10 października 2014

Jak połączyć ogień z wodą? Podobnej klasy wyzwanie stoi przed producentami sprzętu budowlanego. A szczególnie – nośników teleskopowych. One zwykle muszą pracować na bardzo ograniczonej przestrzeni, jednocześnie gwarantując dużą nośność i precyzję. Niemożliwe do osiągnięcia? Bynajmniej. Z tym zadaniem poradzili sobie inżynierowie firmy JCB i zaprezentowali nam najnowszy nośnik teleskopowy 527-58 AG.
Sprawdźmy, co ta maszyna potrafi.

Mała przestrzeń nie jest problemem – to wyzwanie.

JCB 527-58 AG jest nośnikiem teleskopowym przeznaczonym do bardzo precyzyjnej pracy, także w pomieszczeniach. Sprzyja temu sposób operowania maszyną – kierowca może przenieść ładunek przy pomocy jednej dźwigni, którą obsługuje ruchy do góry i do dołu oraz do przodu i do tyłu. To bardzo ułatwia i przyspiesza pracę.


Wykonywanie zadań w ciasnych miejscach umożliwiają nośnikowi małe rozmiary. Maszyna ma zaledwie 2 metry wysokości i 2 metry szerokości, jednak dzięki aż 24 calowym kołom osiąga bardzo dobry prześwit – 36 centymetrów (30 centymetrów w przypadku 20-calowych kół).
Uniwersalność maszyny jest jej bardzo dużym atutem. Wpływa na to przede wszystkim bardzo przyjazny system mocowania osprzętu – mamy do wyboru tradycyjną płytę mocującą lub szybkozłącze.

Moc dostępna od startu.

Nośnik teleskopowy JCB 527-58 AG napędza bardzo mocny, 100-konny silnik umieszczony z boku maszyny. Jednostka bardzo sprawnie radzi sobie z blisko 6-tonową maszyną. Silnik jest turbodoładowany, a moment obrotowy budzi szacunek – 440 niutonometrów.

Taka charakterystyka sprzyja ciężkiej pracy – operator nośnika JCB może swobodnie korzystać z dużej mocy i sprawnie przemieszczać się nawet ze sporym ładunkiem w bardzo ciasnych pomieszczeniach.


Warto podkreślić dobrze rozwiązany układ hydrauliczny. Wszystkie maszyny tej serii są wyposażone w specjalne czujniki obciążenia ładunku, co pozwala na optymalny przepływ płynu hydraulicznego z prędkością nawet 126 litrów na minutę. Taka konstrukcja gwarantuje bezawaryjną pracę podzespołów nawet podczas wykonywania szybkich ruchów przez ramiona nośnika.


Konstrukcja JCB 527-58 AG jest dobrze uszczelniona i odporna na działanie wody oraz kurzu. Ma to znaczenie w sytuacji, gdy nośnik pracuje na powietrzu. Producent zrobił również duży ukłon w stronę osób serwisujących maszynę – dostęp do silnika i najważniejszych podzespołów jest dziecinnie prosty, głównie dzięki wysoko podnoszonej tylnej osłonie silnika, wspartej siłownikami.


Sterowanie nośnikiem jest bardzo precyzyjne. Zapewnia to układ hydrostatyczny z poprzecznymi drążkami kierowniczymi na obu osiach. Operator może z poziomu kabiny wybrać jeden z trzech trybów pracy – skręt kół przednich, skręt wszystkich kół oraz tzw. funkcja kraba. Opcjonalnie można nośnik wyposażyć w przycisk automatycznego ustawiania zbieżności kół.

Kabina – królestwo operatora. Wygodne królestwo.

Operator wsiada do kabiny dzięki szerokim drzwiom. Fotel jest amortyzowany i doskonale wyprofilowany, co znacznie wpływa na komfort i jakość pracy. Operator ma do swojej dyspozycji nawiewy ciepłego i zimnego powietrza. Najważniejsze jednak jest to, że w tak niewielkim nośniku udało się wygospodarować miejsce na wyjątkowo przestronną kabinę.

Operator kontroluje tryby pracy maszyny dzięki licznym kontrolkom i przyciskom – ich obsługa jest bardzo intuicyjna, a rozmieszczenie nastawione na precyzyjne prowadzenie nośnika. Na spory komfort pracy wpływa również bardzo dobre uszczelnienie kabiny – w środku jest cicho, nie ma również zagrożenia zapyleniem. Szyby zostały delikatnie przyciemnione, a cała konstrukcja jest wzmocniona zgodnie z najnowszymi normami  - to znacznie wpływa na bezpieczeństwo pracy.
Nie bez znaczenia jest także świetna widoczność. Udało się to osiągnąć dzięki dużej powierzchni przeszkleń, również na dachu.

Ciekawym i bardzo praktycznym rozwiązaniem jest przesunięcie panelu sterowania w prawo, dzięki czemu poprawiła się widoczność do przodu. Producent sprytnie umieścił ramiona wysięgnika – podczas jazdy są położone bardzo nisko nie ograniczając widoczności operatorowi.

Charakterystyczne dla marki JCB jest przykładanie dużej wagi do bezpieczeństwa pracy. Opisywany nośnik jest wyposażony w mnóstwo ważnych elementów – trzeba zwrócić uwagę na zawory zabezpieczające przed niekontrolowanym opadnięciem wysięgnika oraz nieprzewidzianym ruchem sań wideł. W kabinie znajduje się bardzo pomocny wskaźnik obciążenia – operator ma pełną kontrolę nad stabilnością maszyny, która mogłaby być narażona na przechył do przodu.

Nośnik teleskopowy JCB 527-58 AG można wyposażyć w mnóstwo opcjonalnych akcesoriów i rozwiązań. Wszystko oczywiście zależy od zasobności portfela kupującego, ale praktycznie nic nie stoi na przeszkodzie, aby w kabinie umieścić klimatyzację, doposażyć nośnik w zestaw dodatkowych świateł, a nawet bardzo pomocny mechanizm różnicowy o ograniczonym poślizgu w przednim moście. Ta lista pokazuje, że firma JCB przygotowała kompletny, znakomicie przemyślany produkt, który nie boi się ciężkiej pracy na bardzo ograniczonej przestrzeni.
    
                                                                                                                                                                                                                                                                                                  e-maszbud.pl

 

Mały, a może tak wiele. Nośnik teleskopowy JCB 527-58 AG.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

e-maszbud.pl to e-gazeta o maszynach i sprzęcie budowlanym: nowości, wiadomości, prezentacje, wydarzenia

MENU