12 października 2014

W sobotę, 14 maja, zakończyła się pierwsza edycja Międzynarodowych Targów Maszyn Budowlanych, Pojazdów i Sprzętu Specjalistycznego INTERMASZ 2014. W ciągu czterech dni ekspozycje 120 firm z 8 krajów odwiedziło prawie 7 tysięcy gości. Jak zaprezentowały się nowe targi w kalendarzu wydarzeń branży maszyn budowlanych?

 

Jak zapowiadali organizatorzy, Poznań miał się stać miejscem największej ekspozycji maszyn, pojazdów i sprzętu branży budownictwa infrastrukturalnego w Polsce i rzeczywiście wystawcy dopisali – w stolicy Wielkopolski pojawiły się niemal wszystkie, liczące się na rynku firmy produkujące i dystrybuujące maszyny budowlane, a także sprzęt potrzebny do utrzymania dróg i terenów zieleni.

 

„Podczas targów swoją ofertę zaprezentowali niemal wszyscy liderzy sektora maszyn budowlanych. Ekspozycję dopełniły maszyny pomocne w utrzymaniu dróg i terenów zieleni. Warto podkreślić, że w tym roku była to największe tego typu spotkanie w Polsce. Zwiedzający mieli okazję zobaczyć ponad 60 nowości rynkowych, a wśród nich aż 7 laureatów konkursu Złotego Medalu Międzynarodowych Targów Poznańskich. Jestem przekonany, że pierwsza edycja targów INTERMASZ dała podwaliny pod budowę naprawdę znaczącego wydarzenia w Polsce  – mówi Dyrektor Projektu, Dariusz Muślewski. – Dodatkowo cieszy fakt, że podczas pierwszego INTERMASZU dokonało się wiele finalnych transakcji, a eksponowane produkty trafiały już bezpośrednio z targów w ręce nowych właścicieli. Jak potwierdzali sami wystawcy, sporo było również rozmów, które na efekty przełożą się w niedługim czasie”.

 

Faktycznie, już drugiego dnia targów, na wielu produktach pojawiły się znaczące kartki z napisem „Sprzedany”. Z informacji, które posiadamy nowych nabywców znalazły m.in. dźwig mobilny LTM 1200 - 5.1 spod szyldu LIEBHERR (który zresztą z targów wyjechał już w piątek, bowiem czekało już na niego konkretne zadanie), koparka kołowa HYUNDAI R140W-9A/2 PC, którą prezentowała podczas targów firma AMAGO czy też dwie minikoparki SWE 40UB firmy SUNWARD. Wiemy że udanych negocjacji było znacznie więcej.

 

Reprezentanci przedsiębiorstw, które na co dzień muszą stosować się do niezwykle szczegółowych zasad wyznaczanych chociażby przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad w zakresie infrastruktury zieleni, mogli zapoznać się z szeroką ofertą firm produkujących i dystrybuujących sprzęt, maszyny oraz technologie pozwalających na odpowiednie kształtowanie terenów zieleni miejskiej, drogowej, osłonowej czy też izolacyjnej, a także odpowiedniego ich utrzymania i pielęgnacji.

 

W Poznaniu, zgodnie z założeniami, główną grupę zwiedzających stanowiła kadra zarządzająca firm budowlanych, właściciele kopalni kruszyw, odkrywek, żwirowni, zarządcy wysypisk, czy też przedstawiciele zakładów komunalnych, dbających o utrzymanie dróg i terenów zieleni. Ważnym odbiorcą oferty wystawców byli operatorzy maszyn budowlanych. INTERMASZ gościł zwiedzających praktycznie z każdego zakątka Polski jak również z zagranicy – tutaj najsilniej reprezentowane były Niemcy oraz Włochy. INTERMASZ gościł również przedstawicieli Austrii, Holandii, Litwy czy też Stanów Zjednoczonych.

 

Co jeszcze czekało na targowych gości podczas INTERMASZU? Operatorzy maszyn budowlanych mogli sprawdzić swoje umiejętności i wygrać walkę z czasem podczas konkursu „Pogromcy Maszyn”. Wystarczyło przejść eliminacje aby powalczyć o cenne nagrody. Finaliści otrzymali nagrodę główną jaką były tablety DELL 8” Venue, a także zestawy kluczy nasadowych i bitów firmy GRENE oraz sporo upominków od samych wystawców.

 

Wyjątkowym dniem na targach była sobota. Organizatorzy zadbali o rodzinny charakter tego specjalistycznego i kierowanego do profesjonalistów wydarzenia. Dzień Operatora, który wystartował właśnie w sobotę, udał się wyśmienicie – wśród maszyn pojawiło się wiele rodzin, a dzieci miały okazję nie tylko przyjrzeć się, ale również zasiąść za sterami maszyn, które na ogół widują jedynie z daleka na placach budów. Rodzinnego charakteru targom nadawał także pawilon gdzie zostały przygotowane specjalne strefy. Panie towarzyszące targowym gościom mogły skorzystać m.in. z porad specjalistów, stylistek i wizażystów w ramach Strefy Kobiety. Z kolei dzieci mogły wejść w krainę wyobraźni i fantazji pod okiem doświadczonych animatorów, którzy zapewniali doskonałą zabawę w Strefie Dziecka. Dla nieco starszych przygotowane zostały symulatory maszyn i sprzętu budowlanego. Sprzęt komputerowy zapewniła firma Xnote, natomiast gry symulujące plac budowy, pracę koparek, dźwigu, koparki oraz sprzętu robót drogowych dostarczył Techland.

 

Program targów uzupełniały także merytoryczne spotkania, traktujące o najistotniejszej i aktualnej problematyce branży. W ramach Dni Inżyniera przedstawione zostały m.in. plany inwestycyjne Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad czy też Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej. Porozmawiać można było również na takie tematy jak problematyka transportu szynowego w polityce transportowej, monitorowania infrastruktury szynowej czy też wdrażania najnowszych technologii w budownictwie infrastrukturalnym. O skutecznym ograniczaniu zagrożeń zawodowych podczas transportu na placu budowy można było porozmawiać z przedstawicielami Państwowej Inspekcji Pracy, z kolei Ogólnopolskie Stowarzyszenie Twórców Ogrodów zaprezentowało najczęściej popełniane błędy w zakładaniu i pielęgnacji zieleni przydrożnej oraz nowatorskie maszyny i rozwiązania wykorzystywane do jej pielęgnacji.

 

Targi INTERMASZ z całą pewnością otworzyły nowy rozdział w historii wydarzeń skierowanych do branży budownictwa infrastrukturalnego. Czy staną się z czasem alternatywą nawet dla niemieckiego giganta? Miejmy nadzieję, że tak, tym bardziej, że w kuluarach mówi się o dość sporym areale jakim w okolicach Poznania dysponują Targi Poznańskie, dającym jeszcze lepsze możliwości prezentacji maszyn. Co dalej z INTERMASZEM? Podobnie jak miało to miejsce w przypadku pierwszej edycji, ostateczną decyzję podejmą wystawcy, a poznamy ją jeszcze w czerwcu b.r.

 

                                                                                                                                   MTP/INTERMASZ

 

INTERMASZ – targi wielkich możliwości.
Targi maszyn budowlanych INTERMASZ 2014

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

e-maszbud.pl to e-gazeta o maszynach i sprzęcie budowlanym: nowości, wiadomości, prezentacje, wydarzenia

MENU