20 sierpnia 2015

Czas premier teoretycznie minął, ale Bobcat najwyraźniej nic sobie z tego nie robi i prezentuje nam dwie bardzo ciekawe nowości. Są to pojazdy użytkowe oznaczone jako 3600 i 3650. Różnią się kilkoma wydajnościowymi detalami, ale więcej jest między nimi podobieństw. Najważniejsze? Ogromna wszechstronność w działaniu. 

 

Nowe modele pojazdów użytkowych z nowym silnikiem

 

Bobcat 3600 i 3650 są absolutnymi nowościami w ofercie producenta przewidzianymi do startu w ofertach dystrybutorów w tym roku. Oba pojazdy użytkowe zostały wyposażone w nowy silnik marki Kohler, który rozwija 24KM mocy. To znana jednostka, która pracuje już w modelach MY15 3400 i 3400XL. 

W obu pojazdach Bobcat zastosował przekładnię hydrostatyczną i napęd 4x4, co znacznie podnosi ich umiejętności terenowe. Wszechstronność nowych modeli podkreśla też lista dostępnych akcesoriów dodatkowych, wśród których znajdziemy np. pług śnieżny. Zabawki na kołach? Nic z tych rzeczy. To pełnoprawne maszyny do lekkiej pracy w bardzo różnych warunkach. 

 

Wysokoprężny silnik rozpędza oba pojazdy do maksymalnej prędkości około 50 km/h, co czyni z nich szybkich zawodników na placu budowy. 3600 i 3650 wyglądem przypominają nieco buggy, ale w praktyce okazują się być bardzo przydatnym sprzętem do szerokich zastosowań. Na pewno ich podstawowym polem działania jest rolnictwo, praca w firmach komunalnych i obsługa drogowa. Sprzyja temu szczególnie napęd hydrostatyczny, który jest wręcz stworzony do pracy polegającej na ciągłym powtarzaniu tych samych ruchów, takich jak koszenie czy zamiatanie. 

Oba pojazdy mają bardzo dobre właściwości pod względem dopuszczalnego udźwigu i uciągu, a w przypadku 3650 także wysokości podnoszenia ładunków. 

 

Świetne właściwości jezdne zawsze w cenie

 

Bobcat jest uwielbiany przez operatorów, ponieważ jego maszyny wprowadziły pojęcie sterowności na zupełnie inny poziom. Nie inaczej jest w przypadku nowych pojazdów użytkowych. 3600 i 3650 oferują kierowcy bardzo intuicyjną obsługę i zapewniają im stałą, dziecinnie prostą kontrolę nad jazdą. Operator może z poziomu kabiny wybrać tryb pracy odpowiedni dla zapewnienia optymalnego komfortu, przyczepności i bezpieczeństwa. Świetnie działa system blokowania przepływu oleju, który wyczuwa moment, w którym operator zwalnia pedał gazu i w ten sposób wspomaga hamowanie, nawet przy pełnym obciążeniu. 

 

Oba pojazdy są wyposażone w niezależne zawieszenie przednie, a także funkcję wyboru prędkości holowania ciężaru. Dzięki temu 3600 i 3650 są bardzo wydajne podczas wykonywania wymagających zadań oraz bardzo szybkie w chwili, gdy mają przewieźć lekki ładunek. Sterowność jest tradycyjnie na wysokim poziomie i oba pojazdy naprawdę trudno jest wyprowadzić z równowagi. 

 

Musimy wspomnieć o kwestiach związanych z obniżeniem kosztów użytkowania pojazdów. 3600 i 3650 korzystają z silnika dysponującego dwiema prędkościami jazdy, co pozwala znacznie ograniczyć zużycie paliwa w chwili, gdy pełna moc nie jest wymagana. Standardowo Bobcat montuje też automatyczny wyłącznik napędu, który aktywuje się w momencie wykrycia zbyt wysokiej temperatury płynu chłodzącego lub oleju hydraulicznego, chroniąc w ten sposób przed kosztowną awarią. 

 

Dodatkowe funkcje dla zwiększenia komfortu pracy 

 

Nowe pojazdy użytkowe Bobcat 3600 i 3650 mają oczywiście możliwość przewozu nie tylko materiałów, ale także pasażerów. Przednia kanapa pomieści trzy osoby, które na pewno nie będą narzekać na brak miejsca – pod tym względem maszyny Bobcata liderują w swojej klasie. Prawdziwym przyjacielem kierowcy jest jednak głównie system Multi-AttachmentX-Change, w skrócie M.A.X.

 

Opatentowany przez Bobcata układ integruje wszystkie podstawowe funkcje pojazdów. Z jego poziomu sterujemy wysięgnikiem i osprzętem, który został podłączony do maszyny. Operator ma więc pod stałą kontrolą np. kąt natarcia pługu śnieżnego, wysokość koszenia, a także może sterować chwytakiem do palet czy widłami. Wszystko to działa bardzo intuicyjnie i precyzyjnie, nie spotkamy takiego rozwiązania w żadnym innym pojeździe użytkowym. 

Kolejną ciekawą funkcją jest rozdzielenie zależności między prędkością obrotową silnika a wydajnością hydrauliki. Operator może ustalić parametr optymalnej pracy dla tej drugiej bez względu na to, jak mocno naciska pedał gazu. Zwiększa to efektywność układu i poprawia komfort pracy oraz pozwala oszczędzać paliwo.

 

Oba pojazdy oczywiście są wyposażone w szereg udogodnień, takich jak wspomaganie kierownicy, 3-punktowe pasy bezpieczeństwa, modułową kabinę, w której widoczność jest zapewniona w zakresie 360 stopni. Opcjonalnie Bobcaty 3600 i 3650 można jeszcze wzbogacić o klimatyzację i nawiew ciepłego powietrza.

 

Bobcat mocnym akcentem rozpoczyna drugą połowę roku i ma w rękach wszystkie argumenty, aby umocnić pozycję lidera na rynku pojazdów użytkowych. Te dwie maszyny pokazują, że producent nie odpuszcza. 

 

e-maszbud.pl

Nowe modele pojazdów użytkowych Bobcat – wszechstronne do bólu. Bobcat 3600 i 3650

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

e-maszbud.pl to e-gazeta o maszynach i sprzęcie budowlanym: nowości, wiadomości, prezentacje, wydarzenia

MENU