24 marca 2015

Caterpillar nie należy do producentów, którzy wprowadzają drastyczne zmiany w swoim portfolio maszyn. Nie ma się czemu dziwić – dziedzictwo jakościowe i tysiące zadowolonych klientów świadczą o tym, że inżynierowie mają solidny grunt do modernizacji i nie muszą przeprowadzać żadnych rewolucji technologicznych. Potwierdzeniem tego trendu są nowe koparki Cat MH3022 i MH3024, które rozwijają już wcześniej znakomitą serię koparek przeładunkowych.

 

Caterpillar podnosi jakość swoich koparek przeładunkowych

 

Nowe koparki Cat MH3022 i MH3024 są technologicznym rozwinięciem poprzednich modeli M318D i M322D, które zdążyły się już zadomowić na rynku i zdobyć sobie ogromną popularność. Maszyny należą do grupy koparek o wielkości powyżej 20 ton i służą do prac przeładunkowych.

Caterpillar przede wszystkim zainwestował w nowe silniki i udoskonalenie układów hydraulicznych w obu koparkach. Prace były prowadzone w taki sposób, aby oba systemy doskonale ze sobą współgrały i pozwoliły osiągnąć aż 10% ograniczenie zużycia paliwa, co we współczesnej branży ma kolosalne znaczenie. Koparki różnią się też od poprzedników wyglądem, ponieważ zostały wzbogacone o nowe światła i kamery. Zmiany zaszły również w kabinie operatora. Na tym nie koniec.

 

Nowe koparki Cat MH3022 i MH3024 – pod dowództwem jeszcze wydajniejszego silnika

 

W nowych modelach producent zastosował swój znakomity silnik o pojemności 7,1 litra ACERT o mocy 169 i 171KM. Obie maszyny różnią się oczywiście masą eksploatacyjną, która wynosi odpowiednio 22,7 i 25,7 tony.

Silnik jest nie tylko bardzo wydajny, ale także ekologiczny. Spełnia on normę emisji spalin Stahe IV i Tier 4 (w USA). Udało się to osiągnąć dzięki bardzo zaawansowanym rozwiązaniom podnoszącym moment obrotowy, zastosowaniu nowego układu oczyszczania spalin bez konieczności regularnego uzupełniania płynu DEF. Caterpillar pozostaje też wierny filtrowi DPF, który w maszynach tego producenta spisuje się bez zarzutu. Filtr czyści się sam, nie jest konieczna ingerencja operatora.

 

Zastosowanie nowego silnika pozwoliło istotnie obniżyć zużycie paliwa. Pomaga w tym świetnie pracujący regulator czasu pracy na biegu jałowym, który wyłącza silnik w chwili, gdy ten zbyt długo działa bez obciążenia. Operator ma także do swojej dyspozycji udoskonalony tryb Eco, redukujący prędkość obrotową silnika bez obniżania jego mocy.

 

Hydraulika i elektronika wspomagające operatora

 

Zmiany zaszły także w układzie hydraulicznym, który obecnie należy do najbardziej wydajnych w tej klasie sprzętu. Jest on sterowany elektronicznie, współpracuje z nowymi pompami średniego ciśnienia i nową pompą wentylatora, co pozwala mniej obciążać silnik i także ograniczyć zużycie paliwa.

 

Pracę operatora doskonale wspiera cały zestaw układów automatycznego sterowania. Jeden z nich odczytuje parametry maszyny i w zależności od potrzeb blokuje funkcję wychylania osi i włącza hamulce zasadnicze, co od razu przygotowuje maszynę do pracy. Operator jest dzięki temu mniej zmęczony i nie musi ciągle pamiętać o naciskaniu pedału hamulca. Blokady zwalniają się automatycznie pod naciśnięciu pedału sterowania jazdą. System zwiększa także bezpieczeństwo pracy poprzez automatyczne zatrzymanie osprzętu i blokadę mechanizmu obrotu.

Tradycyjnie u Caterpillara mamy do czynienia z maszynami niezwykle prostymi w obsłudze i serwisowaniu. Dostęp do wszystkich kluczowych punktów mechanicznych jest swobodny z poziomu podłoża. Chłodnice zostały zgrupowane w tym samym przedziale. Producent dołożył też zestaw ochronny, w skład którego wchodzą m.in.. siatka o drobnych oczkach i filtr wstępny powietrza.

 

Nie sposób nie wspomnieć o znakomitym, opatentowanym przez Caterpillara układzie Cat Connect. Współpracuje on z systemem Product Link, który przesyła informacje o parametrach pracy maszyn do centrali firmy zarządzającej flotą koparek. Pozwala to na bieżąco tworzyć raporty spalania, przepracowanych godzin i wykonanych zadań.


Dobierz osprzęt, który pozwoli Ci zwiększyć produktywność

 

Oczywiście nowe koparki Cat MH3022 i MH3024 można doposażyć w inne elementy osprzętu, takie jak wysięgnik dwuczęściowy, wysięgnik jednoczęściowy lub wysięgnik do przeładunku materiałów oraz ramiona, szybkozłącza i osprzęt roboczy do kopania, sortowania i układania. Producent dba, aby jego klienci mieli możliwość pełnego wykorzystania umiejętności maszyn.

Wszelkie informacje o parametrach pracy osprzętu są wyświetlane w kabinie na specjalnym monitorze, dzięki czemu operator ma pełną kontrolę nad maszyną.

 

Istotne zmiany wewnątrz i na zewnątrz

 

Nowe koparki znacznie różnią się od swoich poprzedników. Producent wprowadził sporo zmian w kabinie, która została całkowicie przeprojektowana. Operator ma do swojej dyspozycji szersze, wygodne drzwi, nowe szyby i lusterka z możliwością ich podgrzewania. Standardowo maszyny są wyposażane w kamerę tylną i boczną, która przesyła obraz do drugiego monitora w kabinie.

 

Praca w środku koparek jest bardzo wygodna dzięki przeprojektowaniu konsoli sterowniczej. Jest ona wyposażona w dźwignię zabezpieczającą, kierownice z możliwością regulacji wysokości i nachylenia kolumny, a lewa konsola jest także odchylana. Poziom hałasu wewnątrz maszyn wynosi zaledwie 71 dB.

 

Na zewnątrz wyróżniają się nowe światła diodowe, które zapewniają lepszą widoczność i zużywają mniej energii. Opcjonalnie maszyny można wyposażyć w całe zestawy ochronne i przeciwwagi dobrane do konkretnego zadania. Koparki MH3022 i MH3024 zyskały układ chroniący je przed kradzieżą oparty na zabezpieczeniu kodem PIN.

Nowe koparki przeładunkowe Caterpillara prezentują bardzo wysoki poziom wykonania i produktywności. Ważne jest to, że zachowały najlepsze cechy swoich poprzedników, w wielu kwestiach je rozszerzając. Kontynuacja z nastawieniem na rozwój bardzo się nam podoba.

 

e-maszbud.pl

Nowe koparki kołowe Cat MH3022 i MH3024 – kontynuacja, a nie rewolucja

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

e-maszbud.pl to e-gazeta o maszynach i sprzęcie budowlanym: nowości, wiadomości, prezentacje, wydarzenia

MENU