12 października 2014

Koszty utrzymania maszyn budowlanych i rolniczych rosną w zastraszającym tempie. Dopóki w Polsce nagle nie pojawi się złoże ropy wielkości Mazowsza, możemy zapomnieć o niskich cenach oleju napędowego. Jakby tego było mało, wprost proporcjonalnie do wartości paliw podnoszone są wymagania norm emisji spalin i samych inwestorów, którzy zdają się naginać czas. Jak to pogodzić i nie zbankrutować? Rozwiązanie przedstawia nam firma Manitou, która przekonuje, że nowoczesne maszyny mogą być nie tylko wydajne, ale też inteligentnie zaprojektowane.

 

YES – przemysł i środowisko mogą żyć w symbiozie

 

System nazwany przez producenta YES (od Your Environment Solution), jest całym zbiorem wyposażenia dedykowanego do maszyn z myślą o ich efektywnym wykorzystaniu w przedsiębiorstwie. Kilka prostych zabiegów pozwala np. zmniejszyć zapotrzebowanie na paliwo, przy jednoczesnym zwiększeniu komfortu i bezpieczeństwa pracy operatora oraz spełnieniu najbardziej rygorystycznych norm emisji spalin. Co wchodzi w skład tego wyposażenia?

 

Po stronie bezpieczeństwa znajdziemy m.in. wzmocnienie dachu i okien, automatyczne odłączanie akumulatora, dodatkowe światło ostrzegawcze, alarm niezapiętych pasów i sygnał ostrzegający o rozruchu. Za komfort odpowiada np. klimatyzacja, system easy connect, podniesienie zawieszenia i bardzo wygodny fotel. Ostatnią, ale niezwykle ważną częścią YES jest rentowność lub opłacalność. Na to wpływa cały szereg dodatkowych zabezpieczeń chroniących np. oświetlenie oraz m.in. powiększona chłodnica, lampy LED, gaz ręczny, wzmocnione opony i automatyczny wyłącznik silnika po upłynięciu określonego czasu.

 

Rzecz jasna wiele z tych rozwiązań można spotkać w innych zaawansowanych maszynach dostępnych na rynku, ale cały sens pomysły Manitou tkwi w tym, że jako ta firma jako pierwsza zaproponowała swoim klientom kompleksową ofertę do efektywnego zarządzania pracą.

 

MLT 960 – inteligencja zamknięta w maszynie

 

W teorii system YES prezentuje się rewelacyjnie, ale do wyobraźni klientów najmocniej przemówi jasny przykład. Dlatego firma Manitou zaprezentowała niedawno swój najnowszy produkt, który powinien zainteresować zawodowców na całym świecie. Jest nim ładowarka teleskopowa MLT 960, która została przeznaczona do pracy w rolnictwie i przy logistyce magazynowej.

 

Jak przystało na producenta szczycącego się swoim głębokim szacunkiem dla środowiska, pod karoserią ładowarki został umieszczony bardzo ekologiczny silnik John Deere o mocy 141 koni mechanicznych, który bez problemu spełnia normy emisji spalin trzeciej generacji. MLT 960 ma bardzo duży udźwig wynoszący aż 6 ton, a załadunek może zostać podniesiony na wysokość 9 metrów. Jest to zdecydowanie najdłuższa i najcięższa ładowarka dla rolnictwa, która znajduje się w ofercie Manitou. Dzięki słusznym rozmiarom osiąga funkcje bardzo pożądane w trudnej pracy, wymagającej mobilności, uniwersalności i bezawaryjności.

 

Manitou w modelu MLT 960 zamontowało wielotłoczkową pompę hydrauliczną o zmiennym wydatku, w której przepływ wynosi aż 180 litrów na minutę przy ciśnieniu 270 bar. Na tym opiera się ogromna moc ramienia teleskopowego. W dodatku siła uciągu na kołach została ustalona na poziomie ponad 1000 daN, dzięki czemu ładowarka może być wykorzystywana przy naprawdę ciężkich pracach. Napędem nowej maszyny w katalogu Manitou zajmuje się skrzynia bezstopniowa CVT, która pracuje precyzyjnie i podnosi komfort operatora. Skrzynia daje możliwość ustawienia limitu prędkości, a przełożenia zostały dokładnie dobrane do obciążeń – to przekłada się na niższe zużycie paliwa. Moc jest oczywiście przekazywana na cztery koła – tę maszynę naprawdę ciężko jest zatrzymać.

 

Dlaczego wspominamy o MLT 960 w kontekście systemu YES? Ponieważ ładowarka idealnie spełnia założenia tego pomysłu, mamy wręcz wrażenie, że została zbudowana w oparciu o dokładne wytyczne, o których pisaliśmy kilka akapitów wyżej. Przede wszystkim nowa ładowarka znacznie podnosi wydajność pracy, a w efekcie rentowność przedsiębiorstwa, które ją wykorzystuje. Bardzo wysoka jakość wykonania, potężna moc i bezawaryjny, ekonomiczny silnik gwarantują brak przestojów i znakomite tempo wykonywania zadań. O to przecież chodzi każdemu przedsiębiorcy. Zaoszczędzony czas zawsze równa się dodatkowym pieniądzom.

Na efektywność w dużej mierze wpływa samopoczucie operatora. Manitou jak zwykle o tym pamięta, dlatego w modelu MLT 960 przygotowało przestronną, bardzo wygodną kabinę spełniającą wszystkie założenia systemu YES.

 

Manitou uczy, jak oszczędzać paliwo i chronić środowisko

 

We wstępie tego artykułu wspomnieliśmy o coraz wyższych wymaganiach odnośnie ekologiczności maszyn budowlanych i rolniczych. Pora nazwać rzecz po imieniu. Te wymagania są obecnie wręcz drakońskie. Cóż, sami do tego doprowadziliśmy. Poważni gracze na rynku maszyn mają wybór – mogą się do tej sytuacji przyzwyczaić, albo zniknąć ze swoją ofertą. Manitou już dawno temu poszło drogą innowacji.

 

Firma od pewnego czasu promuje swój program redukcji zużycia paliwa i emisji toksycznych spalin. REDUCE Fuel Eco-Program jest odpowiedzią na dwa postulaty: ochrony środowiska i większej opłacalności produkcji. Póki co udaje się znakomicie.

 

Obecnie Manitou w swoich maszynach montuje wyłącznie silniki spełniające surową normę Stage III, która nakazuje ograniczenie emisji trujących związków o 90%. Niejako „przy okazji” firma opracowała taktykę pozwalającą znacznie zredukować zużycie paliwa. Jak wykazały badania właściciele maszyn Manitou na wprowadzeniu zmian w gamie silnikowej i w wyposażeniu, oszczędzają rocznie do 20% oleju napędowego! Inaczej mówiąc – w ich kieszeniach zostają tysiące złotych.

 

Na czym polega program? Manitou testuje swoje maszyny na specjalnie przygotowanych placach symulując najczęstsze prace, w których są wykorzystywane. Szacunki firmy pokazują, że w użytku rolniczym 80% paliwa zużywane jest podczas podnoszenia ładunku i manewrów, a pozostałe 20% podczas jazdy. Tu należy zatem szukać oszczędności. Używanie wysokiej klasy skrzyń półautomatycznych z precyzyjnymi przełożeniami (jak w modelu MLT 960), optymalne ogumienie, mocne i elastyczne silniki – to wszystko daje wymierne korzyści.

 

W ramach programu REDUCE Manitou oddaje swoim klientom do użytku specjalny kalkulator pokazujący, na jakie profity mogą liczyć stosując się do zaleceń producenta i wybierając nowe, bardzo zaawansowane maszyny. W tej branży nie ma bowiem przypadku – trzeba zacząć od efektywności pracy, aby na końcu osiągnąć duży zysk. Manitou doskonale to rozumie i co ważne – edukuje swoich odbiorców.

 

                                                                                                                                          e-maszbud.pl

 

Tak! dla oszczędności i efektywności – rewolucyjne rozwiązania Manitou.
Manitou - system YES (Your Environment Solution)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

e-maszbud.pl to e-gazeta o maszynach i sprzęcie budowlanym: nowości, wiadomości, prezentacje, wydarzenia

MENU