20 sierpnia 2015

Frezarka jaka jest, każdy widzi. Teoretycznie tak, ale w praktyce nie jest to wcale aż tak prosta maszyna. Owszem, większość mechanicznych elementów nie daje powodu, aby jakoś szczególnie się nad nimi rozwodzić i je pielęgnować, jednak jak to z maszynami bywa – warto co jakiś czas sprawdzić ich poprawne działanie. W przeciwnym razie czekają nas wydatki. Niemałe. Zapraszamy do kolejnej części naszego poradnik, który przygotowujemy wraz z fachowcami z firmy Bellator. 

 
Frezarka wymaga uwagi ze strony operatora
 
To banał, ale bardzo często się o nim zapomina. Frezarka, jak każda inna maszyna budowlana, wymaga regularnego serwisowania, a także praktycznie codziennej kontroli. Powinniśmy zatem uczulić operatora, aby po skończonej pracy sprawdził, czy żaden z elementów napędu się nie poluzował, czy nie wydobywają się z niego niepokojące hałasy oraz czy stan płynów jest zgodny z normą. 
Szczególnej troski wymagają elementy najczęściej ulegające awariom, na czele z frezami:
 
Operator powinien sprawdzać frezy na bębnie oraz mocowania uchwytów, ponieważ ich poluzowanie powoduje znacznie szybsze zużycie uchwytów. To podstawowa czynność konserwatorska, do której nie jest nam potrzebny specjalistyczny serwis. Wystarczy chcieć – mówi Tomasz Lis, szef serwisu w firmie Bellator.
 
Oczywiście w końcu i tak konieczna jest wymiana frezów. To stosunkowo nieduży koszt, szczególnie w porównaniu do wydatków, jakie czekałyby nas w sytuacji, gdyby zużyte frezy doprowadziły do poważniejszej awarii. 
 
Rzeczy, o których często się zapomina 
 
Bezwzględną czynnością konserwatorską, jaką powinien wykonywać operator frezarki, jest regularne sprawdzanie instalacji zraszania bębna. Każda dysza musi być po prostu drożna, a uszkodzenie nawet tak drobnego elementu może w konsekwencji przyczynić się do wystąpienia poważniejszych awarii. 
 
Specjaliści zalecają również regularne sprawdzanie naciągu tarcz, co także chroni przed nadmiernym wyeksploatowaniem maszyny. Nie zapominamy oczywiście o klepkach:
 
- Klepki warto co jakiś czas wymieniać na nowe, ponieważ od nich w praktyce zależy dokładność frezowania. Stan tych elementów ma także wpływ na zużycie łańcuchów i rolek – dodaje specjalista z Bellatora.
 
Bardzo ważną czynnością obsługową jest oczywiście regularne kontrolowanie poziomu płynu chłodzącego w bębnie. 
 
Kontrola stanu poszczególnych elementów frezarki nie jest szczególnie czasochłonna, dlatego warto po prostu wprowadzić reżim sprawdzania maszyny w regularnych odstępach czasu. Zainwestujmy również w obsługę ze strony specjalistycznego serwisu, który w porę wychwyci ewentualne drobne usterki i w ten sposób uchroni nas przed czasami bardzo wysokimi kosztami napraw. 
 
e-maszbud.pl

Poradnik e-maszbud.pl! Jak dbać o frezarkę do asfaltu, aby nie być zaskoczonym przez awarię

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

e-maszbud.pl to e-gazeta o maszynach i sprzęcie budowlanym: nowości, wiadomości, prezentacje, wydarzenia

MENU