12 października 2014

 

Mało kto wyobraża sobie współczesny świat bez natychmiastowego i nieograniczonego dostępu do informacji. Korzystamy z Internetu, urządzeń GPS, komunikujemy się bez przerwy. To zjawisko wykorzystuje firma Komatsu, która swoim klientom oferuje system bezprzewodowej łączności z maszynami KOMTRAX. Na czym polega jego praca i co może dzięki niemu zyskać przedsiębiorca? Przeczytajcie naszą analizę.

KOMTRAX Komatsu – zapytaj maszynę, jak się jej pracuje

KOMTRAX jest opatentowanym systemem marki Komatsu, który może zostać zainstalowany w każdej maszynie wyprodukowanej przez firmę. Sposób działania jest bardzo prosty – w maszynie zamontowanych jest kilka czujników, które stale wysyłają sygnał z informacją o parametrach pracy kluczowych podzespołów. Sygnał jest odbierany przez antenę GPS nazwaną KOMTRAX Terminal, a ta przekazuje go dalej za pośrednictwem np. telefonu komórkowego do serwera. W ten sposób informacje trafiają do serwera aplikacyjnego KOMTRAX i są dostępne w sieci. System naczyń połączonych w czystej postaci.

Zarządca maszyny po zalogowaniu do aplikacji ma nieograniczony, stały dostęp do wszystkich parametrów pracy koparki, ładowarki, spycharki etc. Wystarczy, że posiada łącze internetowe. To duże ułatwienie w stosunku do innych systemów, które wymagają instalacji na konkretnym komputerze. W przypadku KOMTRAX zarządca może obserwować ruchy maszyny z dowolnego miejsca na świecie, gdzie tylko jest Internet, a przepisy państwowe pozwalają na użycie bezprzewodowej transmisji danych (czyli praktycznie wszędzie). Odpalamy przeglądarkę internetową, logujemy się i kontrolujemy pracę maszyny i operatora bez żadnych przeszkód.

KOMTRAX – do czego to właściwie jest potrzebne?

System Komatsu może wydawać się gadżetem. Ale w praktyce ma ogromne znaczenie dla poprawy parametrów pracy nie tylko maszyny, ale także operatora. Wszyscy wiemy, że największym problemem na placach budowy jest wydajność. Operator niekoniecznie musi z pełnym poświęceniem wykonywać swoje zadania, a maszyna może padać ofiara niepotrzebnych przestojów. KOMTRAX to eliminuje. Żaden pracownik wiedząc, że jego praca jest monitorowana przez zarządcę floty, nie pozwoli sobie na pozorowanie zaangażowania. Jeśli spróbuje, na koniec dnia otrzyma zapis, który bez niedomówień pokaże, jak wyglądała jego praca. Nie ma kłótni, podważania faktów i absurdalnych często wymówek.

W systemie KOMTRAX nie chodzi jednak wyłącznie o operatora. Kwestią kluczową dla efektywności pracy jest wydajność maszyny. Zarządca dokładnie wie, jakie są katalogowe parametry np. zużycia paliwa. Jeśli przez dłuższy czas system informuje go o znacznym przekroczeniu zużycia, może na tej podstawie interweniować. Nie oszukujmy się – przypadki kradzieży paliwa lub nieuzasadnionego używania maszyny są zmorą polskich przedsiębiorców i znacznie wpływają na ograniczenie ich zysków.

KOMTRAX jest również rewelacyjnym zabezpieczeniem maszyny. W przypadku kradzieży wystarczy zalogowanie do systemu, aby natychmiast ustalić położenie sprzętu. Co ważne, system działa na całym świecie, dlatego nie ma znaczenia to, że zarządca floty pracuje w Polsce, a np. koparka znajduje się we Francji. Monitoring jej położenia jest eksterytorialny.

Znakomitym rozwiązaniem jest możliwość ograniczenia pola pracy maszyny. Zarządca ustala, na jakim obszarze sprzęt powinien pracować. Jeśli jest to klasyczny plac budowy o określonej powierzchni, dzięki KOMTRAX mamy możliwość dokładnego ustalenia miejsca pracy maszyny. Po przekroczeniu „linii demarkacyjnej” silnik po prostu się wyłączy i uniemożliwi nieplanowane, najczęściej nieuprawnione użycie sprzętu.

KOMTRAX dla lepszej obsługi serwisowej

Jakiekolwiek awarie sprzętu budowlanego potrafią wydrenować kieszeń każdego przedsiębiorcy. Tym cenniejsze stają się narzędzia mogące temu zapobiec. To kolejna, bardzo istotna funkcja systemu KOMTRAX.

Ponieważ parametry pracy maszyny są stale monitorowane, osoba odpowiedzialna za serwis urządzeń natychmiast wie, gdy spada efektywność któregokolwiek z podzespołów. Nagłe awarie zdarzają się rzadko – niemal zawsze są one poprzedzone pogorszeniem parametrów maszyny. System natychmiast poinformuje użytkownika o wykryciu jakiejkolwiek nieprawidłowości – służą do tego czujniki.

KOMTRAX ułatwia także zaplanowanie przeglądu. Ponieważ serwisant wie, że pogorszyły się parametry danych podzespołów, może w porę zabezpieczyć dostawę potrzebnych części. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest sprzężenie z systemem układu filtra cząstek stałych. Wysyła on do systemu informację na temat liczby i czasu przeprowadzonych regeneracji. Pozwala to uniknąć problemów związanych z zapchaniem układu.

KOMTRAX na bieżąco analizuje wszystkie kluczowe parametry pracy maszyny. Zarządca dokładnie wie, w którym momencie zostały przekroczone możliwości hydrauliki czy silnika. Pozwala to lepiej planować pracę i uczulić operatora na konieczność zmiany techniki prowadzenia maszyny. Może się bowiem okazać, że maszyna, którą wysłaliśmy do wykonania konkretnego zadania, jest po prostu zbyt mało wydajna.

Nawet najnowocześniejsze systemy wymagają ciągłego doskonalenia – to znak naszych multimedialnych czasów. Dlatego w czerwcu Komatsu udostępniło swoim klientom aplikację mobilną do zarządzania flotą pojazdów. KOMTRAX App jest dostępna na smartfony i tablety, co jeszcze podnosi wygodę użytkowania.

KOMTRAX jest zdecydowanie najbardziej rozbudowanym systemem do zarządzania maszynami na rynku. Daje tak dużo możliwości, że w przyszłości ciężko będzie sobie wyobrazić jakąkolwiek firmę korzystającą z maszyn Komatsu, która nie będzie z niego korzystać. Kto wie – może już niedługo doczekamy się powszechnych rozwiązań pozwalających sterować maszynami na odległość? Obserwując rozwój najnowocześniejszych technologii, jesteśmy sobie to w stanie wyobrazić.

 

                                                                                                                                          e-maszbud.pl

System KOMTRAX Komatsu – Twoja maszyna pod stałą kontrolą.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

e-maszbud.pl to e-gazeta o maszynach i sprzęcie budowlanym: nowości, wiadomości, prezentacje, wydarzenia

MENU