersji ładowarek serii L Z danych producenta wynika, że gama XPower będzie oszczędniejsza aż o ponad 30%, przy jednoczesnym zachowaniu wydajności.

 

Liebherr stawia na trwałość

 

Nietrudno odnieść wrażenie, że austriacka marka jest bardzo dumna z zapowiedzianej serii XPower. Producent podkreśla, że ładowarki tej gamy są efektem połączenia wszystkiego, co w Liebherr najlepsze, czyli skupienia na wydajności, ale także trwałości maszyn. To widać. Wystarczy wspomnieć, że ładowarki z tej serii zyskały znacznie wzmocnione osie w stosunku do zwykłych „elek”. Liebherr korzysta przy tym z doskonałych rozwiązań od poddostawców części i dokładnie ich selekcjonuje. Wszystko po to, aby klienci naprawdę widzieli sens w wyborze – jednak droższej – wersji ładowarek.

 

Seria XPower będzie korzystać z nowej technologii SCR, która gwarantuje niezwykle skuteczne redukowanie emisji szkodliwych spalin. Dzięki temu nie ma już konieczności montowania w maszynach filtra DPF i układu recyrkulacji spalin, które tak czy inaczej sprawiały czasami problemy. Nie oznacza to jednak, że Liebherr całkowicie rezygnuje z technologii filtrowania spalin – będzie ona nadal obecna w maszynach, gdzie zastosowanie SCR byłoby zbyt kłopotliwe lub zbyt drogie.

 

W serii XPower pojawiły się również bardzo istotne udoskonalenia w zakresie ramion podnośnika oraz łyżek załadunkowych. Zgodnie z obietnicą producenta nowy układ hydrauliczny i mechaniczny jest o ponad 20% bardziej wydajny niż ma to miejsce w standardowych ładowarkach gamy L. Zwiększyła się również pojemność łyżek.

 

Poprawiona kabina

 

Wszystkie ładowarki serii XPower zyskały zupełnie nowe kabiny. Powstały one z myślą o maksymalnym zwiększeniu komfortu pracy operatora, dlatego są zdecydowanie większe i bardziej przestronne. Liebherr zapewnia, że każdy szczegół, jaki znalazł się w kabinie, został dopracowany w taki sposób, aby operator nie miał prawa narzekać na złą ergonomię. Dotyczy to monitorów, przycisków i przełączników, a także oczywiście narzędzi sterowniczych. Kluczowe elementy zostały zgrupowane bardzo blisko fotela.

 

Silną stroną kabiny jest znakomita widoczność, którą zapewniają duże powierzchnie przeszklone. Oczywiście standardowym wyposażeniem jest kamera wsteczna zintegrowana z monitorem. Liebherr nie zapomniał również o ułatwieniu dostępu do najważniejszych elementów maszyn. Klapa silnikowa jest duża i szeroko otwierana, kluczowe dla bieżącej obsługi punkty serwisowe zostały też umieszczone bardzo blisko kabiny.

 

Nowa seria ładowarek Liebherr XPower zadebiutuje na europejskim rynku prawdopodobnie wiosną przyszłego roku. Widząc, jak wiele obietnic złożył nam wszystkim producent, już nie możemy się doczekać.

 

e-maszbud.pl

Liebherr XPower. Nowa generacja potężnych ładowarek kołowych z oszczędnym i ekologicznym silnikiem

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

e-maszbud.pl to e-gazeta o maszynach i sprzęcie budowlanym: nowości, wiadomości, prezentacje, wydarzenia

MENU