16 września 2015

Praca w kopalniach i kamieniołomach nie byłaby możliwa bez wcześniejszego przygotowania dróg dojazdowych. Niezbędne okazuje się być wsparcie równiarek, ale nie byle jakich, bo muszą one przygotować trasę zgodnie z wymaganiami bardzo ciężkiego sprzętu, szczególnie wywrotek. To naturalne środowisko dla nowej równiarki CAT 16M3. Została ona zaprojektowana z myślą o połączeniu efektywności, wytrzymałości i ekonomiczności. Po jakie rozwiązania tym razem sięgnął Caterpillar?

 

Ochrona środowiska i niskie zużycie paliwa

 

Nowa równiarka CAT 16M3 została wyposażona w bardzo mocny silnik marki własnej producenta, który rozwija moc od 290 do 348KM, w zależności od konfiguracji. Jednostka została przystosowana do spełniania różnych norm emisji spalin, zarówno na rynku europejskim, jak i amerykańskim i japońskim – wybór jest kwestią miejsca, w którym maszyna ma docelowo pracować. Wciąż zaostrzane normy emisji zmuszają przedsiębiorców do stosowania coraz bardziej ekologicznych maszyn także w kopalniach. Caterpillar ma dla nich bardzo dobrą propozycję.

 

W nowej równiarce pojawiła się innowacyjna funkcja ECO, dzięki której silnik jest niezwykle ekonomiczny i elastyczny. Optymalna wysokość obrotów jest w trakcie pracy utrzymywana na poziomie około 1900, co nie wpływa na pogorszenie parametrów wydajności, a jednocześnie pozwala znacznie ograniczyć zużycie paliwa – nawet do 5%. Moc silnika jest stale dopasowywana do aktualnych warunków gruntowych, nad wszystkim czuwa elektronika, która pozwala operatorowi skupić się jedynie na precyzji prowadzenia maszyny.

 

Ciekawą funkcją zastosowaną przez Caterpillara jest OK-To-Start. System automatycznie sprawdza temperaturę oleju, płynu chłodzącego i oleju hydraulicznego, a także poziom poszczególnych płynów w trakcie pracy maszyny. Operator jest natychmiast ostrzegany przed wszelkimi odstępstwami od normy i wie, kiedy może sobie pozwolić na zwiększenie mocy bez ryzyka uszkodzenia podzespołów.

 

Nowa równiarka CAT 16M3 – doskonale precyzyjna

 

CAT 16M3 została stworzona przede wszystkim z myślą o pracy w bardzo trudnym terenie i przygotowywaniu dróg dla ciężkiego transportu. Maszyna jest potężna, przy swojej ponad 32-tonowej masie może zapewnić utwardzenie drogi dla nawet 150-tonowych ciężarówek. Pomaga jej w tym 4,9-metrowy lemiesz, dzięki któremu praca jest znacznie szybsza, a przez to tańsza.

 

W przypadku takiego kolosa kluczowe znaczenie ma odpowiednie przekazywanie mocy na koła. Równiarka została więc wyposażona w napęd Power-Shift, a także automatyczną blokadę mechanizmu różnicowego – dzięki temu podwozie samodzielnie dopasowuje się do warunków drogowych i znacznie ogranicza ryzyko utraty sterowności.

 

Caterpillar zdecydował się zwiększyć tylne tarcze hamulcowe, dzięki czemu skuteczność hamowania poprawiła się aż o 15%. W pracy w niebezpiecznych kopalnianych warunkach ma to bardzo duże znaczenie. Operator ma także do swojej dyspozycji nowy wskaźnik zużycia hamulca ręcznego, w efekcie czego nie musi samodzielnie sprawdzać stanu okładzin.

 

Niezawodność w najtrudniejszych warunkach

 

Caterpillar słynie z wysokiej jakości swoich produktów i nie inaczej jest w przypadku nowej równiarki. Jej rama została zaprojektowana w taki sposób, aby bez problemu znosić nawet największe obciążenia. Producent sięgnął po specjalny odlew stali, wydłużył tylną ramę, wzmocnił zderzak dla lepszej przeciwwagi i zastosowała aż o 50% grubsze zaczepy. Rama jest doskonale wyważona, dzięki czemu maszyna świetnie się prowadzi.

 

Jakość widać tu w każdym elemencie, nawet najdrobniejszym. Mamy więc m.in. wzmocnione metalowe zbiorniki paliwa o konstrukcji modułowej. Producent znacznie uprościł też procedury serwisowe, chociażby poprzez ułatwienie dostępu i demontażu elementów układu chłodzenia.

 

W pełni nowoczesna i bezpieczna kabina

 

Operator ma oczywiście do swojej dyspozycji nowy ekran dotykowy, który stanowi centrum zarządzania maszyną, jest także elementem systemu diagnostycznego. Wyświetlany jest na nim obraz z kamery, co poprawia bezpieczeństwo pracy. Większość przełączników zastąpiono wygodną w obsłudze klawiaturą, a klasyczne joysticki zostały zaprojektowane na nowo, aby jeszcze poprawić ergonomię sterowania równiarką.

 

Caterpillar standardowo wyposażył swoją maszynę w system VIMS, który pozwala zdalnie i na bieżąco kontrolować pracę równiarki, z akcentem na wychwytywanie wszelkich alarmów. Przy jego pomocy można także dokładnie zaplanować wszystkie działania, jakie ma do wykonania operator.

 

Nowa równiarka CAT 16M3 to bardzo nowoczesna maszyna, która spokojnie sprosta bardzo wymagającym zadaniom. Producent w dalszym ciągu stawia na wysoką jakość swoich produktów, a także na dostosowanie ich do współczesnych wymagań w zakresie ochrony środowiska. Pokazuje przy tym, że można to z powodzeniem połączyć z ogromną wydajnością.

 

e-maszbud.pl

Nowa równiarka CAT 16M3 – stworzona do najcięższych zadań

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

e-maszbud.pl to e-gazeta o maszynach i sprzęcie budowlanym: nowości, wiadomości, prezentacje, wydarzenia

MENU