28 stycznia 2016

Manitou jest jednym z czołowych dostawców maszyn, który w ostatnich latach mocno skupia się na rynku usług rolniczych. Obecnie produkcja sprzętu dla tego sektora stanowi aż 34% obrotów firmy. Nietrudno jednak zauważyć, że projektując maszyny z założenia rolnicze, Manitou pamięta także o swoich korzeniach związanych z branżą budowlaną. Nowości od Manitou zaprezentowane na targach Agritechnica w Hanowerze tylko to potwierdzają. Zobaczyliśmy zatem maszyny dla rolnictwa, które jednak spokojnie mogą znaleźć zastosowanie w budowlance.

 

Uniwersalność – ważne słowo w gamie maszyn Manitou

 

Podczas targów Agritechnica w Hanowerze Manitou zaprezentowało aż 5 nowych maszyn, 6 nowych funkcji oraz pochwaliło się swoim pilotażowym eko projektem wchodzącym w skład szeroko zakrojonego programu Reduce. Pisaliśmy już o nim na łamach E-maszbud.pl, dlatego teraz wspomnijmy tylko, że ma on drastycznie wpłynąć na obniżenie kosztów użytkowania maszyn i ich oddziaływania na środowisko, m.in. poprzez ograniczenie zużycia paliwa.

 

Manitou bardzo poważnie traktuje sektor rolniczy i skrupulatnie dostarcza mu kolejne rozwiązania. Obecnie w gamie producenta można znaleźć aż 10 modeli ładowarek teleskopowych o wysokości podnoszenia od 6 do 10 metrów i udźwigu od 2,5 do 6 ton. Ważne jest jednak to, że każda z tych maszyn jest na tyle uniwersalna i wydajna, że może być także stosowana w szeroko pojętej branży budowlanej.

 

To samo dotyczy zresztą gamy ładowarek przegubowych i miniładowarek Gehl oraz Mustang. Są to maszyny zaprojektowane zgodnie z filozofią Manitou, która kładzie ogromny nacisk na obniżanie kosztów eksploatacji maszyn przy jednoczesnym zwiększaniu ich możliwości roboczych. Dlatego właśnie każda z miniładowarek czy ładowarek przegubowych francuskiego producenta może być stosowana zarówno w rolnictwie, jak i w budowlance, sektorze usług komunalnych czy ogrodnictwie

 

Nowe maszyny Manitou – co o nich wiemy?

 

Zaprezentowane nowości od francuskiej firmy to tak naprawdę cała gama wysokowydajnego sprzętu, której wspólną cechą jest znakomity balans pomiędzy kosztami eksploatacji, a możliwościami i komfortem pracy operatora. Manitou z tego słynie i nie inaczej jest w przypadku tych maszyn, które po raz pierwszy zostały pokazane w Hanowerze. Oto one:

 

  • Manitou MLT 732 – ładowarka teleskopowa, która została zaprojektowana w taki sposób, aby znosić intensywną eksploatację przez nawet 800 godzin rocznie. Mamy tu wzmocnione podwozie i wysięgnik, który ma możliwość podnoszenia na wysokość aż 6,9 metra przy udźwigu wynoszącym 3,2 tony. Maszynę napędza jednostka Deutz o mocy 101KM, a układ hydrauliczny zasila pompa o wydajności 104 l/min.

  • GEHL 650/750 i MUSTANG 608/708 – ładowarki kołowe o dużych możliwościach, które w produkcji seryjnej pojawią się w 2016 roku. Maszyny zyskały odpowiednio 64-konny silnik Yanmar lub 75-konny silnik Deutz, które spełniają etap III B normy emisji spalin. Jest to uzupełnienie gamy ładowarek przegubowych producenta adresowanych do rolnictwa i branży budowlanej. Maszyny należą do największych w tym segmencie, osiągając masy od 4 do 5 ton. Ich wspólną cechą jest bardzo wysoka jakość wykonania, a przez to wytrzymałość. Budowlanka doceni kompaktowe rozmiary – szerokość ładowarek mieści się w przedziale od 1,6 do nieco ponad 2 metrów, dzięki czemu maszyny mogą spokojnie pracować w obszarach miejskich.

  • Manitou MLT 625 – kolejna ładowarka teleskopowa, która będzie dostępna z pakietem wyposażenia ELITE. W jego skład wchodzą bardzo przydatne funkcje, takie jak między innymi ręczny regulator obrotów silnika czy regulacja przepływu w układzie hydraulicznym, a także rozdzielacz z dzielnikiem przepływu zapewniający płynne wykonywanie kliku ruchów roboczych jednocześnie. Dzięki temu ładowarka jest bardzo uniwersalna i wydajna.

  • Manitou MLT 840– ostatnia nowa ładowarka zaprezentowana w Hanowerze jest dowodem na to, jak daleko można się posunąć w automatyzacji procesu pracy w rolnictwie czy na budowie. Maszyna została wzbogacona w nowe opcje, które realnie przekładają się na zwiększenie komfortu i wydajności działania. Znajdziemy tu takie cuda techniki, jak układ Comfort Steering System Manitou, czyli układ kierowniczy o zmiennej charakterystyce – działa on na 4 koła napędowe i zwiększa sprawność manewrowania. Inteligentny system dostosowuje się m.in. do położenia wysięgnika, co gwarantuje najwyższą stabilność podczas jazdy z ładunkiem.

 

 

Świetne opcje wspierające wiele branż

 

Podczas targów w Hanowerze Manitou zaprezentowało na przykładzie wyżej wspomnianego modelu MLT 840, również kilka nowości wchodzących w skład rozwiązań inżynieryjnych firmy, które mają już wkrótce stać się standardem w różnych gamach maszyn. Najciekawsze z nich, to funkcja wstrząsania łyżki obecna w ładowarkach teleskopowych, automatyczny powrót łyżki do położenia załadunku oraz Quicklift – funkcja automatycznie wykonująca 2 ruchy wysięgnika jednocześnie po wykonaniu zaledwie jednego ruchu joystickiem.

 

Na koniec wspomnijmy jeszcze o zasygnalizowanym już przez nas pilotażowym eko projekcie. Polega on na testowaniu możliwości wykorzystania hybrydowego układu hydraulicznego. Manitou nazwało go Eco-Booster. W jego skład wchodzi znany od 2013 roku system Stop&Go. Chodzi o to, aby maksymalnie ograniczyć marnowanie energii poprzez automatyczne wyłączanie silnika wtedy, gdy jego praca nie jest do niczego potrzebna.

 

Manitou udowadnia, że zwykle marnowana energia może zostać odzyskana i wykorzystana do zwiększenia efektywności pracy oraz obniżenia jej kosztów, a przez to zmniejszenie negatywnego wpływu maszyny na środowisko. W ramach układu hybrydowego możliwe jest m.in. używanie przekładni hydrostatycznej do hamowania maszyny z odzyskiwaniem energii wytwarzanej podczas hamowania, a także uwalnianie zgromadzonej energii przy zwiększonym chwilowym obciążeniu silnika lub gdy maszyna ma zapotrzebowanie na większą moc. Całość steruje inteligentny układ zbierający informacje zarówno z silnika, jak i przekładni.

 

Nie da się ukryć, że Manitou bardzo mocno zaistniało na targach Agritechnica i przygotowało dla swoich klientów naprawdę interesujące nowości. Widać, że producent chce budować swoją markę na bazie innowacyjnych rozwiązań, co w tych czasach jest niewątpliwie słuszną decyzją.

 

e-maszbud.pl

Nowości od Manitou – ładowarki kołow nie tylko dla rolnictwa

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

e-maszbud.pl to e-gazeta o maszynach i sprzęcie budowlanym: nowości, wiadomości, prezentacje, wydarzenia

MENU