15 września 2015

Większość specjalistycznych maszyn budowlanych pracuje sezonowo. Po ciężkiej wiośnie, lecie i jesieni, zimą przychodzi pora na odpoczynek i konserwację. Są jednak sprzęty, które nie mają na to czasu, bo dzięki swojej uniwersalności potrafią pracować w dosłownie każdych warunkach pogodowych, wykazując przy tym wiele talentów. Bez wątpienia do tej kategorii zaliczymy koparkę kołową Mecalac 12MTX, która nie jest co prawda rynkową nowością, ale od wielu lat, dzięki sukcesywnym modernizacjom, z powodzeniem walczy o miano jednej z najpopularniejszych maszyn w tym segmencie na rynku.

 

Koparka kołowa Mecalac 12MXT – oferuje więcej niż można oczekiwać

 

Koparka kołowa Mecalac 12MTX jest dość oryginalną maszyną w tym segmencie, co wynika przede wszystkim ze znakomitego stosunku mocy silnika do wagi koparki. Maszyna waży 9,7 tony, a napędza ją 109-konny silnik Deutz o pojemności 3,6l oraz znakomitym momencie obrotowym. Możemy się więc spodziewać, że koparka nie będzie miała żadnych problemów z pracą w mocno zaawansowanym zakresie, nawet w trudnym terenie.

 

Przy sporej mocy maszyna nadal zachowuje kompaktowe rozmiary, co dodatkowo podkreśla uniwersalność jej zastosowania. Ma szerokość zaledwie 2380mm, dzięki czemu może wjechać w naprawdę ciasny teren. Dla użytkowników kluczowe znaczenie mieć będzie jednak jej świetny promień zachodzenia tyłu nadwozia, który wynosi jedynie 1385mm – to jeden z najlepszych wyników w klasie. Kabina oczywiście obraca się w zakresie 360 stopni, za szerokość zakręcania podwozia kołowego to tylko 2710mm. Zwrotność jest bardzo mocnym atutem tej maszyny.

 

Sama zwrotność to oczywiście nie wszystko. Producent zadbał o to, aby spora moc silnika miała przełożenie także na klasyczne umiejętności maszyny, czyli kopanie i ładowanie. Maksymalna głębokość kopania osiągana przez 12MTX to 4 metry, a siła skrawania to aż 3100 daN, przy sile odspajania 6200 daN. Maszyna może jechać z prędkością 32 km/h, a w wersji Speeder nawet powyżej 35 km/h.

 

Świetne rozwiązania, które sprawdzają się w praktyce

 

Mecalac na przykładzie koparki 12MTX pokazuje, jak bardzo zaawansowane rozwiązania techniczne mogą przekładać się na poprawę warunków pracy operatora i wydajności maszyny – nie tylko w folderze, ale przede wszystkim w praktyce (z czym wielu producentów ma niestety problem). Bohaterka naszego artykułu pod bardzo estetyczną stalową kopułą kryje kilka znakomitych pomysłów.

 

Na pewno warto wyróżnić mechaniczne szybkozłącze z hydraulicznym odryglowaniem, co jest patentem firmy Mecalac. Rozwiązanie to umożliwia błyskawiczną zmianę osprzętu bez konieczności opuszczania kabiny przez operatora. Dodajmy, że lista akcesoriów dodatkowych, z jakimi może współpracować ramię tej maszyny, jest imponująca. Mecalac 12MTX w wielu miejscach na całym świecie pełni funkcję klasycznej koparki, wozidła, holownika, pomocy drogowej, podstawowego narzędzia magazynowego, kosiarki, młota wyburzeniowego i tak dalej i tak dalej. To rewelacyjnie uniwersalny partner wielu fachowców.

 

Kolejnym patentem Mecalac zastosowanym w tej maszynie jest zespolenie działania siłowników, co ułatwia pracę szczególnie w sytuacji, gdy operator ma potrzebę wykorzystania całego zasięgu ramienia i jego mocy.

 

Przyjemne sterowanie i doskonała widoczność


Producent zastosował w maszynie przekładnię hydrostatyczną z zamkniętym obiegiem, dzięki czemu możliwa jest dokładna regulacja prędkości w trybie ładowania, co dodatkowo przekłada się na maksymalną optymalizację pracy i jej ekonomiczność.

Przepływ płynu hydraulicznego jest rozdzielany zależnie od obciążenia – operator nie ma więc obawy o to, że w kluczowym momencie zabraknie mu zapasu mocy. Z drugiej strony hydraulika nie jest narażona na pracę na maksymalnych obrotach wtedy, gdy nie jest to konieczne – przedsiębiorca może zatem liczyć na spore oszczędności na paliwie i bezawaryjność układu. Dla optymalnego wykorzystania mocy Mecalac wyposażyło także koparkę w elektroniczne sterowanie Buscan.

 

Mecalac 12MTX ujmuje bardzo przestronną i świetnie zaprojektowaną kabiną. Zajmując miejsce w fotelu operatora możemy odnieść wrażenie, że właśnie znaleźliśmy się w zdecydowanie większej maszynie. Wszystko przez to, że producent zdecydował się zastosować duże powierzchnie przeszkleń. Sam fotel jest bardzo wygodny, a joystick znajduje się w idealnej odległości od prawej ręki. Sporych rozmiarów kierownica zapewnia wygodę prowadzenia, wszystkie wskaźniki zostały też rozmieszczone z zachowaniem zasad ergonomii.

 

Koparka kołowa Mecalac 12MTX to doskonały przykład na to, że producenci maszyn budowlanych nie muszą wcale wybierać drogi rewolucji. Klientom wystarczy ewolucja świetnych produktów, które trzeba tylko dostosować do aktualnych wymagań technicznych i środowiskowych.

 

e-maszbud.pl

Na drugie imię ma Uniwersalna – koparka kołowa Mecalac 12MTX

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

e-maszbud.pl to e-gazeta o maszynach i sprzęcie budowlanym: nowości, wiadomości, prezentacje, wydarzenia

MENU