13 października 2014

Maszyny Terex dawno nie gościły na łamach e-ciężarowe.pl, tym bardziej ucieszyliśmy się z możliwości zapoznania się z nowymi propozycjami tego producenta. A okazja jest nie byle jaka, bo wchodzimy na grunt najpopularniejszych maszyn w całej branży. Nowe koparki kompaktowe Terex już z zewnątrz prezentują się świetnie, ale producent zapewnia, że największe zmiany zaszły pod karoserią maszyn. Sprawdzimy i ocenimy to specjalnie dla Was!

 

Nowe koparki Terex – szeroka gama możliwości

 

Nowe koparki Terex zostały zaprezentowane już w kwietniu, ale właśnie teraz pierwsze modele przechodzą już najważniejsze testy – w rękach klientów. Firma chce zawojować branżę modelami średniej wielkości TW85, TW110 i TC125 – ta ostatnia różni się podwoziem gąsienicowym. Przyjrzyjmy się ich parametrom.

 

Terex TW85 osiąga wagę 8,5 tony. Maszynę napędza silnik o mocy 91 KM, a maksymalna głębokość kopania wynosi 4,08 metra. TW85 ma zasięg na poziomie 7,58 metra. Pojemność łyżki w tym modelu wynosi od 87 do 348 dm3. Większa TW110 waży 11 ton, posiada 102-konny silnik i może kopać na głębokość 4,31 metra. Zasięg tej maszyny wynosi 8,3 metra. Największa w tym gronie TC125  współpracuje ze 102-konnym silnikiem, a parametr głębokości kopania wynosi 4,33 metra. Jej waga to 12,5 tony. Łyżka, podobnie jak w TW110, ma pojemność od 149 do 477 dm3. Zasięg koparki wynosi 7,94 metra.

 

Terex dał swoim klientom spory wybór i wyraźnie odróżnił nowe maszyny od siebie. Są one stworzone do pracy w innych warunkach – rozmiary TW85 i TW110 pozwalają im działać np. w zatłoczonych centrach miast. Z kolei gąsienicowe podwozie TC125 (zdolność pokonywania wzniesień powyżej 60%) predysponuje koparkę do pracy w lasach i na budowie dróg. Jest ciekawie, ale pora zagłębić się w szczegóły.

 

Terex w zgodzie z naturą i portfelami klientów

 

Nowe modele koparek kompaktowych Terex mają rywalizować z konkurencją przede wszystkim możliwościami i bardzo dużą wydajnością pracy. Aby osiągnąć cel, firma musiała całkowicie odświeżyć swoją gamę silnikową. Udało się. Nowe maszyny napędzają nowe silniki, w których udało się osiągnąć przyrost mocy na poziomie od 10 do 14%. Pod karoserią TW85, TW110 i TC125 zostały umieszczone czterocylindrowe jednostki diesla. Co ważne, wysoka moc i elastyczność nie zostały okupione podwyższonym spalaniem – wręcz przeciwnie. Nowe jednostki zużywają nawet o 14% mniej paliwa, niż w poprzednich modelach. To znakomity wynik.

Dla Terexa bardzo ważne było rozwiązanie kwestii emisji spalin. To zupełnie zrozumiałe, bo coraz ostrzejsze normy wymuszają na producentach szczególne skupienie się na tej kwestii. Nowe silniki – choć naprawdę trudno w to uwierzyć, emitują aż o 90% mniej trujących gazów od standardowych jednostek! Pewnie myślicie, że to zasługa kosztownego w obsłudze filtra cząstek stałych? Nic z tych rzeczy. DPF w ogóle w maszynach Terex nie ma. W zamian producent postawił na bardzo zaawansowany układ recyrkulacji spalin z osobnym chłodzeniem oraz wysoki poziom ciśnienia wtrysku paliwa w systemie CommonRail. Silniki są dzięki temu bardzo dynamiczne i elastyczne (moment obrotowy na poziomie nawet 400 Nm!), ale też ekologiczne. Wielkie pokłony przed inżynierami Terexa.

 

Inteligentne zarządzanie koparką

 

W nowych maszynach Terex pojawił się bardzo rozbudowany system kontroli maszyn, nazwany przez producenta Smart Control. TSC ma zupełnie zmienić myślenie o obowiązkach operatora, a sama firma używa chwytliwego hasła twierdząc, że to koparka ma się dopasować do kierowcy, a nie odwrotnie. Dlatego właśnie w kabinie pojawiło się kilka arcyciekawych elementów, które od razu zrobiły na nas duże wrażenia.

 

Zacznijmy od nowego joysticka. Jest bardzo ergonomiczny i po prostu świetnie leży w dłoni, co już pozwala operatorowi na dużo płynniejszą pracę. Joystick jest także skonfigurowany z innymi elementami wyposażenia koparko-ładowarki, co znacznie poprawia komfort pracy. Element sterujący jest także dostatecznie czuły i zapewnia dużą precyzję obsługi hydrauliki.

 

Bardzo podoba nam się nowa konsola, na której umieszczono wszystkie najważniejsze przyciski (można je obsłużyć nawet w rękawicach). Czytelny wyświetlacz przekazuje istotne informacje, a jego układ jest podobny do tego stosowanego np. w smartfonach. To bardzo przemyślane rozwiązanie.

 

Układ Smart Control jest bardzo rozbudowanym systemem, który jednak sprowadza obsługę wyposażenia nowych koparek Terexa do zaledwie kilku ruchów. Dla operatora ważne jest to, że ma możliwość ustawienia swoich ulubionych parametrów pracy (w tym klimatyzacji) i nie musi ich za każdym razem odszukiwać. To samo dotyczy ustawień czułości układu sterowania.

 

Łatwa obsługa i serwis w cenie

 

Jedną z najważniejszych cech koparek kompaktowych powinna być ich uniwersalność. A nic jej tak nie zwiększa, jak możliwość szybkiej, płynnej zmiany oprzyrządowania. W maszynach Terexa jest pod tym względem znakomicie. Producent oferuje cztery niezależne obwody hydrauliczne do podłączenia dowolnego akcesorium, w tym rotatora hydraulicznego czy chwytaka. Lista dodatkowych przyrządów jest długa, ale co najważniejsze, montaż zajmuje naprawdę kilka chwil. Nabierając wprawy operator nie musi nawet opuszczać kabiny. To oczywiście przekłada się na dużo większą wydajność pracy, a w konsekwencji na zwiększenie zysków. O to przecież nam chodzi, prawda?

 

Sprawdziliśmy też rozwiązania serwisowe oferowane przez Terexa. W przypadku nowych koparek jest pod tym względem standardowo, czyli bardzo dobrze. Wszystkie przekaźniki i bezpieczniki są dostępne z poziomu gruntu, klapę silnikową można otworzyć bez użycia specjalnych narzędzi. Główne elementy hydrauliczne zostały umieszczone tak, że do ich obsługi nie jest konieczne przechylenie kabiny.

 

Terex w nowej generacji swoich koparek kompaktowych oferuje także interfejs GPS, dzięki któremu możliwe jest przesyłanie wszystkich informacji serwisowych bezpośrednio do zarządcy floty lub do bazy technicznej, co znacząco poprawia wydajność obsługi oraz skraca jej czas.

Ten rok może być i prawdopodobnie będzie przełomowy dla Terexa. Firma prezentując zupełnie nową gamę swoich koparek kompaktowych zawalczy o dużo bardziej wymagającego klienta, dla którego liczy się zwiększenie efektywności przy jednoczesnym obniżeniu kosztów eksploatacyjnych. Najbardziej jednak ucieszą się chyba ekolodzy – nowe silniki Terexa imponująco wyśrubowały parametr emisji spalin.

 

 

                                                                                                                                          e-maszbud.pl

 

Nowe koparki kompaktowe Terex – czy można być bardziej eko?

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

e-maszbud.pl to e-gazeta o maszynach i sprzęcie budowlanym: nowości, wiadomości, prezentacje, wydarzenia

MENU