20 maja 2015

Sporo dzieje się w branży maszyn budowlanych i widać, że wielu producentów chce w tym roku zaproponować swoim klientom naprawdę ciekawe rozwiązania. W tym towarzystwie mocno wybija się Terex, który wiosnę rozpoczyna od solidnego uderzenia. Nowa generacja ładowarek kołowych Terex ma odznaczać się nie tylko tradycyjną dla producenta jakością, ale także większą przyjaznością dla środowiska i operatora. Warto przyjrzeć się z bliska tym propozycjom.

 

Silnik zgodny z ekologicznym trendem

 

Terex w pierwszym kwartale tego roku wprowadził na rynek aż 3 nowe modele swoich ładowarek kołowych, a konkretnie modele: TL80, TL100 i TL70S, która charakteryzuje się wychylnym układem załadowczym. Ładowarki wchodzą do produkcji pod hasłem „generacji 2015” i powstają w niemieckiej fabryce producenta w Crailsheim.

 

Wszystkie maszyny zostały wyposażone w bardzo nowoczesne silniki wysokoprężne spełniające normę emisji spalin IIIB. Dla użytkowników kluczowe znaczenie ma znaczne obniżenie ich apetytu na paliwo. W porównaniu do poprzedniej generacji można liczyć na nawet kilkunastoprocentową oszczędność. Oczywiście z punktu widzenia ekologii należy pochwalić doskonałe parametry w zakresie ograniczenia emisji szkodliwych związków. Udało się to osiągnąć dzięki bardzo wydajnemu układowi recyrkulacji oraz zmniejszeniu pojemności silnika. Co ważne z perspektywy kosztów utrzymania, silnik nie korzysta z filtra cząstek stałych (choć można go na życzenie zamontować).

 

Obecnie montowana w ładowarkach jednostka ma 2,9 litra pojemności. Moc silnika w mniejszych modelach ustalono na poziomie 61KM, a w TL100 na 75KM, co przy momencie obrotowym odpowiednio 240 i 300 Nm gwarantuje maszynom bardzo dobre osiągi.

 

Nowa generacja ładowarek kołowych Terex ze znakomitym sterowaniem

 

W nowych maszynach pojawia się absolutna nowość od niemieckiego producenta, którą jest świetny system sterowania ładowarkami Terex Smart Control. To elektroniczny układ z centralną jednostką sterującą oraz zaprojektowanym na nowo joystickiem. Terex bardzo mocno podkreśla unikalne cechy systemu, co może świadczyć o tym, że będzie to jedna z najmocniejszych stron ładowarek generacji 2015.

 

Głównym założeniem TSC jest zwiększenie wydajności i komfortu pracy. Operator za pomocą dedykowanego wyświetlacza może dowolnie sterować parametrami maszyny, m.in. uruchamiać dodatkowe obwody sterowania. Po ustawieniu optymalnej konfiguracji ładowarka jest już w pełni gotowa do pracy i nie są konieczne żadne dodatkowe czynności. Praca przebiega sprawnie, z dużą dozą automatyzmu.

 

Nawet najlepsza ładowarka bez operatora jest tylko bezużyteczną maszyną. Dlatego kolejną funkcją TSC jest dbanie o zwiększony komfort pracy kierowcy. Może on np. dopasować zakres tłumienia drgań do swoich preferencji. Wszystko działa niezwykle intuicyjnie, a panel sterowania był inspirowany funkcjonalnością smartfonów.

 

Sporo zmian w kabinie

 

Nowa generacja ładowarek Terex ma wyznaczać standardy w dziedzinie jakości wykończenia kabiny i jej walorów ergonomicznych. Stąd producent zdecydował się na nowo zaprojektować wszystkie elementy obsługowe, szczególnie joystick. Jest on teraz prawdziwym centrum sterowania, wzbogacono go m.in. o dodatkowy przycisk do zarządzania obwodem narzędzi roboczych. W kabinie pojawiła się też nowa klawiatura do obsługi kilku funkcji ładowarki, a jej przyciski są skonstruowane w taki sposób, aby ułatwić korzystanie z niej nawet w rękawicach roboczych.

W nowych ładowarkach Terex zmodyfikował układ hydrauliczny, którego cechą charakterystyczną jest teraz szybkość i precyzja działania. Operator za pośrednictwem kierownicy może obsługiwać sprzęt sterowany przez 4 niezależne obwody, do którego podłączymy np. widły, łyżki czy inny sprzęt specjalistyczny. Wymiana osprzętu następuje z poziomu kabiny.

 

Terex ma podstawy, aby dumnie określać swoje nowe ładowarki mianem najbardziej zaawansowanych maszyn w tej klasie oferowanych obecnie na rynku. Trzeba przyznać, że generacja 2015 czerpie pełnymi garściami z doskonałych wzorców swoich poprzedników, uzupełniając je o nowoczesne i bardzo wydajne rozwiązania. Ciekawe, czy klienci będą tego samego zdania i okażą to ruszając do punktów dystrybucji.

 

e-maszbud.pl


Nowa generacja ładowarek kołowych Terex – w 2015 rok z nowymi silnikami

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

e-maszbud.pl to e-gazeta o maszynach i sprzęcie budowlanym: nowości, wiadomości, prezentacje, wydarzenia

MENU