15 września 2015

Debiut na łamach e-maszbud.pl! Wcześniej nie mieliśmy okazji opisywać dla Was maszyn szwajcarskiego producenta, z tym większą przyjemnością przyglądamy się najnowszym propozycjom firmy Menzi Muck. Koparki gąsienicowe Menzi Master M510 i M515 różnią się konstrukcją podwozia, ale poza tym są to maszyny bliźniacze. I bliźniaczo wydajne.

 

Wydajność w zgodzie z naturą

 

Koparki gąsienicowe Menzi Master M510 i M515 są obecnie jedną z najlepszych pozycji w tej klasie maszyn. Producent podkreśla, że wśród 14-tonowych koparek próżno szukać sprzętu o tak dużej mocy. Faktycznie, już sam silnik zastosowany w obu koparkach może imponować. To jednostka marki Deutz o mocy 157 KM, która została zaprojektowana zgodnie z najnowszymi wymaganiami odnośnie norm emisji szkodliwych spalin – Tier IV. To akurat nie dziwi, bo szwajcarski producent maszyn zawsze bardzo poważnie podchodził do tych kwestii.

 

Montowana w tych maszynach jednostka jest absolutnym fenomenem w klasie koparek 14-tonowych. Zapewnia M510 i M515 nawet o 70% wyższą wydajność w najbardziej wymagających zadaniach. Co ważne, dzięki funkcji Powerline możliwe jest natychmiastowe zwiększenie mocy maszyn w dowolnym, pożądanym przez operatora momencie.

 

Oszczędność bez obaw o wydajność

 

Kolejna ciekawa funkcja, APM, została stworzona z myślą o oszczędzaniu paliwa. Optymalizuje ona pracę kluczowych podzespołów maszyn, które odpowiadają za wydajność. Chodzi o to, aby koparki nie musiały pracować w niekorzystnym zakresie obrotów, a także aby układ hydrauliczny nie był zmuszony do nagłego zwiększenia przepływu oleju, co odbija się na zużyciu paliwa. Producent szacuje, że dzięki APM oszczędności w tym względzie sięgają nawet 30%.

 

Dodajmy jeszcze, że obie koparki mają znakomite parametry robocze. Przy położeniu wysięgnika na wysokości 3 metrów możliwe jest dźwignięcie aż 9200 kilogramów. Dla wysokości 6 metrów ten wskaźnik nadal jest imponujący i wynosi 4100 kilogramów.

 

Menzi Muck w swoich koparkach gąsienicowych sięgnęło po rozwiązania niespotykane w żadnej innej maszynie z tego segmentu. Inżynierowie wykazali innowacyjne podejście przede wszystkim do układu hydraulicznego z ramieniem na czele. Dzięki nowatorskiemu umieszczeniu siłownika w środkowej części ramienia nie ma mowy o kolizji elementów wysięgnika. Sam siłownik został bardzo wzmocniony, dzięki czemu operator ma do swojej dyspozycji ogromny zapas mocy w układzie hydraulicznym. Imponuje również ogromny zakres roboczy wysięgnika.

 

Świetna stabilność prawie bez ograniczeń

 

Jak wspomnieliśmy na początku artykułu, obie koparki są konstrukcjami bliźniaczymi, które dzielą tylko istotne różnice w zawieszeniu. Oczywiście maszyny są osadzone na podwoziu gąsienicowym, jednak osiągają różny rozstaw gąsienic. W przypadku M510 jest to 2590mm, z kolei w M515 rozstaw jest zmienny i wynosi od 2500 do 3500mm. Z powodu dodatkowych elementów konstrukcyjnych M515 jest o około 700 kilogramów cięższa od M510.

 

Obie maszyny są niesamowicie stabilne w terenie, a szczególnie wersja M515. Bardzo długie gąsienice pozwalają im wjeżdżać na wzniesienia o sporym pochyleniu i pracować tam, gdzie inne koparki nie mają prawa się znaleźć.

 

Koparki gąsienicowe Menzi Master M510 i M515 – marzenie operatora

 

Menzi Muck słynie z produkcji maszyn wyposażonych w bardzo przyjemne i do bólu praktyczne kabiny. Na placu budowy nie są potrzebne żadne ekstrawagancje, dlatego producent stawia na sprawdzone rozwiązania i wsłuchuje w oczekiwania samych operatorów. W efekcie koparki gąsienicowe Menzi Master M510 i M515 pod względem kabin należą do ergonomicznej czołówki.

 

Przede wszystkim mamy tu do czynienia z kokpitem panoramicznym, z bardzo dużą powierzchnią przeszkleń i świetną widocznością w każdym kierunku, co znacznie poprawia komfort i bezpieczeństwo pracy. Pozycja po zajęciu miejsca na fotelu jest wygodna, a joystick znajduje się w idealnej odległości od ręki. Wszystkie wskaźniki zostały rozmieszczone w ergonomiczny sposób, a kluczowe informacje i tak możemy odczytać z ekranu LCD.

 

Kabinę można wyposażyć w masę dodatkowych rozwiązań. W standardzie otrzymujemy jednak najwyższy poziom bezpieczeństwa potwierdzony normami ROPS i FOPS, a także świetne zabezpieczenie przed pyłem, hałasem i drganiami.

 

Szwajcarska firma stworzyła maszyny, które naszym zdaniem idealnie określa jedno słowo: „solidność”. Kilka rozwiązań zdecydowanie przerasta ofertę konkurencji, jednak generalnie mamy do czynienia z produktami idealnie wyważonymi pod kątem możliwości roboczych. W tej klasie maszyn trudno jest oczekiwać czegoś innego. 

 

e-maszbud.pl

Szwajcarska jakość, globalna innowacyjność – koparki gąsienicowe Menzi Master M510 i M515

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

e-maszbud.pl to e-gazeta o maszynach i sprzęcie budowlanym: nowości, wiadomości, prezentacje, wydarzenia

MENU