12 października 2014

W Polsce wciąż dużo się buduje, choć branża od kilku lat boryka się z poważnymi problemami finansowymi. Ta sytuacja wpływa na kształt rynku maszyn budowlanych. W niepewnych czasach właściciele firm boją się kupować czy choćby leasingować kosztowny sprzęt. Dlatego do akcji chętnie wkraczają wypożyczalnie maszyn. Przyglądamy się ofercie kilku czołowych graczy na rynku.

 

EWPA-MAJSTER – od dzisiaj we francuskiej Grupie Kiloutou

 

19 maja br. francuska spółka Kiloutou przejęła EWPA Majster -wypożyczalnię sprzętu budowlanego. Francuzi działają już w Polsce pod marką Kiloutou Polska. Po przeprowadzeniu fuzji zachowana została marka EWPA Majster.


EWPA Majster jest jednym z liderów na rodzimym rynku, na co pracowała od końca lat 80-tych. Dziś EWPA-Majster ma w całej Polsce 20 oddziałów zlokalizowanych w różnych częściach kraju. Przedsiębiorcy mogą korzystać z bardzo szerokiego wachlarza maszyn na wynajem – od drobnych narzędzi po bardzo ciężkie sprzęty do drogownictwa. W ofercie są także sprzęty dla hobbystów, takie jak łodzie motorowe i quady oraz narzędzia ogrodowe.


Cała flota maszyn i sprzętu przekracza 4500 sztuk, co gwarantuje szybki czas dostawy i konkurencyjne warunki wynajmu. EWPA-MAJSTER stawia na długofalową współpracę ze swoimi klientami, w zamian oferując im atrakcyjne rabaty i promocje. Przedsiębiorcy chwalą prosty i pozbawiony zbędnych formalności proces wynajmu oraz bardzo profesjonalną obsługę. Warto podkreślić, że firma oferuje jeden z najszerszych na polskim rynku asortymentów, który wyczerpuje potrzeby praktycznie każdej gałęzi branży budowlanej.

 

CRAMO – ze skandynawską precyzją

 

Cramo jest ogromną siecią wypożyczalni sprzętu budowlanego, która swoje korzenie ma w Skandynawii. Obecnie Cramo posiada oddziały w Finlandii, Szwecji, Norwegii, Danii, Estonii, na Litwie, w Łotwie, Polsce, Czechach, na Słowacji i w obwodzie kaliningradzkim. Firma działa także na rynku niemieckim, austriackim, węgierskim, rosyjskim i ukraińskim, ale pod innymi szyldami.

 

Tym, co wyróżnia ofertę Cramo jest imponujący asortyment. Firma specjalizuje się w wynajmie sprzętu na potrzeby firm budowlanych oraz kontenerów (również mieszkalnych). W swoich 15 oddziałach ma w pełnej gotowości ponad 200 tysięcy sztuk różnego rodzaju urządzeń. Silna pozycja na europejskim rynku pozwala firmie na budowanie korzystnej oferty. Czas i koszt wynajmu można negocjować, a stali klienci zawsze otrzymują konkurencyjne warunki. W poszukiwaniu odpowiedniego sprzętu pomaga dobrze zbudowany system internetowy oraz przejrzysta strona www. Warto dodać, że Cramo zapewnia także transport i serwis swoich maszyn.

 

RAMIRENT – gigant z silną pozycją

 

Ramirent jest zdecydowanie największą i najbardziej rozpoznawalną firmą w tej branży w Polsce. Czołową pozycję zajmuje także na rynku europejskim. Wypożyczalnia przez lata pracowała na swoją markę i dziś zbiera tego żniwa. Mimo naporu ze strony konkurencji, Ramirent wciąż rozwija swoją sieć – obecnie maszyny spod żółtego szyldu można wynająć w ponad 40 punktach na terenie całej Polski.

 

W swojej ofercie firma ma całą gamę sprzętu budowlanego do wszystkich zastosowań. Nie ma problemu z wynajęciem podnośnika, ładowarki, betoniarki czy walca, ale również kontenerów, rusztowań i ogrodzeń. Siłą Ramirenta jest znakomita obsługa i bardzo krótki czas realizacji zamówienia oraz ogromny, największy na polskim rynku asortyment.

 

 Firma oczywiście dysponuje własnym transportem i serwisem maszyn. Warunki wynajmu są dość konkurencyjne, a polscy klienci szczególnie chwalą korzystny system naliczania opłaty. Ramirent stosuje bowiem stawki dobowe nie pobierając pieniędzy za niedziele i święta.

 

TYTANIUM – depcze po piętach największym

 

Tytanium jest największą firmą w branży z polskim kapitałem. Działa na terenie całego kraju, gdzie ma 10 oddziałów: w Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach, Kielcach, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie (2 oddziały) i we Wrocławiu. Do tego kilka miast posiada swoje oddziały terenowe, dokąd mogą zostać sprowadzone potrzebne maszyny.

 

Firma ma dobrze rozwinięty asortyment sprzętu, oferuje praktycznie każdy rodzaj narzędzi i maszyn do najróżniejszych zastosowań. Skupia się jednak na urządzeniach małych i średnich – do 12 ton.

 

Tytanium swoim klientom oferuje bardzo przydatne ubezpieczenia, które znacząco podnoszą komfort pracy. Dobrze rozwinięta jest także sieć serwisowa firmy.

 

HKL – konkuruje dobrymi warunkami wynajmu

 

HKL jest dużym dostawcą sprzętu budowlanego, który na polskim rynku ma 7 oddziałów (w Toruniu, Rudzie Śląskiej, Poznaniu, Gdańsku, Rzeszowie, Warszawie i Wrocławiu) oraz 10 przedstawicielstw handlowych.

 

Przekrój oferowanego sprzętu jest ogromny – znajdziemy tu każde narzędzie potrzebne na współczesnym placu budowy. Firma buduje swoją renomę na przejrzystych warunkach wynajmu – umowa jest bardzo czytelna i zabezpiecza interesy klienta. Wszelkie naprawy sprzętu dokonywane są na placu na koszt wynajmującego.

HKL oferuje maszyny wiodących producentów jednocześnie zapewniając ich serwis.

 

BOELS – oferta dobrze dopasowana

 

Coraz mocniejszą pozycję na naszym rynku zdobywa sobie także firma Boels. Ma ona kilka oddziałów w kluczowych rejonach Polski – jeden w Poznaniu, cztery w Warszawie i dwa na Górnym Śląsku. Takie rozplanowanie przedstawicielstw zapewnia bardzo dobrą logistykę i szybki czas realizacji zamówienia.

 

W firmie Boels wynajmiemy praktycznie każdy rodzaj sprzętu budowlanego i hobbystycznego – ładowarki, koparki, rusztowania, maszyny ogrodnicze, pompy, oświetlenie, a nawet materiały do prac kolejowych.

 

Bardzo przyjaźnie przedstawia się sposób obsługi klienta. Strona internetowa zawiera wszystkie informacje o przedstawicielstwach i miejscach, w których można wynająć maszyny. Firma podkreśla jasność swoich umów, kładąc nacisk na brak ukrytych kosztów. Podobnie, jak w przypadku innych wypożyczalni sieciowych, można tu liczyć na atrakcyjne rabaty i elastyczny sposób naliczania opłat.

 

Nie tylko „sieciówki”

 

Na rynku wynajmu sprzętu budowlanego działają również mniejsze firmy, które od lat dzielnie walczą o kawałek tego sporego tortu. Konkurują przede wszystkim dobrymi cenami i atrakcyjnymi sposobami rozliczeń. Przykładem może być polska spółka Seve. Jej oferta praktycznie w niczym nie ustępuje firmom zagranicznym. Seve ma w swoich magazynach cały przekrój maszyn do lekkich i bardzo ciężkich zadań – od elektronarzędzi po duże koparki. Przeglądając ofertę firmy byliśmy pod wrażeniem elastycznego podejścia do potrzeb klientów, dobrych cen i sporej liczby promocji. Umowa jest czytelna i zabezpiecza interesy obu stron, co w przypadku tak konkurencyjnej branży jest sporym plusem.

 

Wielu przedsiębiorców korzystających z usług wypożyczalni podkreśla, że liczy się dla nich nie tylko niska cena, ale również szybki czas dostawy sprzętu. Tutaj swojej szansy mogą poszukać właśnie nieco mniejsi gracze. Mogą bowiem zaoferować indywidualne podejście do klienta i gotowość do czasami nieszablonowych rozwiązań. Giganci rynku często nie są aż tak elastyczni.

 

Wynajem maszyn budowlanych jest bardzo ciekawą alternatywą dla firm, które dopiero budują swoją pozycje na rynku i nie mogą brać na siebie zbyt dużych kosztów. Kiedy jednak opłaca się zainwestować w sprzęt na własność? Naszej analizy spodziewajcie się już w kolejnym wydaniu magazynu.

 

                                                                                                                                          e-maszbud.pl

 

Dobry zwyczaj – wypożyczaj!
Rynek wynajmu maszyn budowlanych w Polsce. Część 1.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

e-maszbud.pl to e-gazeta o maszynach i sprzęcie budowlanym: nowości, wiadomości, prezentacje, wydarzenia

MENU