16 stycznia 2017

Układ hydrauliczny to temat, który mógłby posłużyć do napisania niejednej książki technicznej czy pracy naukowej. W nowoczesnych maszynach to właśnie hydraulika jest najbardziej wysilona, a tym samym narażona na wszelkiego rodzaju usterki. Wiele z nich można w porę zdiagnozować, co pozwala uchronić przedsiębiorcę przed poważnymi wydatkami. W drugiej części naszego poradnika podpowiemy Wam, czym charakteryzują się poszczególne, najczęstsze awarie układów hydraulicznych maszyn. 

 

Podstawa to wczesna reakcja

 

Doświadczenie firm specjalizujących się w naprawach układów hydraulicznych pokazuje, że zdecydowanej większości poważnych awarii można było uniknąć. Pod jednym warunkiem: operator powinien był wcześnie zareagować na pierwsze sygnały świadczące o usterce. 
- Niestety, w ferworze pracy i goniących terminów zbyt często bagatelizujemy różne awarie i pracujemy do czasu, aż maszyna całkowicie nie odmówi posłuszeństwa - mówi  Grzegorz Wilgierz z firmy WIBAKO specjalizującej się w diagnozowaniu i naprawach układów hydraulicznych.

 

Przykładem takiej awarii, której można było z łatwością uniknąć, jest brak jazdy w ładowarce kołowej na zimnym oleju. O czym to świadczy?

 

- To może być drobnostka. Zdarzyło się nam, że przyczyną awarii zgłoszonej przez klienta był po prostu zbyt niski poziom oleju w skrzyni biegów. Okazało się, że doszło do drobnych wycieków, a ponadto olej nie był regularnie wymieniany – wspomina Grzegorz Wilgierz.

 

Częste awarie, których przyczyną są drobnostki 

 

Poważne problemy z układem hydraulicznym maszyny w bardzo wielu przypadkach są spowodowane niedbałością, nieprawidłowym serwisowaniem oraz uszkodzeniem drobnych elementów, które w konsekwencji wywołują problemy. Oto 3 klasyczne sytuacje:

 

1. Brak szybkiej jazdy w koparce kołowej – powodem często jest zużycie tarcz ciernych szybkiego biegu w skrzyni redukcyjnej jazdy.


2. Słabe i wolne ruchy koparki gąsienicowej – jeśli pompa na pierwszy rzut oka nie wykazuje zużycia, to warto przeprowadzić dokładną diagnostykę. Może się okazać, że awarię wywołuje drobny opiłek blokujący główny zawór rozdzielacza. 

 

3. Głośne i odczuwalne stuki przy obrocie wieży koparki kołowej – tutaj przyczyną mogą być niesprawne hydro-akumulatory układu sterującego. Wymiana na nowe rozwiązuje problem. 


Te przykłady dowodzą, że prawidłowa diagnostyka pozwala szybko i, co ważne, tanio usunąć usterkę, która wydaje się być bardzo poważna. 

 

- W tym miejscu warto jeszcze wspomnieć o ogromnej roli operatora lub właściciela maszyny, który musi dokładnie opisać okoliczności awarii. Dzięki temu jesteśmy w stanie szybko ustalić potencjalne źródło problemu, co przekłada się na znaczne obniżenie kosztów naprawy – dodaje nasz ekspert.

 

Na koniec trzeba jeszcze pamiętać o jednej, bardzo ważnej kwestii: podejmowanie prób samodzielnej naprawy elementów układu hydraulicznego przez osobę, która nie ma odpowiedniej wiedzy i kompetencji, może skończyć się źle. W takich sytuacjach często dochodzi do pogorszenia stanu maszyny, a to ma później wpływ na wydłużenie czasu naprawy i podwyższenie kosztów serwisu. 

 

 

e-maszbud.pl

Prawidłowa diagnostyka układu hydraulicznego maszyny budowlanej. 2 część poradnika E-maszbud.pl!

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

e-maszbud.pl to e-gazeta o maszynach i sprzęcie budowlanym: nowości, wiadomości, prezentacje, wydarzenia

MENU