26 kwietnia 2016

W tym numerze rozpoczynamy nowy cykl E-maszbud.pl. O opinię na temat konkretnych maszyn będziemy prosić tych, którzy mają największe podstawy do ich oceniania – operatorów. To oni codziennie testują możliwości maszyn, sprawdzają działanie nowoczesnych rozwiązań i po prostu na nich pracują. Trudno o bardziej miarodajny test. Na pierwszy ogień idzie nośnik osprzętu Mecalac 12MSX.

 

Maszyna do pracy w trudnych warunkach

 

Mecalac 12MSX to model bardzo dobrze znany na polskim rynku. Warto podkreślić, że jest chwalony przez samych operatorów, głównie za doskonałe właściwości robocze.

 

- Przede wszystkim podoba mi się jej zwrotność oraz bardzo mały promień pełnego obrotu – wynosi mniej niż 1,4 metra. To ułatwia pracę np. podczas korytowania pod kostkę brukową w ciasnej przestrzeni (chociażby między ogrodzeniem a ścianą). Maszyna świetnie sprawdza się w momencie, gdy trzeba zająć pas drogowy. Mogę stanąć na tylko jednym pasie i stamtąd operować, nie blokuję więc całkowicie ruchu. Prosty przykład: paletę np. z kostką betonową podaję za obrzeże aż na 2-3 metry od maszyny (można nawet na 4 metry, ale to wymaga dużej wprawy), bez wjeżdżania na przeciwległy pas ruchu, co w przypadku innych maszyn, na których pracowałem, nie jest takie oczywiste. To idealna maszyna do pracy w brukarstwie – mówi E-maszbud.pl Mariusz Olczyk, który pracuje na tej koparce od 7 lat.

 

Duża wydajność w kompaktowej formie

 

Mecalac 12MSX ma relatywnie niewielkie wymiary. Przy wadze niecałych 10 ton osiąga szerokość zaledwie 2330mm. Szerokość zakręcania także robi wrażenie – to 2760mm. Nie można narzekać na efektywność układu hydraulicznego. Maszyna kopie na głębokość 4000mm, ładunek o maksymalnym dopuszczalnym ciężarze podnosi na wysokość aż 6900mm, siła odspajania wynosi 5600 daN, a skrawania 3100 daN. Doskonałe parametry robocze są charakterystyczne także dla innych maszyn Mecalaca z serii 12: MX czy MXT.

 

Mariusz Olczyk podkreśla, że Mecalac 12MSX przy tak dużej wydajności pozostaje maszyną bardzo łatwą w sterowaniu:

 

- W skali od 1 do 5 dałbym jej z czystym sumieniem 5. Zaznaczam jednak, że jeśli ktoś po raz pierwszy przesiada się na Mecalaca, to musi trochę poćwiczyć, bo maszyna zachowuje się nieco inaczej niż koparki konkurencyjnych firm. Generalnie jednak na 12MSX pracuje się zdecydowanie przyjemnie, szczególnie jeśli chodzi o załadunek – paletę można swobodnie umieścić na wysokości 4-5 metrów lub opuścić ją aż o 3 metry w dół. Maszyna jest też bardzo uniwersalna – nie wiem, czy jest jakiś osprzęt, którego nie można do niej zamówić – mówi doświadczony operator.

 

Komfortowa, ale wymaga przyzwyczajenia

 

Koparka kołowa Mecalac 12MSX oferuje operatorom bardzo dobre warunki do pracy. Mariusz Olczyk zwraca jednak uwagę przede wszystkim na dużą wygodę, jaką zapewnia obrotowa kabina:

 

- Wyposażenie jest raczej standardowe i nie można na nie narzekać – ważne, że jest ogrzewanie (śmiech). Bardziej podkreśliłbym fakt, że kabina jest obrotowa, co znacznie podnosi komfort pracy, nie trzeba się tak męczyć podczas operowania. Przyznam natomiast, że sama kabina mogłaby być nieco większa. Minusem jest też tzw. odwłok z tyłu maszyny, który utrudnia załadunek auta stojącego tyłem. Z czasem można się jednak do tego przyzwyczaić.

 

Doświadczony operator bez wahania poleciłby swoim kolegom przesiadkę na Mecalaca, ale ostrzega:

 

  • Trzeba się przygotować na to, że jazda tym nośnikiem osprzętu nie będzie na początku łatwa dla operatora, który przesiada się z typowej koparki kołowej. Szczególnie na nierównościach – ma się wtedy wrażenie, że kabina zbytnio się przechyla w prawo, a gdy dochodzi do tego pochylenie w przód, to można się nieźle przestraszyć (śmiech). Po 2-3 dniach pracy to jednak mija. Później trudno sobie wyobrazić powrót do innej maszyny – kończy Mariusz Olczyk.

 

W następnych wydaniach E-maszbud.pl przeczytacie kolejne opinie operatorów o maszynach, na których na co dzień pracują. Kontakt z operatorami zapewnia nam forum o maszynach budowlanych – Kopaczka.pl

 

e-maszbud.pl

Okiem operatora! Nośnik osprzętu Mecalac 12MSX – jak się sprawuje w praktyce?

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

e-maszbud.pl to e-gazeta o maszynach i sprzęcie budowlanym: nowości, wiadomości, prezentacje, wydarzenia

MENU