30 czerwca 2015


Nowoczesne maszyny wykorzystywane w budownictwie, głównie drogowym, nie mogą się obejść bez systemu niwelacji elektronicznej. Zdejmuje on z barków operatorów dużą odpowiedzialność i gwarantuje idealne ułożenie nawierzchni. Problem w tym, że jak to z elektroniką bywa, elementy systemu lubią się niestety psuć. Dlatego przed sezonem trzeba im się bardzo bacznie przyjrzeć. 

 

Przegląd to podstawa 

 

Jednym z najpopularniejszych i najbardziej precyzyjnych systemów niwelacji elektronicznej jest rozwiązanie firmy MOBA. Jej wyłącznym przedstawicielem na terenie Polski jest Bellator, którego specjalistę poprosiliśmy o przekazanie praktycznej wiedzy na temat przygotowania elementów systemu do pracy w sezonie budowlanym. 

Konieczność dokonania przeglądu układu nie podlega żadnej dyskusji. Niwelacja elektroniczna składa się z wielu, często delikatnych elementów, które szczególnie po zimie powinny zostać poddane kontroli.

 

- Przed sezonem prac drogowych dokonujemy przeglądu i konserwacji wszelkich złącz elektrycznych, sprawdzamy połączenia kabli, parametry pracy sterowników. Nawet jedna wypięta wtyczka może spowodować, że układ nie będzie działał. To podstawowe czynności, które warto zlecić wyspecjalizowanemu serwisowi – podkreśla dyrektor techniczny Tomasz Lis z Bellatora. 

 

Przy okazji serwisu warto dokładnie sprawdzić wszelkie zaprogramowane ustawienia, przede wszystkim czułości. Zwykle parametry te są dobierane pod kątem konkretnej maszyny, a ich przestawienie będzie powodować problemy podczas pracy.

 

Naszej uwagi wymaga jednak nie tylko elektryka i elektronika:

- W trakcie przeglądu konieczne jest sprawdzenie naturalnie zużywających się elementów w czujnikach, czyli łożysk, łyżew, sworzni, amortyzatorów i gumowych uchwytów – dodaje specjalista z Bellatora. 

 

Newralgiczny punkt 

 

Jednym z najczęstszych źródeł awarii w systemach elektronicznej niwelacji jest klawiatura sterowników. Jeśli na jej powłoce powstaną pęknięcia, do środka będzie się dostawać wilgoć, a to oczywiście prowadzi do poważnych usterek. Dlatego przed sezonem warto wymienić powłokę klawiatury. Koszt nie jest duży, a chroni przed większymi wydatkami w razie awarii. 

 

Z doświadczeń serwisów zajmujących się naprawą i konserwacją niwelacji elektronicznej wynika, że zdecydowana większość usterek układu jest spowodowana złą obsługą maszyn:

- Dlatego przed rozpoczęciem prac wskazane jest dokładne przeszkolenie personelu, głównie operatorów. To ludzkie błędy najczęściej powodują awarie układu – podkreśla dyrektor techniczny Tomasz Lis z Bellatora. 

 

Wszelkie prace związane z konserwacją, przeglądem i ewentualnymi naprawami systemu niwelacji elektronicznej warto zlecić specjalistycznemu serwisowi. Bellator nie tylko wykonuje naprawy i przeprowadza kalibrację, ale także szkoli pracowników firm z obsługi maszyn wyposażonych w ten zaawansowany układ.

 

e-maszbud.pl

System niwelacji elektronicznej – jak przygotować go do pracy w sezonie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

e-maszbud.pl to e-gazeta o maszynach i sprzęcie budowlanym: nowości, wiadomości, prezentacje, wydarzenia

MENU