12 października 2014

Wszystko idzie zgodnie z planem, robota wre, sypią się nowe zamówienia, a operatorzy codziennie z uśmiechem przychodzą do pracy. To marzenie każdego przedsiębiorcy prowadzącego firmę budowlaną. Niestety, realia są inne i zawsze w końcu nadchodzi moment, gdy sprzęt wymaga naprawy. Rynek części zamiennych do maszyn budowlanych w Polsce wciąż się rozwija i daje firmom szeroki wybór rozwiązań. Jak zwykle gra idzie o obniżenie kosztów i... zatrzymanie czasu.

 

Idziemy na zakupy – gdzie szukać części do maszyn budowlanych?

 

Przedsiębiorcy posiadający park maszyn budowlanych, ale również ci inwestujący w skromną liczbę koparek, ładowarek i walców, mają bardzo szeroki wybór i dostęp do rynku części zamiennych. Od kilku lat szybko rozwija się oferta sklepów i hurtowni, które oferują internetowe katalogi, bazy danych i szablony zamówień on-line. To wszystko znakomicie wpływa na czas realizacji zamówienia. Pamiętajmy, że mówiąc o awarii maszyny budowlanej, mamy do czynienia z realnymi, niezwykle dużymi stratami. Każdy dzień przestoju oznacza mniejszy zarobek, a nawet jego brak. Dlatego w tej branży liczy się przede wszystkim czas i właściwy dobór części.

 

Wiele sklepów i hurtowni stale rozwija swoją ofertę i dziś bez problemu znajdziemy także usługi łączone – przedsiębiorca może sobie nawet zażyczyć montażu zamówionej części na placu budowy. Dzięki firmom kurierskim dosłownie każdy element może dotrzeć w dowolne miejsce w kraju. Czasy poszukiwania potrzebnych części na giełdach, w magazynach i na złomowiskach chyba minęły bezpowrotnie.

 

Oczywiście, w życiu każdego przedsiębiorcy z branży maszyn budowlanych pojawiają się bardzo trudne momenty. Do takich na pewno należy nietypowa awaria sprzętu wymagająca długotrwałego szukania części i wydania na to tysięcy złotych. Jak sobie wtedy poradzić?

 

Rynek używanych części do maszyn budowlanych

 

Wyjściem z trudnej sytuacji może być skorzystanie z oferty firm zajmujących się obrotem wysokiej jakości częściami używanymi. Ich baza jest zwykle bardzo bogata. Jak mówi nam Wiktor Łopata, właściciel WIBAKO, w magazynie tej firmy stale znajdują się tysiące części:

„Obecnie mamy m.in. ponad 600 silników diesla i ponad 2000 pomp i silników hydraulicznych. Możemy powiedzieć, że jesteśmy czołowym dostawcą używanych części do maszyn budowlanych na polskim rynku, na co pracowaliśmy od 1989 roku.”

 

Firmy oferujące używane i regenerowane części do maszyn budowlanych, mają ogromną przewagę nad np. autoryzowanymi serwisami. Nie chodzi wyłącznie o dużo niższą cenę produktu, ale przede wszystkim o czas dostawy. Jeśli dana część znajduje się na magazynie (a w dobrze zorganizowanych firmach jest tak w większości przypadków), może ona zostać dostarczona do klienta w ciągu 24-48 godzin. Dla porównania czas oczekiwania na części oryginalne sprowadzane przez serwis z magazynu producenta (najczęściej z zagranicy), wynosi nawet 30 dni. To dla większości przedsiębiorców ogromna różnica.

 

W polskich warunkach, gdzie większość firm bazuje jednak na flocie maszyn używanych i leciwych, kluczowe znaczenie mają koszty serwisowania urządzeń. Gdy któryś element się psuje, mniej majętny przedsiębiorca ma do wyboru dwa rozwiązania: kupno zamiennika lub części używanej i zregenerowanej.

 

„Rynek jest podzielony i trudno wyczuć preferencje klientów. Spora grupa jednak w przeszłości zawiodła się na zamiennikach i teraz wybiera jedynie oryginalne części używane po pełnej regeneracji. Zyskują dobrą gwarancję i przede wszystkim pewność, że dany element idealnie pasuje do ich maszyny.” - podkreśla Wiktor Łopata z WIBAKO.

 

Paradoksalnie to nie niska cena jest głównym atutem firm zajmujących się rynkiem części używanych: „Bazujemy na jakości, dlatego mocno rozwijamy ofertę części po regeneracji. Pompa hydrauliczna marki Komatsu, która wcześniej została przez nas poddana pełnemu serwisowi, kosztuje 1/4 ceny nowego elementu. Może być jednak droższa, niż niepewny zamiennik. Klientowi pozostawiamy wybór – niektórzy mimo wszystko wolą zaryzykować i kupić część niewiadomego pochodzenia, ale istotnie tańszą.” - dodaje właściciel WIBAKO.

 

Czy opłaca się kupować części używane do maszyn budowlanych?

 

Wielu właścicieli firm budowlanych obawia się kupowania części używanych, bazując na doświadczeniach z rynku samochodowego. W przypadku maszyn budowlanych sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Firmy zajmujące się obrotem częściami używanymi nie mogą sobie pozwolić na sprzedaż elementów uszkodzonych, niesprawnych czy wyeksploatowanych. Rynek szybko to zweryfikuje: „Działamy w branży od wielu lat i naprawdę rzadko zdarzają się jakiekolwiek reklamacje. Jednak aby jeszcze podnieść jakość oferowanych przez nas części, inwestujemy duże środki w specjalistyczny sprzęt diagnostyczny. Niedawno dotarła do nas nowa hamownia silnikowa ze Stanów Zjednoczonych, na której możemy z bardzo dużą precyzją testować sprzedawane silniki. Mamy też pełen zestaw sprzętu do diagnostyki elementów elektronicznych i hydraulicznych.” - mówi Wiktor Łopata.

 

Ciekawostką jest fakt, że polskie firmy handlujące używanymi częściami do maszyn budowlanych, zaczynają podbijać rynki zagraniczne. Obecnie ponad 50% sprzedawanych towarów przez firmę WIBAKO jest wysyłanych poza granicę Polski, a odbiorcami m.in. są klienci z Europy, Stanów Zjednoczonych, Kanady, a nawet w Brazylii. Powodem jest to, że dobrej jakości części używane np. na zachodzie Europy są bardziej cenione, niż w Polsce. To daje do myślenia.

 

Niestety, sytuacja polskich przedsiębiorców, szczególnie w czasach kryzysu finansowego, jest dość skomplikowana. Ci bogaci z dużą liczbą atrakcyjnych zleceń, zawsze będą wybierać nowe maszyny i wyłącznie autoryzowany serwis. Biedniejsi szukają złotego środka. Wydaje się, że coraz lepiej zorganizowany rynek części używanych może być bardzo ciekawą i opłacalną alternatywą.

 

Już w kolejnym numerze naszego magazynu specjalnie dla Was przygotujemy analizę kosztów i sprawdzimy, na jakie oszczędności może liczyć przedsiębiorca, decydując się na zakup regenerowanych części zamiennych.

 

                                                                                                                                          e-maszbud.pl

 

W poszukiwaniu optymalnych rozwiązań.
Rynek części do maszyn budowlanych w Polsce. Część 1.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

e-maszbud.pl to e-gazeta o maszynach i sprzęcie budowlanym: nowości, wiadomości, prezentacje, wydarzenia

MENU