24 marca 2015

Lubicie demolki z prawdziwego zdarzenia? Kupujcie bilety lotnicze do angielskiego Birmingham. Trwa tam gigantyczna operacja wyburzania i budowy nowego budynku dworca kolejowego. To gratka dla fascynatów branży maszyn budowlanych, bo przy okazji w akcji możemy obserwować najnowsze dzieło JCB – specjalnie zaprojektowany na potrzeby tego projektu system zdalnego sterowania potężną koparką wyburzeniową.

 

System zdalnego sterowania koparką wyburzeniową JCB na specjalne zamówienie

 

JCB opracowało nowy system zdalnego sterowania maszyną na specjalne zamówienie konsorcjum Coleman & Company, które jest generalnym wykonawcą nowego dworca kolejowego w Birmingham. Sama koparka powstała na bazie nadwozia JCB JS190 i podwozia JS220LC. Taki mariaż pozwolił stworzyć maszynę o ogromnych możliwościach operacyjnych, ale bez przekraczania wymaganej wagi 25 ton. Najważniejszy jest tu jednak układ zdalnego sterowania, który prezentuje mocno wyśrubowane możliwości w zakresie pracy w ciężkich warunkach.

 

JCB ściśle stosowało się do listy wymagań nakreślonych przez klienta. System zdalnego sterowania nie tylko musiał być wydajny, ale także pasować do specyfiki środowiska pracy, zapewniać maksymalny komfort operatorom i znajdować zastosowanie we wszystkich zadaniach, jakie są zlecane koparce. Wyszło świetnie. Maszyna ma opcję sterowania zewnętrznego, dlatego operator może przez cały czas przebywać w bezpiecznym miejscu, co przy tego typu pracach ma kluczowe znaczenie – głównie w zakresie bezpieczeństwa.

 

Ciężkie zadanie do wykonania

 

Koparka wyburzeniowa JCB w Anglii pracuje 20 godzin na dobę. To wymaga od niej niezawodności. Pamiętajmy, że budowa dworca kolejowego w Birmingham jest bardzo prestiżową inwestycją, dlatego generalny wykonawca bardzo skrupulatnie podszedł do kwestii wyboru sprzętu. Postawił na JCB, co jest podkreśleniem doskonałej renomy producenta na brytyjskim i w ogóle europejskim rynku.

Koparka ma przede wszystkim usuwać istniejące stropy żelbetowe i stworzyć pustkę pod nowym dachem dworcowego atrium. W obecnym etapie maszyna musi usunąć aż 6000 ton mas betonu zbrojonego, z czego niektóre belki stropowe ważą nawet 80-90 ton. To ogromne wyzwanie dla produktu JCB zwłaszcza, że pracuje on niemal wyłącznie wewnątrz hali. Do tego dworzec jest przez cały czas czynny i dziennie obsługuje nawet 140.000 osób.

 

Koparka dbająca o bezpieczeństwo pracy

 

Oczywiście kluczowe znaczenie dla produktywności maszyny JCB ma zaawansowana opcja sterowania zewnętrznego, dzięki której operator może przez cały czas przebywać w bezpiecznym miejscu. Operator może nią sterować za pośrednictwem pilota na podczerwień. Dzięki temu zakres pracy maszyny jest ograniczony do konkretnego miejsca i nie istnieje ryzyko przypadkowego uszkodzenia innych elementów. Pełna kontrola na każdym etapie.

Koparka została też wyposażona w doskonałe oświetlenie LED pozwalające na pracę po zmroku, bardzo dobrze zabezpieczony przed uszkodzeniami układ paliwowy i szereg zabezpieczeń przeciwpożarowych.

Specyficzne środowisko pracy wymagało od konstruktorów JCB niestandardowego podejścia do projektu koparki wyburzeniowej i przede wszystkim systemu zdalnego sterowania. Konieczne było połączenie wydajności maszyny z bezpieczeństwem pracowników, co udało się znakomicie.

 

Maszyna JCB będzie obecna na placu budowy w Birmingham jeszcze przez 9 miesięcy. Następnie firma wykonawcza wykorzysta ją przy innych projektach – oczywiście wraz z zaprojektowanym specjalnie pod jej potrzeby systemem zdalnego sterowania. Coleman & Company jest firmą działającą na całym świecie, nawet w Nowej Zelandii. Jej zaufanie do produktu JCB będzie więc dla producenta znakomitą reklamą.

 

e-maszbud.pl

Specjalny system zdalnego sterowania koparką wyburzeniową JCB na potrzeby budowy dworca kolejowego w Birmingham

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

e-maszbud.pl to e-gazeta o maszynach i sprzęcie budowlanym: nowości, wiadomości, prezentacje, wydarzenia

MENU