21 marca 2017

Każdy operator ładowarki wie, jak trudnym zadaniem jest określenie dokładnej masy ładunku wsypywanego na ciężarówkę. Zbyt duża ilość materiału nadmiernie obciąża układ hydrauliczny, z kolei zbyt mała przekłada się na konieczność wykonania dodatkowych załadunków, a więc przynosi straty firmie. Ten dylemat jest znany producentom maszyn od wielu lat. Caterpillar zaprezentował bardzo skuteczne rozwiązanie, jakim jest system wag do ładowarek CAT. Na czym to dokładnie polega?

 

CAT PAYLOAD

 

System CAT PAYLOAD jest dostępny w kilkunastu ładowarkach kołowych Caterpillara, m.in. w modelach 926M, 950M czy 988K. System składa się z bardzo precyzyjnych czujników umieszczonych w różnych częściach maszyny, które przekazują informacje do komputera.

 

System analizuje wagę materiału na łyżce, który ostatecznie trafia na ciężarówkę – dzięki temu operator dokładnie wie, ile materiału już załadował na samochód i ile pracy mu jeszcze zostało. Nie musi więc dosypywać materiału na punkcie ważenia, co znacznie skraca liczbę cykli załadunku, a tym samym przynosi duże oszczędności dla przedsiębiorcy.

 

Centrum całego, bardzo intuicyjnego i łatwego w obsłudze systemu, stanowi wyświetlacz dotykowy umieszczany w kabinie ładowarki. To za jego pośrednictwem operator zarządza działaniem elektroniki. Na ekranie wyświetlane są symbole, które w czytelny sposób informują kierowcę o poszczególnych parametrach pracy, m.in. aktualnym tonażu i ilości załadowanego materiału.

 

System można uzupełnić o opcjonalną drukarkę, dzięki czemu możliwe jest całkowite kontrolowanie efektywności pracy maszyny. Operator przedstawia wydruk przełożonemu, a ten wie, ile kursów zostało wykonanych, jak dużo ładunku udało się przewieźć itd.

 

Kolejną opcją dodatkową jest system Vision Link, dzięki któremu osoba nadzorująca pracę maszyny może na bieżąco analizować pracę ładowarki i zarządzać stockiem materiału na placu. System Vision Link przekazuje pełne informacje o pracy maszyny: ilość materiału załadowanego na ciężarówki/kosze zsypowe, ilość wykonanych cykli ładowarki i produktywność t/l oraz t/godz. Kierownik zna tempo pracy i może je kontrolować, co wpływa na efektywność.

 

Ogromną zaletą CAT PAYLOAD jest to, że system może zostać ustawiony pod kątem różnych materiałów: od piasku, przez głazy, aż po masy bitumiczne. Caterpillar podkreśla, że wagi doskonale sprawdzą się w praktycznie każdej branży, także recyklingowej.

 

Warto dodać, że jedno urządzenie pozwala zapisać informacje na temat nawet 250 ciężarówek i 3500 załadunków. To znacznie usprawnia pracę – operator wybiera tylko, którą ciężarówkę będzie danego dnia obsługiwać, a system zajmie się już resztą.

 

Komu i do czego jest to właściwie potrzebne?

 

Pytanie brzmi retorycznie, ale na pewno zada je sobie niejeden przedsiębiorca, który stanie przed dylematem: kupić czy nie kupić CAT PAYLOAD? Odpowiedź zależy od podejścia do prowadzenia biznesu.

 

Jeśli firma stara się ograniczać koszty bez strat na jakości pracy, to taka inwestycja bardzo szybko się zwróci. Mniej kursów, optymalne wykorzystanie możliwości ładowarki, wyższy komfort pracy operatora – to bezsprzeczne atuty systemu wag. Dodajmy do tego mniejsze przebiegi ciężarówek i po prostu znacznie szybsze wykonywanie zadania, a zyskamy pewność, że ten zakup się opłaci.

 

Są jednak także korzyści, o których często zapominamy. Najważniejsze jest bezpieczeństwo. Operator, który nie jest obciążony odpowiedzialnością za nabranie idealnej ilości materiału (co w praktyce jest też niemożliwe), ma znacznie wyższy komfort psychiczny, a to przekłada się na jego zadowolenie z pracy i pozwala mu skupić się na tym, by pracować bezpiecznie, a nie gonić za terminami. Kierowca wszystkie kluczowe informacje uzyskuje bez ruszania się z fotela, co także wpływa na jego bezpieczeństwo.

 

Warto również wspomnieć o tym, że system wag znakomicie wpływa na zmniejszenie ryzyka awarii ładowarki i wydłuża okres jej eksploatacji. Wynika to oczywiście z faktu, że precyzyjne pomiary uniemożliwiają nieświadome przeładowywanie maszyny, co z kolei przekłada się na przyspieszone zużycie hydrauliki, opon, nie wspominając już o wzroście zużycia paliwa.

 

System wag do ładowarek CAT to świetny przykład na to, że zaawansowana technologia nie jest tylko gadżetem, ale realnym wsparciem dla przedsiębiorców, szczególnie operatorów. To rozwiązanie bezpośrednio wpływa na poprawę rentowności firmy.

 

Precyzja i prostota obsługi systemu robią wrażenie, dlatego prawdopodobnie wkrótce rozwiązania takie jak CAT PAYLOAD staną się standardem na placach budowy.

 

Polscy przedsiębiorcy mogą zapoznać się z działaniem systemu w oddziałach firmy Bergerat Monnoyeur, oficjalnego przedstawiciela marki Caterpillar w naszym kraju.

 

 

e-maszbud.pl

 

System wag do ładowarek CAT – w imię precyzji i komfortu operatora

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

e-maszbud.pl to e-gazeta o maszynach i sprzęcie budowlanym: nowości, wiadomości, prezentacje, wydarzenia

MENU