25 sierpnia 2016

Nowoczesne maszyny budowlane różnią się między sobą nie tylko nowinkami technicznymi, układem kabin czy parametrami wydajnościowymi. Różnice znajdziemy także w ich układach hydraulicznych. Sztandarowym przykładem jest pompa. Ten podzespół ma kluczowe znaczenie dla sprawności maszyny. W poradniku E-maszbud.pl podpowiadamy, jakie rodzaje pomp hydraulicznych znajdziemy w maszynach i na czym polegają różnice między nimi.

 

Pompy stałej wydajności

 

Jest to najprostszy typ pompy hydraulicznej. Podzespół ma nieskomplikowaną budowę i schemat działania. Zwykle są to pompy zębate lub łopatkowe, które znajdziemy zarówno w układach roboczych, jak i sterujących. To zasługa ich uniwersalności.

 

Pompy stałej wydajności nie muszą napędzać podstawowych funkcji maszyn, mogą być natomiast wykorzystane do napędzania dodatkowych funkcji osprzętu, takich jak: rotatory uchwytów/kleszczy, głowice wiertnicze, piły hydrauliczne, przesiewacze.

 

  • Warto zauważyć, że w układach sterujących pompy stałej wydajności pracują z niższym ciśnieniem – tam najczęściej wykorzystywane są pompy zębate o niskiej wydajności. Dodatkowo mogą one być wykorzystywane do napędu wentylatorów układu chłodzenia, pracy hamulców układu napędowego i reduktora czy sterowania skrzynią biegów – dodaje Grzegorz Wilgierz z firmy WIBAKO.

 

Pompy zmiennej wydajności

 

Są to przede wszystkim pompy tłoczkowe stosowane w hydraulice mobilnej – charakteryzują się dość skomplikowaną budową. Wykorzystuje się je w układach roboczych i napędach jezdnych maszyn. Ważną cechą tego typu podzespołów jest bardzo duży zakres zmiany wydajności i możliwość pracy pod bardzo dużym ciśnieniem.

 

Dzięki szerokim możliwościom regulacji i kontroli wytwarzanego strumienia oleju pompy te gwarantują bardzo dobre parametry pracy, a także obniżenie kosztów eksploatacji maszyny. Nowoczesne pompy zmiennej wydajności mogą same zmieniać swoją wydajność w zależności od zapotrzebowania układu hydraulicznego, co wpływa na mniejsze obciążenie silnika. Głównie z tego powodu pompy tłoczkowe są powszechnie stosowane w roli pomp głównych w układach hydrauliki mobilnej.

 

  • Ważne jest, że pompy tłoczkowe występują także w wersjach o stałej wydajności – wówczas najczęściej wykorzystuje się je np. w napędzie wentylatora czy napędzenie silników obrotu – podkreśla Grzegorz Wilgierz z WIBAKO.

 

Pompy zmiennej wydajności dzieli się na dwie podgrupy:

 

  • Pompy układu zamkniętego – najczęściej są stosowane do układów napędzających, czyli do jazdy ładowarek, spycharek, rozściełaczy, wiertni, kruszarek czy koparek. W koparkach te pompy znajdują też zastosowanie w napędzie obrotu maszyn.

  • Pompy układu otwartego – te pompy są wykorzystywane do poruszania siłowników, mogą także, w zależności od konstrukcji maszyny, napędzać silniki hydrauliczne jazdy, młoty hydrauliczne czy przesiewacze.

 

Dokładne różnice pomiędzy oboma układami wyjaśniliśmy w poprzednim numerze E-maszbud.pl – zachęcamy do lektury.

 

Jak widać pod pojęciem „pompa hydrauliczna” mogą kryć się skrajnie różne podzespoły, wykorzystywane do różnych celów i odpowiadające za inne parametry pracy maszyny.

 

e-maszbud.pl

 

 

Rodzaje pomp hydraulicznych w maszynach budowlanych – poradnik E-maszbud.pl!

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

e-maszbud.pl to e-gazeta o maszynach i sprzęcie budowlanym: nowości, wiadomości, prezentacje, wydarzenia

MENU