23 lipca 2016

Lato za pasem, dlatego przybywa nam bardzo ciekawych imprez plenerowych, także tych branżowych. Jedna z nich właśnie za nami. W Kamieniu Śląskim koło Opola w weekend 10-12 czerwca odbyła się kolejna edycja Opolagry. Wielką atrakcją imprezy był trzydniowy konkurs dla operatorów maszyn roboczych Manitou Cup. Działo się.

 

Manitou Cup – najlepsi operatorzy na starcie

 

W konkursie Manitou Cup zmierzyli się operatorzy, którzy zaprezentowali swoje umiejętności na maszynach marki Manitou, konkretnie na bardzo popularnym modelu ładowarki teleskopowej MLT 735, która ma szerokie zastosowanie zarówno w rolnictwie, jak i w branży budowlanej. Choć maszyna słynie ze zwrotności i łatwości prowadzenia, to operatorzy i tak musieli wykazać się niezłymi umiejętnościami.

 

Pierwszego dnia imprezy odbył się konkurs dla dziennikarzy branżowych. Najlepiej z ujarzmieniem MLT 735 i torem testowym poradził sobie Dawid Konieczka z redakcji Top Agrar. Drugie miejsce zajął Łukasz Wasa z AGROmechaniki, a trzecie Paweł Nowicki z Wieści Rolniczych.

 

W sobotę rywalizowali już profesjonaliści. Konkurs miał bardzo widowiskowy przebieg. Operatorów czekało pokonanie toru z przeszkodami, w dodatku w rywalizacji synchronicznej. Każda pomyłka (a także np. niezapięcie pasów) oznaczała karne sekundy, dlatego liczyło się nie tylko tempo przejazdu, ale także precyzja.

 

Operatorzy musieli pokonać tor z włączoną funkcją „crab”, przenieść trzy baloty słomy, zmienić osprzęt, wrzucić dwie piłki do kosza i przeturlać widłami beczułkę. W finale konkurencji operatorzy przesiedli się na ładowarkę przegubową Mustang 306. Najlepiej ze stresem poradził sobie Dawid Hoffmann, tuż za nim uplasowali się Grzegorz Kita i Przemysław Zyber.

 

Ciekawym punktem Manitou Cup była specjalna rywalizacja dla widzów. Każdy z kibicujących zawodowym operatorom mógł spróbować swoich sił w operowaniu ładowarkami Manitou na tym samym torze. Dużym zainteresowaniem widzów cieszyła się także atrakcja w postaci możliwości obejrzenia terenu targów z kosza platformy roboczej Man'Go 12.

 

Dobrej zabawie towarzyszył też szczytny cel – Manitou wraz z firmą GIZO zbierało pieniądze na rzecz śląskiego hospicjum.

 

Manitou MLT 735 – krótki przegląd możliwości

 

MLT 735 to jedna z najpopularniejszych maszyn w stajni Manitou. Jest wzorem uniwersalnego zastosowania, bo dzięki bogatemu zestawowi akcesoriów i bardzo dobrym osiągom spokojnie radzi sobie także z zadaniami typowo budowlanymi.

 

Jest to ładowarka o udźwigu 3,5 tony i wysokości podnoszenia 6,9 metra. Napędza ją jednostka Deutz o pojemności 3,6 litra i mocy 122KM, która spełnia trzeci etap normy emisji spalin. Centralne miejsce w układzie hydraulicznym zajmuje pompa wielotłoczkowa o zmiennym wydatku, która generuje przepływ na poziomie 150 l/min.

 

Maszyna jest wyposażona w skrzynię biegów Powershift ze sterowaniem elektronicznym i joystick JSM, który bardzo ułatwia manewrowanie. Charakterystyczny dla tej ładowarki jest mały promień skrętu wynoszący tylko 3,7 metra.

 

MLT 735 ma też kompaktowe rozmiary: 4,87 metra długości całkowitej, 2,4 metra szerokości i 2,35 metra wysokości. Spory prześwit wynoszący 0,44 metra i masywne ogumienie pozwalają użytkować ładowarkę nawet w trudnym terenie. Dodajmy, że ładowarka standardowo posiada złącze do przyczepki.

 

Wygodna praca w standardzie

 

MLT 735 jest maszyną cenioną przez operatorów. Nie tylko z uwagi na wysokie osiągi, ale także bardzo dobry komfort pracy. Poziom hałasu w solidnie wygłuszonej kabinie wynosi jedynie 79 dB. Dodatkowo producent zastosował nowy system ECS (Easy Connect System), dzięki któremu wymiana osprzętu jest znacznie szybsza niż standardowo.

 

Tegoroczna edycja Opolagry cieszyła się sporym zainteresowaniem widzów, na co z pewnością wpływ miał efektowny pokaz Manitou Cup. To powinno przekonać francuskiego producenta do powtórzenia konkursu w przyszłym roku.

 

e-maszbud.pl

Manitou Cup na Opolagra – spektakularny konkurs dla profesjonalistów 

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

e-maszbud.pl to e-gazeta o maszynach i sprzęcie budowlanym: nowości, wiadomości, prezentacje, wydarzenia

MENU