20 sierpnia 2015

To koszmar każdego operatora, a tym bardziej właściciela maszyny budowlanej. Awaria pompy lub silnika hydraulicznego niemal zawsze oznacza jedno: wydatki. Na szczęście głębokiego sięgania do kieszeni można uniknąć, ale trzeba odpowiednio reagować jeszcze przed wystąpieniem poważnej usterki. Dlatego tym razem w naszym poradniku wskażemy Wam najczęstsze objawy uszkodzenia pompy i silnika hydraulicznego. Zaczynamy. 

 

Czuły punkt 

 

Układ hydrauliczny jest kluczowym elementem maszyny budowlanej, bez którego żaden sprzęt nie mógłby pracować. Niestety, to w nim również najczęściej dochodzi do poważnych awarii, zatrzymujących maszynę i zmuszających do jej kosztownego serwisu. Z reguły dana grupa maszyn (koparki, ładowarki etc.) ma identycznie rozwiązany układ hydrauliczny, co oczywiście nie oznacza, że każdą z nich naprawia się w taki sam sposób. Poszczególni producenci sięgają bowiem po indywidualne udoskonalenia, czym niemal zawsze utrudniają późniejszą pracę mechanika oraz niestety podnoszą koszt ewentualnych napraw.

 

Układ hydrauliczny maszyny budowlanej zawiera zawsze: pompę (lub pompy), silnik jazdy (może być ich więcej) i silnik obrotu w przypadku koparki. Oprócz tego znajdziemy w nim pompy i silniki układów sterującego i chłodzącego, a także układu osprzętu dodatkowego. Te elementy, choć z reguły bardzo wytrzymałe, w końcu ulegają awarii. Rzadko jednak dzieje się to z zaskoczenia:

 

- Każdy z tych elementów, jeszcze zanim ulegnie awarii, daje wyraźne sygnały, że dzieje się z nim coś nie tak. Wśród najbardziej charakterystycznych i zwiastujących poważną awarię objawów, można wyróżnić np. nagłe zatrzymanie/zaduszenie silnika spalinowego, bardzo duży hałas w pompie / silniku hydraulicznym, bardzo szybkie i duże skoki ciśnienia, duże wibracje węży i grzechot dochodzący z silnika czy pompy hydraulicznej czy też pękniętą obudowę i wyciek z pompy lub silnika hydraulicznego – podkreśla Grzegorz Wilgierz, nasz ekspert z firmy WIBAKO.

Gdy operator zauważy którykolwiek z powyższych objawów, musi natychmiast zatrzymać maszynę i wezwać serwis, aby nie pogorszyć sytuacji. 

 

Nie zawsze jest tak źle

 

Na szczęście są także objawy, które jeszcze nie zwiastują katastrofy. Można tu wspomnieć o przyduszaniu silnika pod większym obciążeniem, spowolnionych funkcjach maszyny, słabnięciu maszyny zależnemu od temperatury oleju hydraulicznego czy braku reakcji maszyny na sygnał sterujący z dżojstików. Bywa też, że maszyna ma siłę do pracy, ale jest bardzo wolna lub nie może sobie poradzić z dużym obciążeniem.

 

- Tego typu objawy świadczą o awarii w układzie hydraulicznym, którą należy zweryfikować 
z fachowcem, aby potwierdzić, że jest to na pewno wina podejrzewanej części. Najczęściej jest to sprawdzane przez pomiar ciśnienia, przepływu, przecieków. Czasami zdarza się , że po prostu pompa czy silnik uległy zużyciu podczas normalnej eksploatacji
– dodaje nasz ekspert z WIBAKO.

 

Rzecz jasna dalsza pracą uszkodzoną maszyną może tylko pogorszyć sytuację. Lepiej od razu udać się do fachowego serwisu, który precyzyjnie ustali źródło problemu i oceni skalę napraw. 

 

e-maszbud.pl

Najczęstsze objawy uszkodzenia pompy i silnika hydraulicznego maszyny budowlanej. Poradnik e-maszbud.pl

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

e-maszbud.pl to e-gazeta o maszynach i sprzęcie budowlanym: nowości, wiadomości, prezentacje, wydarzenia

MENU