30 czerwca 2015


Aż trzy nowości zaproponowało nam w ostatnim czasie Komatsu. Wszystkie to koparki gąsienicowe, które korzystają z nowoczesnych i bardzo ekologicznych silników, a także mogą się pochwalić wysoką wydajnością hydrauliczną. Modele są do siebie podobne konstrukcyjnie, dlatego postanowiliśmy przedstawić je Wam w jednym artykule. 

 

Komatsu PC240LC-11 – najmniejsza w nowym towarzystwie 

 

Pierwszą nową koparką gąsienicową w stajni Komatsu jest model PC240LC-11. Maszyna korzysta z silnika Komatsu o mocy 189 KM, który swoją moc maksymalną osiąga już przy 2000 obrotów. Dzięki temu koparka jest bardzo wydajna podczas pracy w trudnym terenie, szczególnie przy wykorzystaniu gąsienic. Silnik jest naturalnym rozwinięciem polityki Komatsu, która już od wielu lat stawia na rozwiązania proekologiczne. Przypomnijmy, że wyprodukowany w 1996 silnik tej marki spełniał normę emisji spalin Tier 1. Dzisiejsza jednostka należy już do grupy Tier 4. 

 

Koparka PC240-LC osiąga wagę operacyjną w przedziale od 24,7 do 26,2 tony. Jest to więc maszyna średniego typu, która świetnie sprawdzi się podczas pracy przy mniejszych projektach budowlanych oraz w kopalniach. Zastosowany w niej silnik według badań Komatsu zapewnia aż 6% oszczędność paliwa w stosunku do poprzedniej jednostki. 

 

W kabinie – jak to u Komatsu. Przejrzyście, bardzo wygodnie, z akcentem na ergonomię i dobrą widoczność. Producent w całej serii PC oddaje do dyspozycji operatora 7-calowy monitor LCD, na którym wyświetlane są informacje o parametrach pracy maszyny oraz obraz z tylnej kamery. 

 

Komatsu PC290LC/NLC-11 – oszczędna i wydajna 

 

Kolejny przedstawiciel nowej grupy koparek Komatsu to model PC290LC/NLC-11. To nieco większa maszyna, o wadze operacyjnej między 29,85 a 30,95 tony. Duża masa wymaga odpowiednio mocnego napędu. W tym przypadku Komatsu zastosowało jednostkę o mocy 213 KM osiąganej przy 2050 obrotach. Oczywiście silnik spełnia normę emisji spalin EU Stage IV i Tier 4. Producent zapowiedział, że jednostka jest oszczędniejsza w stosunku do poprzednika o około 5%.

 

Warto wspomnieć, w jaki sposób Komatsu osiągnęło tak dobre parametry ekologiczne. Producent bazuje na sprawdzonych rozwiązaniach, opartych na zaawansowanym układzie redukcji spalin SCR, turbosprężarce ze zmienną geometrią łopatek oraz filtrze DPF, który cieszy się wśród użytkowników maszyn Komatsu dobrą renomą – praktycznie nie ulega awariom przy właściwym obchodzeniu się z maszyną i regularnym uzupełnianiu płynu AdBlue. 

 

Bardzo ciekawą opcją zastosowaną w koparce jest system Lift Mode. Uruchamia się go z poziomu kabiny w momencie, gdy konieczne jest duże zapotrzebowanie na moc układu hydraulicznego. Po włączeniu trybu siła podnoszenia jest zwiększana o 7%. 

 

PC490/LC-11 – duża masa, wielkie możliwości

 

Ostatnia, ale najbardziej okazała nowość w ofercie Komatsu, to koparka gąsienicowa PC490LC-11. To największy reprezentant tej serii, który osiąga wagę operacyjną w przedziale od 46.470 kilogramów do 48.600 kilogramów. Oczywiście producent zastosował tu potężną jednostkę napędową o mocy aż 362 KM – rewelacyjnie wygląda fakt, że moc ta jest osiągana już przy 1900 obrotów. Ten silnik jest mistrzem elastyczności i spełnia normę emisji spalin czwartej generacji.

 

Również w tym modelu Komatsu postawiło na ogromne możliwości układu hydraulicznego, który został oparty na rozwiązaniach znanych z poprzedniej koparki tej klasy. Operator także ma do dyspozycji tryb Lift Mode, a w kabinie czekają na niego 7-calowy wyświetlacz, kamera cofania i masa udogodnień poprawiających komfort pracy. 

 

Wszystkie nowości w ofercie Komatsu są przeznaczone do sprzedaży na europejskim rynku, dlatego już niedługo możemy się spodziewać ich debiutu na polskich placach budów i w kopalniach. 

 

e-maszbud.pl

Nowe koparki gąsienicowe Komatsu – nie tylko uzupełnienie gamy: PC240LC-11, PC290LC/NLC-11, PC490/LC-11

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

e-maszbud.pl to e-gazeta o maszynach i sprzęcie budowlanym: nowości, wiadomości, prezentacje, wydarzenia

MENU